Budem prvý, kto pripustí, že v 90% času sa milujem hrať so svojimi deťmi.
Mám ich tri a len málo vecí zohreje moje srdce tak, ako si zakopať futbal na prednom dvore s mojím desaťročným synom, alebo pomáhať mojej trojročnej dcére stavať jej lego.
Ale čo tých ostávajúcich 10%? Nuž, tie chvíle môžu byť… ťažké.
Niekedy sa po 12 hodinách v práci skutočne nechcem hrať bojovú loď. V skutočnosti, nenávidím stolové hry. Prichádzajú mi nudné, dokonca aj keď ich hrám s deťmi.
Nie je to osobné. Ja si ich jednoducho neužívam a nikdy som ich ani nemal rád. Ale i napriek môjmu trápeniu sa s bojovou loďou (a všetkými stolovými hrami, nezáleží na tom, o aké ide), hrám túto hru celý čas, aj keď sa mi naozaj nechce.
I keď trochu „podvádzam“, každý telefonát je pre moje dieťa priamym zásahom, a tak sa hra ukončí skôr.
Moje dieťa získava príval sebadôvery, lebo vyhralo hru proti svojmu otcovi a moja bolesť sa ukončí skôr. Výhra pre obe strany.
Prínosy hier s deťmi
Pre tých z vás, ktorí milujete svoje deti, ale sa neradi „hráte“, mám niekoľko naozaj zaujímavých správ o kladoch, ktoré prináša hra rodičov so svojimi deťmi.
Za posledné tri roky, Ikea zverejnila Výročnú správu o hrách, pričom sa pozreli na všetky tie úžasné veci, ktoré poskytuje hranie.
Podľa správy za rok 2017, je „hra dosť vážna vec. V skutočnosti taká vážna, že sme zrealizovali jednu z najrozsiahlejších výskumných štúdií na svete o hraní úloh…
Strávili sme 8 mesiacov v pravidelnom kontakte s viac ako 300 ľuďmi v Nemecku, USA a Číne, aby sme zistili ako a prečo sa hráme.“
Správa obsahuje niekoľko celkom fascinujúcich informácií o tom, prečo sa hráme, o význame hry a o prekážkach v hraní.
Jedna časť, ktorá mne, ako otcovi, ktorý sa niekedy nechce hrať na konci dlhého dňa v práci, naozaj udrela do očí, bola nazvaná „Ako sa hráme spoločne?“
Definuje šesť rôznych foriem hrania a vysvetľuje dôvody, prečo je ten-ktorý spôsob hry prínosom ako pre rodiča, tak aj pre dieťa.
1. Prínosy voľnoštýlových hier
Napríklad „voľnoštýlová“ hra je to, keď „sa dieťa necháva jednoducho unášať jemu vlastnými pohnútkami na hranie.“
Zvyčajne to znamená, že rodič sa nachádza v nepríjemnom cykle pravidiel hry, ktoré si dieťa vytvára pre svoju vlastnú hru, a potom máte radosť z toho, že sa snažíte hrať hru tak, ako bola práve vynájdená.
Len preto, aby ste zistili, že žiadne z pravidiel nemá korene v rovnoprávnosti, ale sú nastavené v prospech vášho dieťaťa. Ukázalo sa však, že tento typ hry má veľa výhod ako pre rodiča, tak aj pre dieťa.
Podľa štúdie, voľnoštýlová hra: „Živí sebavedomie dieťaťa a jeho rozhodovanie. Dospelým tiež umožňuje zotaviť sa zažívaním sveta očami dieťaťa, vybudiť nové nápady a otriasať sa z normatívneho myslenia.“
2. Prínosy hier „mimo krabice“
Ďalším príkladom je hra „Mimo krabice“, ktorá je svojím charakterom v podstate umeleckou hrou.
Je to ten moment, keď vaše dieťa urobí obrovský neporiadok na kuchynskom stole použitím farbičiek a hárkov papiera a keď je toto všetko urobené, máte radosť z predstierania toho, že ste umeleckým kritikom s veľmi liberálnym vkusom v tom, čo predstavuje nádherne zrealizovaný výkres opice.
Podľa Správy o hre:
„Tento typ hry podporuje tvorivejší spôsob myslenia, umožňujúci dospelým ako aj deťom načrieť do svojej tvorivosti a sveta za hranicami pravidiel a povinností.“
Rovnako, ako si rád myslím, že sme vo svete pravidiel, skutočnosťou je to, že predstavivosť je vstupnou bránou k inováciám a tento typ hry je základným kameňom rozvoja silného zmyslu pre hľadanie riešení, prekračujúcich hranice stanovené krabicou, obmedzeniami.
3. Prínosy formálnych hier
Samozrejme, správa sa zaoberá rovnako aj formálnou hrou. To je to, keď hráte hru so sadou pravidiel, akou je šach alebo obávaná Vojnová loď.
Správa o hre hovorí, že:
„Tento typ hry spája rodiny a predstavuje zábavnú metódu ako pomôcť dospelým a deťom sústrediť sa, oddychovať a riešiť problémy tvorivým spôsobom.“
Napriek tomu, že nerád hrám stolové hry, po prečítaní toho, aké má prínosy hrať ich so svojimi deťmi, mám taký pocit, že sa ujmem tejto úlohy častejšie a dúfajme, že aj s väčším elánom.
4. Prínosy ostatných hier
Správa o hre uvádza aj výhody hry „Zrkadli ma“, hry „Zablatené topánky“ a hry „Stavaj to“. Všetky z týchto hier majú podobné prínosy ako tie, ktoré sú horeuvedené, a to jak pre rodiča, tak i pre dieťa.
Viem, že niektorí ľudia, ktorí to čítajú, si teraz pomyslia, nuž áno. Samozrejme, hra je osožná pre deti a rodičov.
Niekedy však, po dlhom dni strávenom doma s deťmi, zavesenými na vaše telo, alebo hádajúcimi sa s vami kvôli času pred obrazovkou, je poslednou vecou to, že by ste chceli rozložiť stolovú hru, alebo hrať nejaké improvizácie, vymyslenú verziu chytačiek, kde sa pravidlá vyvíjajú počas hry.
A je isté, že niekto skočí do časti, kde sú komentáre a nazvú ma streleným otcom, pretože som pripustil, že niekedy by som mal radšej trochu času sám pre seba namiesto toho, aby som hral hru, ktorá ešte nebola objavená.
Záver
Ak ste však takí ako ja a potrebujete trochu viac motivácie na to, aby ste vymysleli nejaký umelecký projekt, a potom upratali neporiadok, ktorý vznikol počas celého dlhého dňa, rozmýšľajte o týchto hmatateľných výhodách, ktoré má hranie sa so svojím dieťaťom.
Mohlo by to byť len o zvládnutí neporiadku, alebo o strpení nejakej neusporiadanej „hry“ s trochou väčšej dávky tolerancie.
Pridaj komentár