Do popredia sa začína dostávať nový znepokojujúci trend. Rodičia pri výchove čoraz častejšie uplatňujú takzvané „kreatívne“ dôsledky, medzi ktoré patrí aj verejné zahanbovanie dieťaťa.
Je to skutočne spôsob, ako dosiahnuť poslušnosť? Je to vôbec efektívne?
Brené Brownová, PhD, strávila 12 rokov skúmaním pocitov hanby, viny a zraniteľnosti. Ako sama hovorí, výsledky poukazujú na to, že „zahanbovanie, obviňovanie, neúcta, zrada a odňatie lásky ničia korene, z ktorých láska rastie“.
Podľa Brownovej „zahanbovanie rozožiera práve tú časť v nás, ktorá pevne verí, že sa dokážeme zmeniť k lepšiemu“.
Možno, že tieto „kreatívne dôsledky“ fungujú, ale za akú cenu! Dôsledky by sa mali uplatňovať preto, aby sa dieťa niečo naučilo. V žiadnom prípade by ho nemali ponižovať či zahanbovať.
Sprievodca správnym vyvodzovaním dôsledkov vo výchove
1. Majte na zreteli váš zámer
Je to veľmi dôležité, pretože ak viete, čo ktorými dôsledkami sledujete, bude to mať vplyv aj na jazyk a tón, ktorý pri vyvodzovaní dôsledkov použijete.
Ak je vaším cieľom dieťa potrestať, vaše dieťa to zistí. Ak ho však chcete niečo naučiť, budete miernejší a empatickejší.
Empatia upokojuje mozog, odstraňuje hrozby a dieťaťu umožňuje prevziať zodpovednosť za svoje správanie do vlastných rúk.
2. Pokiaľ je to možné a vhodné, dajte priestor prirodzeným dôsledkom
Často sa snažíme dieťa pred prirodzenými dôsledkami ochrániť, alebo naopak, ešte mu ich okoreníme pridaním dodatočného trestu.
Povedzme, že vaše dieťa si nechalo hračku na zemi na dvore a vy ste mu ju prešli autom.
Budete sa snažiť dieťa okamžite zachrániť a pôjdete mu ihneď kúpiť novú hračku? Alebo mu ešte „nasekáte“ domáce väzenie, pretože si neodložilo hračku a nechalo ju ležať na zemi?
Prirodzeným dôsledkom jeho správania je samotný fakt, že prišlo o hračku. Pre dieťa je to obrovské ponaučenie.
3. Vyvodené dôsledky by mali súvisieť s pochybením dieťaťa
Keď dieťa udrie svojho súrodenca a vy mu za to odoberiete možnosť hrať sa videohry, nenaučíte ho, ako sa má správať, keď sa hnevá, ani keď ublíži svojmu bratovi.
Súvisiacim (logickým) dôsledkom by bolo nechať ho popremýšľať, ako by mohlo napraviť vzťah, ktorý svojím nevhodným správaním pokazilo (napísať mu na papierik ospravedlnenie, nakresliť mu obrázok, …).
Zároveň by ste sa s ním mali porozprávať o tom, ako naložiť so svojimi pocitmi hnevu a frustrácie, aby pri tom nikomu neublížilo (zhlboka dýchať, odísť preč, zatlieskať rukami).
4. Hľadajte riešenia
Riešenie problémov je vynikajúcim spôsobom, ako deti naučiť zodpovednosti. Čím viac ich do samotného procesu hľadania riešení zapojíte, tým viac sa naučia.
Naučte ich, ako napraviť svoje chyby a naštrbené vzťahy. Tieto zručnosti sú pre život nevyhnutné.
5. Uzdravte váš vzťah a opäť sa spojte
Uistite sa, že dieťa si je aj naďalej vedomé svojej vlastnej hodnoty. Malo by pochopiť, že chyby sú príležitosťou niečo sa naučiť a nesprávne rozhodnutia neznamenajú, že je vo svojom vnútri zlé.
Využite silu empatie a lásky, opäť sa spojte a vykročte pozitívne naladení vpred a zabudnite na omyly v minulosti.
Zdroj: creativechild.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár