Naučiť deti, ako si pomôcť so svojou vlastnou disciplínou, nemusí byť až tak ťažké, ako by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Je to jednoducho záležitosťou cieľavedomého rodičovstva, ktoré ich v procese budovania charakteru učí dôležité ponaučenia.
Moja päťročná dcéra sa naučila, ako sa dostať zo situácií, v ktorých cíti, že sa jej emócie vymykajú spod kontroly. Postupne sa začala ovládať vždy, keď zistila, že sa správala neadekvátne.
Neustále pracujeme s dcérou na tom, že povedať „ľutujem“ ešte nie je doriešením situácie, ani zbavením sa viny. Preto rozumie, čo robí, keď sa ospravedlňuje.
Aby sa v danej situácii dalo správne rozhodnúť, je potrebné podniknúť kroky na jej ukľudnenie. To je vždy dôležitou súčasťou riešenia.
Či už ide o náhodu alebo o zámer, naša rodina sa snaží nájsť pozitívny prístup k nastoleniu disciplíny. Cieľom je to, aby sa riešenie situácií stalo pre deti menej odrádzajúcim alebo znechucujúcim.
Deti budú potom skôr inklinovať k prevzatiu zodpovednosti a budú ochotné vyriešiť situácie bez toho, aby ich o to niekto požiadal.
Pamätajte si: Tým, že sa dostanete do bodu, keď deti budú disciplinované ešte neznamená, že už nikdy s nimi nebudete o problémoch komunikovať ako rodič s dieťaťom!
4 spôsoby, ako si vaše deti vedia pomôcť so sebadisciplínou
Nápad, aby si vaše deti sami udržiavali disciplínu sa môže zdať neprirodzeným, ale je to možné. Keď deti vedia, čo sa od nich očakáva a vy ich beriete na zodpovednosť za ich konanie, budú sa správať lepšie.
Začnite učiť svoje deti sebadisciplíne ešte v čase, kým sú batoľatami a žnite benefity v čase, keď sa stanú staršími.
Samozrejme, začať môžete v akomkoľvek veku.
1. Naučte svoje deti empatii
…a dieťa bude zaobchádzať s druhými lepšie a stane sa chápajúcejšou osobou. Výsledkom bude, že sa ľahko nerozčúli a neutečie, keď sa veci nebudú vyvíjať v jeho prospech.
Pochváľte svoje dieťa, keď sa podelí o svoje hračky a preukáže vľúdnosť voči druhým a rozprávajte mu o tom, že jeho konanie má vplyv na každého navôkol. Pomôže mu to naučiť sa empatii.
2. Pomôžte svojim deťom rozvíjať zručnosti rozhodovania sa
Deti, ktoré vedia, ako sa treba správne rozhodovať a riešiť niektoré zo svojich problémov, sú šťastnejšie a sebavedomejšie, čo vedie k lepšiemu správaniu.
Namiesto toho, aby šaleli alebo boli frustrované kvôli najmenšej veci, ktorá sa vyskytne, budú najprv samé hľadať spôsoby na korigovanie problému. Preto podporte ich nezávislosť.
3. Podporujte trpezlivosť
Učte svoje dieťa väčšej trpezlivosti. Nebude sa potom rozčuľovať ani vyčíňať, keď musí čakať na niečo, čo chce teraz. Okamžité uspokojenie nikdy neposlúži dieťaťu v dobrom, že?
Preto môžete uspokojenie predĺžiť tým, že necháte svoje dieťa trochu čakať na tú hračku, alebo tým, že mu nedovolíte hrať sa prv, než si neurobí poriadok.
Rozprávajte sa s ním o tom, ako sa cíti a dajte mu najavo, že je úžasné, keď na niečo trpezlivo čaká.
4. Vymedzte deťom presne definované hranice
Stanovte a upevnite hranice a vaše deti sa naučia ako tieto limity akceptovať.
Výsledkom bude, že nestrávia nasledujúcich 30 minút automaticky hysterickým záchvatom kvôli tomu, že nebudú mať koláče pred večerou.
Naučia sa akceptovať hranice a uvedomiť si, že nemôže byť všetko vždy podľa ich vôle.
Pridaj komentár