Kto by potreboval budík, keď jeho dieťa vstáva ešte pred svitaním?
„Privčasné vstávanie je bežné u mnohých detí – od dojčiat po batoľatá, ba dokonca to neobchádza ani niektorých predškolákov,“ tvrdí Kim West, psychoterapeutka, autorka odborných publikácií a odborníčka na spánok.
„Akonáhle sa dieťa prestane budiť na kŕmenie a prespí celú noc (zvyčajne okolo 8 mesiacov), malo by sa ráno budiť okolo 6:00 až 7:30. Ak je vonku ešte tma, zdá sa nám to priskoro.“
10 až 15 % detí sú prirodzené ranné vtáčatá, no zvyšok sa budí zavčasu, pretože má na to svoje dôvody.
„Ak je vaše dieťa nervózne a unavené ešte predtým, ako ho uložíte spať, zrejme naozaj vstáva príliš skoro,“ upozorňuje Kim West, „našťastie sa tento problém dá napraviť, len čo prídete na jeho príčinu.“
Zahrajte sa na detektíva a sledujte jeho spánok
Zistite, či dieťa nebudí nejaký zvuk z vonku. Môžu to byť napríklad štebotajúce vtáky alebo priveľa svetla z pouličnej lampy.
„Nastavte svoj budík približne 10 minút predtým, ako zvykne vstávať vaše dieťa,“ odporúča Rebecca Weltonová, odborníčka na detský spánok a autorka knihy Baby Sleeping Trust Techniques.
Ak je dôvodom včasného prebúdzania hluk, pomôže vám zariadenie vydávajúce biely šum. Svetlu zas zahatajú cestu žalúzie alebo zatemňujúce závesy.
Skúste ho uložiť spať skôr
„Znie to nelogicky, ale čím skôr dieťa uložíte, tým dlhšie bude spať,“ hovorí Jenn Kelnerová, certifikovaná odborníčka na spánok.
„Najčastejším dôvodom, prečo sa deti budia priskoro, je prílišná únava. Skúste ho ukladať do postieľky 20 minút skôr. Ak zbadáte nejaké zlepšenie, pomaličky čas ukladania posúvajte na skorší, až kým nenájdete ten správny.“
Nezabúdajte na denný odpočinok
Mnohí rodičia sa domnievajú, že ak obmedzia alebo vypustia poobedný spánok, ich dieťa bude spať v noci lepšie. Podľa Kim West to však nie je pravda.
„Deti, ktoré spia cez deň len kratučko alebo vôbec, mávajú problémy s nočným spánkom, čo môže viesť k včasnému vstávaniu.“
Použite budík
Pri batoľatách, ktoré vstávajú príliš zavčasu, vám bude nápomocný budík. (Existuje napríklad špeciálny budík OK to wake!, na ktorom dokážete nastavením meniť farbu podsvietenia – svieti svetložlto a zozelenie, keď je čas vstávať.)
Je určený pre deti od 18 mesiacov a zmenená farba pomáha deťom rozlíšiť, kedy je ešte čas spať a kedy môžu vstať. Budík v kombinácii s odmenou či pochvalou za nevychádzanie z postieľky, kým budík nezmení farbu, môže byť u detí veľmi efektívne.
Dajte dieťaťu najavo, čo sa od neho očakáva
„Keď dieťa ráno vstane priskoro, snažte sa s ním nenadväzovať kontakt,“ odporúča Kelnerová.
Ak je dieťa v detskej postieľke, nechajte ho, nech si samo poradí, ako vie. Vysielate mu tým správu, že ešte nie je čas vstávať.
Zároveň mu tým ponúkate príležitosť zaspať bez vašej pomoci.
Zdroj: newparent.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár