Rodičia sa často pýtajú, čo majú urobiť, aby ich deti jedli zdravšie.
Nepoznám nič, čo dokáže rýchlo napraviť staré zlozvyky, no zozbierala som nejaké rady a vedecky overené kroky, ktoré by mohli rodičom pomôcť naučiť deti jedávať výživné a hodnotné potraviny.
1. Jedávajte zdravo počas tehotenstva aj dojčenia
Ak chcete, aby vaše deti jedávali zdravo, musíte na tom začať pracovať už od počatia. Plodový vak dieťaťu zabezpečuje nielen výživu, ale tiež mu sprostredkováva chuť jedla.
Štúdie preukázali, že čím širšiu škálu jedál dieťa pozná už z obdobia v maternici a počas dojčenia, tým býva jeho strava neskôr rozmanitejšia.
V roku 2001 vyšla v časopise Pediatrics pozoruhodná štúdia. Keď sa deťom vo veku 6 mesiacov podali cereálie s mrkvovou príchuťou, deti mamičiek, ktoré pili počas tehotenstva mrkvový džús, mali s konzumáciou ochutených cereálií jednoznačne menší problém.
2. Ponúkajte čo najpestrejšiu stravu
Väčšina detí zje do dvoch rokov hocičo. Výskum zistil, že čím väčšia variabilita v ranom detstve, tým viac druhov potravín budú deti ochotné akceptovať neskôr.
Začnite s ľahkým, ošúpaným a uvareným ovocím, no postupne pridávajte iné potraviny. Jedlo dochucujte pomocou byliniek, korenín, cesnaku a cibule.
Keď na to budú pripravené, nechajte ich s vami stolovať. Snažte sa, aby vyskúšali čo najviac chutí.
3. Sprístupnite im nepoznané a pomôžte im obľúbiť si ho
Podľa výskumov dokážete deti najlepšie presvedčiť prijať nové potraviny tak, že im ich budete neustále „podsúvať“.
V roku 2003 vyšla v Appetite štúdia, ktorá preukázala, že každodenné ponúkanie novej potraviny bolo pri jej zavádzaní účinnejšie ako informácie a vzdelávanie detí o výžive.
Odborníci tvrdia, že rodičia by mali deťom zdravé potraviny neustále sprístupňovať. Položte na stôl vábivú misu s ovocím, ponúknite deťom k nakrájanej zelenine chutný dip, do ktorého si ju môžu namáčať.
Štúdie dokazujú, že príťažlivosť jedla v deťoch vzbudzuje túžbu ochutnať ho.
4. Buďte ich vzorom
„Z praxe môžem povedať, že v tomto veku sa chcú deti veľmi podobať svojim rodičom, preto ak vidia, že si vychutnávam zeleninový šalát, brokolicu alebo špargľu, tiež ich radi okúsia,“ tvrdí odborníčka na výživu Lauren O’Connor, MS, RD.
Výskum podporuje myšlienku, že ak dieťa vidí rodičov konzumovať určité potraviny, je väčšia pravdepodobnosť, že ich bude jedávať aj ono.
Samozrejme, neplatí to u všetkých detí rovnako.
5. Nájdite si čas, aby ste jedávali spolu ako rodina
Spoločne strávené chvíle pri jednom stole nielen opakovane prinášajú potraviny, ktoré chcete deti naučiť jesť, ale plnia aj vzorovú úlohu.
Pri spoločnom obede deti vidia rodičov tieto potraviny skutočne jesť. Zároveň sa učia, ako sa majú pri stole správať. Spoločné rodinné jedlo je tiež čas, ktorý rodinu spája.
Hoci to môže byť zložité, snažte sa vo svojom harmonograme vymedziť čas, kedy budete pravidelne jedávať všetci pri jednom stole.
Kathleen Cuneo, PhD, sa domnieva, že prechod od jedálenskej stoličky k spoločnému stolovaniu je pre dieťa zlomový:
„Keď dcérka začala jedávať s nami a ja som ju prestala neustále sekírovať, uvidela som pozitívnu zmenu. Musela jesť to, čo bolo nachystané, a vtedy začala byť otvorená novým chutiam.“
6. Navnaďte ich pomocou názvov jedál
Aj rodičia môžu pracovať s tým, čo je mnohým majiteľom reštaurácií už dávno známe – názov jedla musí znieť lákavo.
Brian Wansink vo svojich štúdiách spozoroval, že keď dáme jedlu mámivý názov, dieťa ho dokáže vnímať úplne inak.
V jednej zo štúdií, kde výskumníci pomenovali zeleninu napríklad „röntgenová mrkva“ alebo „hrášková princezná“, ju vyskúšalo o 60 % viac detí.
„Dinosauria brokolica deťom pripomína dinosaurov a je pre nich oveľa príťažlivejšia,“ hovorí Wansink.
„Premenovanie potravín im dodáva na príťažlivosti.“
7. Používajte známe omáčky a dresingy
Výskum dokázal, že deti sú ochotnejšie vyskúšať nové jedlo, ak sa aspoň trošku podobá na také, ktoré už poznajú a majú rady.
Alexandra Logue, PhD, psychologička a autorka knihy Psychológia jedenia a pitia, tvrdí, že niektoré deti sú super prieberčivé a že medzi ne patrila aj ona sama.
Keď jej dala mama na stôl po prvý raz misu so zeleninovým šalátom, musela ho poriadne zamaskovať obľúbeným dresingom. Postupne však dresingu ubúdalo a mama nenápadne pridávala zeleninu.
Tak ju naučila jedávať šalát.
8. Zapojte deti do prípravy pokrmov
Julie Negrin, certifikovaná výživová poradkyňa a známa šéfkuchárka, zo skúseností vie, že ak deti zapojíte do varenia a prípravy pokrmov, dokáže to výrazne zmeniť ich postoj k jedlu.
Tvrdí, že deti majú veľmi málo možností niečo riadiť a ovplyvňovať, preto im varenie prináša pocit užitočnosti a zároveň zvyšuje šancu, že čo si navaria, samy si aj zjedia.
„Rodičom odporúčam, aby v obchode dovolili deťom vybrať nové druhy zeleniny alebo pohľadali nové recepty, ktoré by rady okúsili,“ vraví Julie Negrin.
„Deti pomáhajú s prípravou jedál v každej kultúre už po tisícročia. Je to spôsob, ako si vo svojom kmeni či spoločenstve a v okolitom svete nachádzajú svoje miesto.“
9. Pomôžte im pochopiť motto „v zdravom tele zdravý duch“
Angela Lemond, certifikovaná detská výživová poradkyňa, učí frustrovaných rodičov, že zo všetkého najdôležitejšie je to, aby mali deti: informácie a vzdelanie, zdravé potraviny na očiach a nechýbala im možnosť rozhodovať.
Informácie deťom pomáhajú pochopiť, ako niektoré potraviny ovplyvňujú naše zdravie.
„Deťom zvyknem hovoriť, že zelenina aj ovocie majú zázračné schopnosti,“ hovorí Angela.
„Opíšem im, ako tieto potraviny vytvárajú okolo nášho tela ochranný štít, ktorý ich chráni pred baktériami a ako im pomáhajú rýchlejšie sa zotaviť.“
10. Nové potraviny deťom ponúkajte najmä vtedy, keď sú hladné
Vy viete najlepšie, kedy sú vaše deti naozaj hladné. Pracujte s tým a nové potraviny im zavádzajte najmä v tom čase, kedy zvyknú skutočne viacej zjesť.
Nezabúdajte byť opatrní pri snackoch a rôznych šťavách – znižujú pocit hladu.
11. Najlepšie je chrumkavé
Deti nezvykne odradiť len chuť, ale aj konzistencia potravín.
Výskumníci z Wageningenskej univerzity podávali deťom (vo veku 4 až 12 rokov) rôzne pripravenú mrkvu a zelenú fazuľku – na pare, vo forme pyré, ugrilovanú, varenú a vyprážanú.
Deťom najviac chutila varená a parená forma zeleniny, pretože bola chrumkavejšia, nebola zhnednutá a nemala takú zrnitú textúru.
Skúste doma trochu experimentovať a uvidíte, aké budú výsledky.
12. Skombinujte nové potraviny so starými istotami
Lisa Gross, odborníčka na výživu a matka dvoch malých detí, hovorí, že keď mala jej dcéra dva roky a začala sa v jedle neskutočne špárať a vyberať, čo zje, bola v pokušení dávať jej jesť len to, čo chce – cestoviny.
„Ponúkala som ju jedlom, ktoré sme jedli všetci, ale vždy som jej k tomu pridala ovocie, pečivo a to, čo som vedela, že zje. Dúfala som, že z toho vyrastie, a dnes je to už oveľa lepšie.“
13. Ako prvé podávajte ovocie a zeleninu
Podľa štúdie, ktorá vyšla v roku 2010 v časopise American Journal of Clinical Nutrition, zjedli predškoláci, ktorým sa podávala ako prvý chod zelenina a ovocie, až o 47 % viac.
Takže kým pripravujete obed, položte pred nich zeleninový tanier alebo misu s ovocím.
14. Zabavte sa so zdravou stravou
Deťom vo veku 4 až 7 rokov podávali dve verzie ovocia: jedna skupina dostala ovocie nakrájané na rôzne tvary, druhá obyčajne. Prvá skupina zjedla 2x toľko ovocia ako druhá skupina.
Autori štúdie, ktorá vyšla v Appetite, upozorňujú, že inovácie sa síce môžu zunovať a okukať, no deti majú rady zábavu.
Ak im ponúknete jedlo vtipným a príťažlivým spôsobom, dokážete v nich prebudiť záujem aj chuť.
15. Dajte im na výber
Hoci od detí požadujete, aby v škole jedli aj zeleninu, nemá to žiadny vplyv. Ak im však dáte na výber z dvoch druhov zeleniny, zjedia približne o 20 % viac.
Ak je to možné, dovoľte deťom vybrať si z aspoň dvoch možností – hrášok alebo mrkva, melón alebo banán. Dáte im tak pocit, že samy rozhodli o tom, čo budú jesť, a je pravdepodobné, že to aj zjedia.
Záver
Nech to pôjde akokoľvek, nestresujte sa. Niekedy zistíte, že jedným z problémov ste vy. Netreba panikáriť zakaždým, keď navaríte a dieťa sa toho ani nedotkne.
Nemyslite stále na to, že vaše dieťa bude podvyživené. Upokojte sa a spoločné jedlo si budete všetci užívať oveľa lepšie.
Zdroj: mother.ly, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár