Som neoblomne presvedčená o tom, že pokoj na zemi začína v našich domovoch. Verím, že pokoj musí vychádzať z rodiny. V prvom rade musíme nájsť pokoj sami v sebe, vo svojom vnútri.
Tak ho dokážeme šíriť ďalej a dotknúť sa ním nášho partnera, detí, ostatných členov rodiny a známych. A potom môže pokoj zavládnuť všade o kolo nás.
Pokoj sa dá získať a starať sa oň môžeme viacerými spôsobmi. Pokúsim sa stručne priblížiť jeden zo spôsobov, ktorý mi veľmi pomohol nájsť svoj vlastný vnútorný pokoj.
Vybudujte mier a pokoj vo vašom vnútri:
1. Spoznajte svoj životný príbeh
Skúste porozumieť minulosti a porozmýšľajte, ako vás vyformovala v človeka, ktorým ste dnes.
Sami sa rozhodnite, či z vás vytvorila niekoho, kým (ne)chcete byť a ak to potrebujete, sami zapracujte na vlastnom vyliečení a pozitívnych zmenách vašej zlomenej osobnosti.
K dispozícií máte množstvo kníh, ktoré sa venujú tejto problematike – stačí si vybrať.
2. Pomenujte vaše spúšťače
Čo vo vás vyvoláva pocity hnevu, prázdnoty alebo úzkosti?
Zapíšte si, kedy sa u vás takéto stavy vyskytujú a nájdite spôsoby, ako by sa im dalo vyhnúť, alebo ako inak by ste na ne mohli reagovať.
Položte si nasledovné otázky:
- Odkiaľ sa tu konkrétny spúšťač vzal?
- Čo sa z neho dozvedám o sebe samom, alebo o tom, ako žijem svoj život?
- Ako by som mohol tento spúšťač „deaktivovať“ a nájsť tak vlastný pokoj?
3. Nasýťte svoju dušu
Nájdite pokoj pre svoju dušu pomocou každodennej modlitby či meditácie. Obohatia vás nielen na duchovnej, ale aj psychologickej a fyziologickej úrovni.
Keď začnete pracovať na sebaobnovení, zbavíte sa pocitu, že ste zapadli do vychodených koľají.
Vytvorte pokoj vo vašom prostredí:
Domov by mal byť naším útočiskom. Keď vojdeme, mali by sme cítiť, ako z nás opadla všetka ťarcha.
Ponúkame niekoľko krokov k tomu, aby z vášho domova vyžaroval pokoj:
1. Chaos a prebytok vecí odoberajú energiu. Zredukujte zbytočnosti a zbavte sa ich. Usporiadajte a poukladajte veci tak, ako treba.
2. Dekorujte. Veselá a inšpiratívna výzdoba dokáže spraviť zázraky. Pridajte nejakú výraznú, jasnú farbu a zopár dekorácií na upokojenie a uvidíte ten rozdiel.
3. Vytvorte priestor pre vaše hobby a upokojujúce aktivity. Je príjemné mať svoj vlastný kútik, v ktorom sa môžete venovať vyšívaniu, čítaniu, modelovaniu alebo patchworku. Dovoľte deťom, nech si aj ony vytvoria alebo navrhnú svoj kútik.
4. Našu náladu ovplyvňujú aj vône. Aromaterapia si získava čoraz viac pozornosti a treba povedať, že zaslúžene. Výskum preukázal, že vôňa dokáže uvoľniť stres a navodiť pocit celkovej spokojnosti.
5. Aj hudba uvoľňuje stres a dokáže rýchlo zlepšiť náladu. Nechajte v pozadí znieť príjemnú hudbu, ktorá vo vás vyvoláva pokoj.
Vneste pokoj do vašich vzťahov:
Pokojná komunikácia je kľúčom zdravého vzťahu. S partnerom aj s deťmi sa vždy snažte komunikovať pokojne a bez násilia.
Ako? Všetkých vo vašom príbytku oslovujte s úctou a rešpektom.
Dávajte najavo svoj súcit. Svoj nesúhlas prejavujte s empatiou, snažte sa vžiť do kože toho druhého. Konflikty vnímajte ako príležitosť naučiť sa niečo nové a rásť. Slová používajte na to, aby ste poukazovali na kvality druhých a pomáhali im tak rozvíjať sa.
Vytvorte si spoločne rodinné posolstvo a dohodnite sa, ktoré kvality sa budete snažiť vo vašej rodine podporovať. Mne to veľmi pomohlo aj pri výchove a naprávaní nežiaduceho správania u mojich vlastných detí.
Keď niektoré dieťa prekročilo hranice, pripomenuli sme mu, na čom nám ako rodine veľmi záleží a pomohli sme mu spoločne nájsť spôsob, ako tieto hranice neprekročiť ani v období problémov, ktorým v danej situácii muselo čeliť.
Takéto rodinné posolstvo udržiava všetkých príslušníkov pohromade a dáva im jasný smer. Vďaka nemu všetci vedia, ktorou cestou treba kráčať.
Vzťahy medzi súrodencami by mali byť pokojné a hašterenie, bitky a rivalita by tu nemali mať žiadne miesto.
„Čo môžeme urobiť preto, aby sme šírili svetový mier?“ – „Choďte domov a milujte svoje rodiny.“ Matka Tereza
Zdroj: creativechild.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár