Prichádza čas dovoleniek a vy zvažujete, či sa s novým prírastkom vydať na cesty. Trápite sa tým, čo všetko budete potrebovať a či bude vaše dieťa počas dovolenky v poriadku.
Naozaj sa toho netreba obávať. Podrobne si preštudujte našich 10 rád, na čo všetko treba myslieť, a určite si spoločnú dovolenku skvele užijete!
1. Majte primerané očakávania
Je nepopierateľné, že cestovanie bez detí nevyžaduje toľko práce a príprav, ako keď chcete objavovať svet so svojimi najmenšími. Aj napriek tomu to však stojí za to!
Deti potrebujú veľa vecí a niekoho, kto tie veci ponesie. Potrebujú jesť a vy im tú stravu musíte zabezpečiť. Potrebujú spať a vy pre ne musíte nájsť vhodné a bezpečné miesto, kde si odpočinú.
Treba sa tomu prispôsobiť. Nesnažte sa stihnúť toho zbytočne priveľa. Povedie to akurát k tomu, že budete podráždení a vyčerpaní. Dieťa vám zmenilo život a s ním aj váš spôsob cestovania, ale zaručene to bude aj tak úžasné.
2. Baľte sa s rozumom
Ak cestujete autom, váha batožiny vás nemusí trápiť. Problémom však môže byť nedostatok priestoru. Ak potrebujete kočík, veľa miesta na batožinu vám neostane.
Pokiaľ cestujete letecky a zaplatili ste len nízky poplatok za dieťa do dvoch rokov, s nevôľou zistíte, že väčšina aerolínií vám nepovolí batožinu pre dieťa, pretože ste si za jeho sedadlo nezaplatili.
Detský kočík a autosedačka však nie sú spoplatnené, len ich treba nahlásiť a odovzdať pri check-ine na príslušnom mieste. Treba si to však u každých aerolínií skontrolovať osobitne.
Zistite si, čo všetko vaša letecká spoločnosť vyžaduje – aké predmety nesmiete mať v batožine, aká je povolená veľkosť batožiny, jej hmotnosť, počet kusov aj počet kusov príručnej batožiny. Jednu príručnú tašku budete jednoznačne potrebovať pre dieťa samotné.
Prv, než sa začnete baliť, spíšte si zoznam vecí, na ktoré nesmiete zabudnúť. Čím skôr s tým začnete, tým je menšia pravdepodobnosť, že zabudnete na niečo dôležité.
Keď začnete s balením, snažte sa oblečenie rolovať, aby ste získali čo najviac miesta. Topánky vložte do igelitových vrecúšok, aby ste neznečistili odev dieťatka.
Nezabúdajte myslieť na to, že tie najdôležitejšie veci musíte mať „pod rukou“. A tiež aj na to, že letecké spoločnosti občas strácajú batožinu.
Ak ste odkázaní aj na nevyhnutnosti ako strava, náhradné oblečenie alebo lieky pre dieťatko, nechajte si to všetko v príručnej batožine.
3. Vezmite si so sebou baby šatku alebo nosič
Či už beriete kočík alebo nie, jednu z týchto vecí si isto zbaľte tiež. Nezaberajú takmer žiadny priestor. Ak vaša letecká spoločnosť vyžaduje, aby ste pred nástupom na lietadlo odovzdali kočík, šatka alebo nosič sa vám na pár hodín, čo sa budete pohybovať po letisku, veľmi zíde.
Uvoľní vám ruky a uľahčí vám prechod cez pasovú kontrolu.
Zíde sa vám aj vtedy, keď sa budete potrebovať dostať na miesta, kde sa s kočíkom nedostanete, alebo aj na rýchly nákup. Nielen poslúži ako nosič, ale aj ako deka či prikrývka, prebaľovacia podložka alebo prikrývka pri dojčení.
Najlepšie na tom je, že väčšina detí si šatky a nosiče užíva, pretože kombinácia pohupovania pri chôdzi, tlkotu vášho srdca a vášho tepla ich krásne upokojuje a uspáva.
4. Vezmite si so sebou umelé mlieko, ktorým dieťatko kŕmite
Umelé mlieko, ktoré používate, je dobré vziať so sebou. Deti vedia byť v jedle prieberčivé už v ranom veku. Netreba sa spoliehať na to, že práve vašu značku mlieka zakúpite v každej krajine.
Značky a produkty sa líšia a je pravdepodobné, že dieťatko bude iné mlieko odmietať, pretože môže mať odlišnú chuť. To platí aj pre príkrmy a cereálie. Ak nemáte dostatok miesta, aby ste to všetko zbalili, tak potom stavte na umelé mlieko.
Bude preň ľahšie zjesť popučené ovocie alebo zeleninu, keď do nej pridáte umelé mlieko, na ktoré je zvyknuté.
S vodou opatrne – používajte len fľaškovú a prevarenú vodu, aj vtedy, keď sterilizujete fľašky alebo príbory. Pomôže vám to ochrániť dieťatko pred baktériami a ochoreniami, ktoré sa prenášajú kontaminovanou vodou (a potravinami).
5. Dojčenie
Tá najlepšia strava pre vaše dieťa je zároveň aj tá najpohotovejšia – materské mlieko.
Nemusíte čistiť a sterilizovať fľašku a dieťa pritom dostáva cenné protilátky, ktoré ho ochránia, kým je mimo domova. Takže ak ešte stále dojčíte, ale zvažujete prestať, začnite s odstavovaním až po dovolenke.
