Začína sa to úplne nevinne. Milujete svoje deti, chcete im urobiť radosť. Prv, než vám to dôjde, stojíte po kolená v legových kockách a bábikách, s ktorými sa už nikto nechce hrať. Deti sú znudené, v dome je neporiadok a šťastný nie je nikto.
Spoznali ste sa? Nie ste sami. Väčšina rodín má doma priveľa hračiek. Bohužiaľ, rodičia kvôli svojim dobrým úmyslom často nechápu, že čím viac hračiek, tým menej hrania.
Deti majú na výber z priveľa možností, a keďže sa nevedia rozhodnúť, s čím by sa chceli hrať, nehrajú sa vôbec. Problém je však niekde oveľa hlbšie.
Sme posadnutí efektnými plastovými haraburdami a naše deti sme naučili byť pri hre pasívne. Už sa viac s hračkami nehrajú, ale očakávajú, že ich zabavia hračky samotné.
To sa, samozrejme, dá, ale len tak na 5 sekúnd. Potom putujú k ostatným hračkám, alebo (oveľa častejšie) ostávajú rozhodené na dlážke.
Ide to aj inak.
Čoraz viac rodín začína k hračkám pristupovať minimalisticky – znižujú neporiadok a zameriavajú sa na kvalitu namiesto kvantity. Chcete sa k nim pridať aj vy? Získajte späť svoju hraciu plochu s našimi 6 tipmi, ktoré podporujú deti k hre.
Povyhadzujte hračky
Ak chcete získať kontrolu nad situáciou, budete sa musieť niektorých hračiek zbaviť.
Najprv vytrieďte hračky, s ktorými sa už vaše dieťa nehráva, lebo nie sú primerané jeho veku. Ak už vie vaše dieťa čítať, posuňte magnetické písmenká či rôzne zvukové hračky s abecedou niekomu druhému.
Ešte stále opatrujete hrkálky a hryzadlá? Zbavte sa ich. Pre svoj vývoj ich už nepotrebuje, tak u vás viac nemajú miesto.
Rôzne reprodukcie rovnakých hier sú tiež k ničomu. Vyberte pexeso s obľúbeným motívom a ostatné venujte kamarátom.
Zbavte sa všetkých harabúrd. Zničené hračky, nekompletné puzzle, hry s chýbajúcimi dielikmi ani postavičky z kindervajíčok nepotrebujete. Zahoďte ich.
Keď sa vám podarilo zredukovať zbierku hračiek na tie, s ktorými by sa vaše dieťa mohlo hrať, je čas zamyslieť sa nad tým, čo má skutočne rado. Deti sa pravidelne hrávajú s tými istými hračkami.
Pravdaže, počas hry chytia do ruky aj niečo iné, ale o chvíľu to zas pustia a vrátia sa k obľúbenej hračke. Koľko bábik barbie skutočne potrebujete? Koľko potrebujete autíčok?
Buďte nemilosrdní; ak to nie je jedna z obľúbených hračiek vášho dieťaťa, vytrieďte ju nabok.
Uložte hračky tak, aby ich dieťa videlo
Ak deti svoje hračky nevidia, nehrajú sa s nimi. Už vám ide na nervy, ako deti povyťahujú všetky hračky, a potom ich nechajú rozhádzané po celej izbe? Tak ich neschovávajte.
Namiesto toho, aby ste hračky poodkladali do plastových nádob či iných organizérov, vytvorte viacero tematických hracích „staníc“. Hračky (väčšina z nich) by mali ostať na viditeľnom mieste.
Napríklad môžete zariadiť prezliekacie oddelenie, kde budú na vešiakoch vystavené rôzne kostýmy, šaty a zrkadlo, alebo domáce hracie oddelenie, kde bude kuchynka a košík s hračkárskym jedlom. Ďalšia zóna môže byť stolík s umeleckými potrebami alebo kútik na čítanie s pohodlnou stoličkou a knižkami.
Podporujte ich kreatívnu hru, no nezabúdajte dohliadnuť, aby si každú zónu upratali, len čo sa na nej dohrajú. Vaše dieťa sa bude oveľa ľahšie rozhodovať, s čím sa pohrá a poriadok udržíte jednoduchšie.
Dajte hračky do obehu
Hra s rovnakými hračkami dookola časom omrzí takmer každé dieťa. Rozmýšľate, ako deti zaujať? Skúste veci trochu zamiešať.
Dobre zorganizovaný kolobeh hračiek pomáha eliminovať neporiadok a dáva deťom možnosť hrať sa so širšou paletou hračiek. Keďže sa dostupné hračky pravidelne menia, vždy je čo objavovať a vaše dieťa sa nikdy nenudí.
Obávate sa, že vášmu drobcovi budú chýbať jeho obľúbené hračky? Nie je problém nechať zopár obľúbených hračiek ako Lego, plyšáky či bábiky vystavené permanentne.
Pokiaľ sú deti spokojné so svojimi aktuálnymi hračkami, obeh hračiek pozastavte. Kým je vaše dieťa šťastné a hračky ho bavia, nie je dôvod stresovať sa.
Pritiahnite pozornosť dieťaťa ku knihám a sprístupnite mu ich
Aký má zmysel plná knihovnička detských kníh, ak ich deti nečítajú? Deti na poličky veľmi často nedočiahnu a priširoká škála vystavených knižiek im sťažuje výber.
Ak chcete vaše dieťa podporiť v čítaní, vymeňte klasické hlboké poličky za úzke, kde budete môcť knižky vystaviť čelom, aby ich videli. Zmestí sa ich tak síce oveľa menej, ale vďaka svojim ilustráciám na obaloch budú pre deti zaujímavejšie.
Zabezpečte, aby ich dieťa videlo a dosiahlo na ne, a nezabúdajte neustále obmieňať tituly, aby ste v ňom stále vzbudzovali záujem. Môžete sa raz za týždeň vybrať do knižnice a nechať dieťa vybrať si tie knižky, ktoré by chcelo mať doma vystavené.
Kupujte menej hračiek
Hračky udržíte najlepšie pod kontrolou vtedy, ak ich nebudete kupovať priveľa. Zaveďte na narodeninových oslavách prísne pravidlo „ŽIADNE HRAČKY“ a nepreháňajte to ani na Vianoce a iné sviatky.
Zjednodušene povedané, kúpte mu niečo, čo chce, potrebuje, s čím sa môže pohrať a čo sa dá čítať.
Ďalší spôsob, ako sa vyhnúť záplave nechcených hlúpostí, ktoré vám pohltia dom každý december, je spísať pre rodinu zoznam hračiek. Vybrať darček je niekedy ťažké a vaši blízki určite ocenia nejaké dobré tipy, ktoré sa vám budú s istotou páčiť.
Takýto zoznam vám ponúka možnosť získať kreatívne veci a hračky. Je u vás nejaká miestna atrakcia, ktorú milujete? Máte svoju obľúbenú cukráreň?
Tak požiadajte o darčekovú poukážku! Príbuzní ocenia, že môžu podporiť spoločnú zábavu pre celú rodinu, hlavne im potom nezabudnite zavolať a zreferovať, ako ste si to super užili!
Vyberte si správne
Hračky sú na hranie, nie sú to zábavné centrá. Namiesto nakupovania plastových hlúpostí hľadajte hračky, ktoré podporujú kreatívne myslenie, tímového ducha a predstavivosť.
Stavebnice sú výborné pre rozvoj myslenia a hry učia deti tímovej práci a férovosti. Hračky pre role-play (kostýmy, masky, domy pre bábiky) podnecujú predstavivosť a pomáhajú rozvíjať sociálne a emocionálne zručnosti detí.
Ak máte dostatok priestoru, zvážte kúpu nejakých väčších hračiek, ktoré podporia hru na predstieranie.
Jednoduché típí alebo detská kuchynka s niekoľkými doplnkami zaručí zábavu na niekoľko hodín a prenesie vášho drobčeka do krajiny fantázie každý deň.
Zdroj: verywellfamily.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár