Je čas ísť do postele, no vaše deti sa správajú, akoby vypili energetický nápoj? V duchu sa už teraz desíte toho, čo bude nasledovať – nasledujúci deň budete všetci padať únavou.
Ak chcete, aby vaše deti chodili spať tak ako treba, musíte zistiť, kde robíte chyby a zmeniť to.
CHYBA Č. 1: Nedodržiavate rutinu
Deti potrebujú mať pevne stanovený čas, kedy si treba ísť ľahnúť. Do postele by mali ísť každý večer v približne rovnakom čase. Skúste ich začať pripravovať na spánok už hodinu predtým.
Ukončite divokú zábavu a pomôžte im upokojiť sa. Stlmte svetlá a navoďte pokojnú atmosféru. Jemná melódia, rozprávka a postískanie vaše deti utíšia a pripravia ich na spanie.
CHYBA Č. 2: Deti počas dňa nemajú dostatočný výdaj energie
To, že vaše deti majú priveľa energie, si určite všimnete… Keď treba ísť spať, zábava je v plnom prúde a deti skáču až po povalu. Zabezpečte, aby sa počas dňa poriadne vybúrili.
Snažte sa o to, aby strávili čo najviac času vonku. Keď majú okolo seba dostatok priestoru, zvyčajne sa aj viac hýbu.
Ak sú vnútri, motivujte ich k pohybu – zatancujte si, zahrajte sa hry na Nintendo Wii alebo si zaskáčte. Pokojne aj na švihadle. Postarajte sa o to, aby vydali čo najviac energie.
CHYBA Č. 3: Odmeňujete ich za to, že ešte nespia
Samozrejme, že sa k deťom treba správať s láskou, aj keď ešte nespia. No určite im za to netreba dávať odmenu! Ak sa v noci zobudia, nedávajte im žiadne cukríky či sladené nápoje.
Nevhodné sú aj pridlhé maznania sa. To, že ich ľúbite, im preukážete aj krátkym objatím. A neumožnite im, aby sa začali hrať, keď už majú dávno spať. V pokoji ich odprevaďte naspať do postieľok a poprikrývajte ich.
CHYBA Č. 4: Ste nedôslední
Povedzte im, že ak nebudú do 5 minút v posteli, nebude žiadna rozprávka na dobrú noc. Čas nepreťahujte. Deti pochopia, že je to na nich.
Buďte dôslední, aby bolo jasné, že pravidlá nemôžu porušovať. Musíte byť konzistentní: čas, kedy majú byť deti v posteli, by mal byť stále rovnaký (pokiaľ sa neudialo niečo mimoriadne).
Ak budete raz trvať na tom, aby si ľahli o ôsmej, a na druhý deň im bezdôvodne dovolíte byť hore do pol desiatej, budú zmätené a nebudú chápať, čo sa od nich vlastne očakáva.
Pozitívne posilňovanie želaného správania je vždy produktívnejšie ako uplatňovanie negatívnych dôsledkov.
Jedným z logických pozitívnych dôsledkov by mohlo byť napríklad povolenie ostať dlhšie hore v piatok a v sobotu, pokiaľ dodržiavajú stanovený čas počas školského týždňa.
Podporiť ich dobré správanie môžete aj inými „privilégiami“. Ak využívate bodový systém hodnotenia, spravte si z tohto možnosť, ako získať nejaké body.
Keď sa vaše deti poriadne nevyspia, budú unavené a nešťastné. Možno ste ich doposiaľ nevedomky podporovali v tom, aby zostávali hore.
Dodržiavajte rutinu a keď sa blíži čas ísť spať, snažte sa ich upokojiť. Zabezpečte im cez deň výdaj energie a nedávajte im odmeny za to, že nespia.
Dodržiavajte stanovené pravidlá a pre vaše deti bude zaspávanie oveľa jednoduchšie.
Pridaj komentár