6. Vyberte si správny kočík
Ak má vaše dieťa menej ako 6 mesiacov, pravdepodobne stále používate hlboký kočík. Ak sa dá zmeniť na športovú verziu, zvážte, či korbu nenecháte doma.
Riaďte sa podľa bezpečnosti dieťaťa a lekárskych odporúčaní. Niektoré športové verzie nedostatočne podopierajú krk a hlavu dieťaťa.
Pre dieťa, ktoré už samo sedí, je vhodný skladací golfový kočík s ľahkou konštrukciou. Uistite sa, že je dostatočne pohodlný, aby si v ňom dieťa mohlo aj pospať.
Nezabúdajte ani na doplnky, ktoré ho ochránia pred slnkom a hmyzom.
7. Autosedačky a slnečné clony
Smernice o používaní autosedačiek sa v rôznych krajinách líšia. Môže to byť pre šoférov mätúce, preto si overte, ako je to v krajinách, cez ktoré cestujete.
Pre cestovanie lietadlom aj autom platí, že dieťa bude najviac v bezpečí v sedačke, ktorá je otočená proti smeru jazdy. Ak cestujete autom, dieťa bude určite vo vlastnej autosedačke.
No mysleli ste aj na slnečnú clonu na okno? Výborne poslúži aj slnečná clona na predné sklo, ktorá predíde prehriatiu auta zaparkovaného na priamom svetle.
Cestujete letecky? Porozmýšľajte, či si autosedačku prenajmete priamo v destinácii, alebo si prinesiete vlastnú. Ak ste dieťaťu rezervovali v lietadle vlastné miesto (nevyžaduje sa to do veku 2 rokov dieťaťa) a vaša autosedačka je schválená aj pre použitie v lietadle, môžete ju priniesť.
Pre bezpečnosť dieťaťa je to to najlepšie, čo môžete urobiť. Ak ste sedadlo nerezervovali a dieťa bude cestovať na vašich kolenách, môžete priniesť vlastnú autosedačku, ktorú odovzdáte pri check-ine, alebo si ju objednáte vo vašej dovolenkovej destinácii.
Ak sa z letiska prepravujete taxíkom, zistite si v predstihu, či majú k dispozícii autosedačky. Keď si taxík privoláte, musíte šoféra upozorniť na to, že potrebujete aj autosedačku a dôležité je aj udať vek a váhu dieťaťa.
Pokiaľ budete cestovať dlho, dá sa objednať aj bassinet (niečo ako prepravná minipostieľka), no väčšina leteckých spoločností ich dostupnosť nezaručuje, aj keď si ho rezervujete vopred.
8. Baby-friendly ubytovanie
Netreba sa spoliehať na to, že všetky hotely automaticky ponúkajú postieľky, kolísky, jedálenské stoličky pre deti, ohrievače fliaš a podobne.
Prv, než si zarezervujete ubytovanie, zavolajte do hotela a opýtajte sa, čo potrebujete vedieť. Oznámte im, čo musíte mať hneď po príchode na ubytovanie k dispozícii.
Ušetrí vám to veľa opletačiek, a prípadne aj nepotrebnej batožiny.
Keďže cestujete s malým dieťaťom a nechcete, aby sa prehrialo, rezervujte si ubytovanie s klimatizáciou. Zvyčajne sa oplatí požiadať o tichšiu izbu.
Izby na konci chodieb sú zvyčajne pokojnejšie. Tiež hrozí menšie riziko, že vás niekto hlučný zobudí, keď sa bude vracať na izbu v skorých ranných hodinách. Zároveň aj menej hostí bude rušených plačom vášho bábätka.
9. Chráňte sa pred slnkom
Letné mesiace sú naozaj horúce a vaše dieťa musíte chrániť. Používajte kvalitný krém s vysokým ochranným faktorom (SPF 50) a neparfumované produkty.
Koža detí je veľmi citlivá a ľahko sa u nich rozvinie alergická reakcia. Opaľovací krém pre deti by mal byť neparfumovaný a hustejší ako ten váš, aby zabezpečil lepšiu ochranu.
Ponatieranie dieťatka opaľovacím krémom s vysokým faktorom však nestačí. Dôležitá je aj pokrývka hlavy a krku a tiež plavky s UV filtrom (ak chcete ísť s dieťatkom plávať). Pre pobyt na pláži sa vybavte plážovým stanom alebo aspoň dobrým slnečníkom.
10. Cestovné očkovanie
Potrebuje vaše dieťa zaočkovať? Preskúmajte vašu dovolenkovú destináciu a zistite, či sa odporúča nejaké očkovanie. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu – medzi niektorými očkovaniami musí byť niekoľkotýždňový (dokonca až niekoľkomesačný) odstup!
Keď na dovolenku cestujete s dieťaťom, musíte zvážiť mnoho vecí. Začnite si dovolenku plánovať skoro a urobte si zoznam vecí, aby ste predišli problémom a zabudnutým veciam (najmä ak cestujete do zahraničia).
Vyhnete sa tak problémom. A ak sa aj náhodou nejaký pritrafí, upokojte sa a nechajte veci plynúť. Inak vaše dieťa nasaje všetok váš stres, hoci zabudnutá slnečná clona ho trápiť vôbec nebude!
Zdroj: newparent.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár