„To najlepšie, čo vo výchove môžete urobiť, je ísť deťom vlastným príkladom.“ – Drew Barrymore
Rodičovstvo je veľmi náročné a veľa vecí sa naučíte za pochodu. Rodičovské metódy a postupy po celom svete sa veľmi líšia, pretože rodičia majú vo výchove rôzne ciele a každý má svoju predstavu o tom, ako chce svoje dieťa vychovať.
Netreba zabúdať ani na to, že každé dieťa je iné a to, čo platí na jedno, nemusí platiť na druhé. Existujú však rozdiely aj v tom, ako vychovávajú deti muži a ako ženy?
Odborníci jednoznačne potvrdzujú, že muži a ženy majú rôznu výchovu
Viaceré štúdie preukázali, že muži a ženy vychovávajú deti rozdielne.
Podľa článku od Glenys Conrade a Roberta Ho, ktorý vyšiel v roku 2007, deti zvyčajne vnímajú otca ako autoritatívnejší článok a matku ako tú miernejšiu, kým u žien je to presne naopak.
Ďalší výskum zistil, že pri výchove adolescentov sa postupy žien a mužov výrazne líšia.
Štúdia anglického Výskumného centra rodičovstva zistila, že otcovia trávia s deťmi podstatne menej času rozoberaním životných situácií, vzťahov, dospievania či práce v škole.
Mohlo by sa zdať, ako by ich to od detí vzďaľovalo a izolovalo. Výskum tiež preukázal, že muži zvyknú deti menej často konfrontovať.
To, ako obaja rodičia vychovávajú svoje deti, zvyčajne ovplyvňuje viacero faktorov. Výskum zistil, že ak jeden z partnerov pociťuje, že druhý je voči jeho rodičovským praktikám kritický, alebo na ne nereaguje, zvyčajne ako rodič prestáva fungovať správne.
Tento jav sa vyskytoval častejšie u mužov ako u žien. Zistenia výskumníkov poukazujú na to, že aj dnes hrá vo výchove dominantnú úlohu matka.
Úloha matky a otca v spoločnosti
Štúdia Výskumného centra rodičovstva potvrdila, že úloha matky je skutočne dominantná – v 84 % prípadov riadili chod domácnosti a nastavovali pravidlá práve matky.
Matky sú preto pri interakcii s deťmi sebaistejšie, no zároveň je u nich väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiami, pocitmi nenaplnenia a úzkosťami ohľadom budúcnosti svojej rodiny.
Úlohu zohrávajú aj problémy a stavy ako popôrodná depresia. Viac ako 70 % žien trpí do určitej miery po pôrode depresiou. Podľa výsledkov štúdie to môže priamo súvisieť s tým, že sa od nich očakáva, aby na seba hneď po pôrode prevzali celé bremeno rodičovstva.
Štúdie nehovoria nič o tom, že by bol jeden rodič odvádzal oveľa viac práce ako druhý, alebo že by sa viac znepokojoval ohľadom niektorých výchovných situácií. Každá rodina sa riadi podľa svojich vlastných pravidiel.
Každý pár si sám určuje, čo považuje za dôležité, a potom to zatrieďuje do náležitých povinností.
Napriek spomínaným rozdielom vo výchovnom štýle mužov a žien je zjavné, že obe pohlavia prinášajú do života detí niečo odlišné, no zároveň rovnako cenné.
Otec
Od otcov sa zvyčajne očakáva, že rodinu zabezpečia po materiálnej stránke. Táto úloha sa stáva ešte výraznejšou po narodení dieťaťa, pretože druhý rodič je na materskej dovolenke.
Pre nukleárnu rodinu je otec symbolom stability. Ako dieťa rastie, z otca sa vo výchove stáva ten „zhovievavejší“. Nemusí si byť s dieťaťom taký blízky ako matka.
Jeho tolerantnosť a zhovievavá povaha ho nestavia len do úlohy autority a živiteľa rodiny, ale aj priateľa. Otcovia by sa mali snažiť, aby sa na nich mohlo dieťa vždy obrátiť.
Matka
Dôležité však je, aby aj matka bola autoritou. V dnešnom modernom svete ženy ešte stále nezarábajú rovnako ako muži a ani nemajú rovnaké práva.
Práve preto by sme mali deti naučiť, aby sa k ženám správali s úctou a vnímali ich ako rovnoprávne. Vštepovanie rešpektu voči vlastnej matke je správnou cestou, ako to dosiahnuť.
Ak matka spravuje celú domácnosť a vystupuje ako ten autoritatívnejší rodič, naučí deti pozitívnemu mysleniu a disciplíne, ktorú budú potrebovať, aby dokázali vo svojom živote napredovať.
Na záver
Mladým rodičom dáva rodičovstvo často poriadne zabrať, najmä pri prvom dieťati. Ak ste v podobnej situácii, myslite pozitívne! Každá rodina potrebuje niečo iné.
Hlavné je, aby ste s partnerom fungovali ako jeden tím. Musíte vyžadovať to isté a používať jeden meter, inak to bude mať z dlhodobého hľadiska veľmi ničivé účinky.
Neexistuje žiadna príručka, ktorá by vám zaručila, aby ste sa stali dobrým rodičom. No dobrá správa je, že sa to dá všetko naučiť za jazdy.
Zdroj: powerofpositivity.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár