Nová štúdia výskumníkov zo školy Johna Hopkinsa Bloomberga pre zdravie verejnosti zistila, že adolescenti, ktorí trávia na sociálnych sieťach viac ako tri hodiny denne, častejšie trpia internalizovanými poruchami správania ako adolescenti, ktorí sociálne médiá vôbec nevyužívajú.
Táto štúdia bola publikovaná online 11. septembra v JAMA Psychiatry a skúmala čas, ktorý adolescenti trávili na sociálnych sieťach a dva typy správania, ktoré môžu byť indikátorom psychických problémov: internalizácia a externalizácia.
Do internalizácie patria prejavy ako sociálna utiahnutosť, neschopnosť vysporiadať sa s pocitmi úzkosti či depresie a nasmerovaním problémov dovnútra. Medzi prejavy externalizácie patrí agresivita, vyčíňanie, neposlušnosť či iné pozorovateľné prejavy.
Výsledky štúdie hovoria, že využívanie sociálnych médií (bez ohľadu na rozsah) úzko súviselo s problémami s internalizáciou a združenými symptómami problémov s internalizáciou a externalizáciou.
Štúdia nezistila žiadnu priamu súvislosť so samotnou externalizáciou. Tínedžeri, ktorí na sociálnych sieťach strávia viac ako tri hodiny denne, mávajú najčastejšie práve problémy so samotnou internalizáciou.
„Mnoho štúdií potvrdilo súvislosť medzi používaním digitálnych alebo sociálnych médií a zdravím dospievajúcich detí, no málo z nich sledovalo toto prepojenie počas dlhšieho časového obdobia,“ hovorí vedúca autorka štúdie Kira Riehm, MSc, doktorandka psychológie.
„Naša štúdia preukázala, že u študentov, ktorí trávia veľa času využívaním sociálnych médií, sa v priebehu jedného roka častejšie vyskytnú internalizované poruchy správania.
Nedá sa z toho jednoznačne usúdiť, že sociálne médiá spôsobujú mentálne problémy, no sme presvedčení, že pre zdravie tínedžerov by bolo prospešnejšie, keby strávili na sociálnych sieťach menej času.“
Väčšina tínedžerov využíva sociálne siete naplno. Nedávne prieskumy zistili, že až 95 % amerických tínedžerov má smartfón a takmer 75 % tínedžerov má na sociálnych sieťach vytvorený aspoň jeden účet.
Využívanie sociálnych médií vplýva na zdravie tínedžerov negatívne, ale aj pozitívne. Dokážu sa spojiť so svojimi rovesníkmi a čerpať informácie, ktoré sú pre nich dôležité, no zároveň ich ohrozuje kyberšikana a rôzne prejavy digitálnej agresie.
Štúdia sledovala vzorku amerických adolescentov vo veku 13 až 17 rokov. Údaje získala zo štátom podporovanej štúdie PATH (Population Assessment of Tobacco and Health Study), ktorá zbierala informácie a hodnotila zdravie populácie v rokoch 2013 až 2016.
Štúdia PATH zhromažďovala informácie o 6 595 pacientoch po dobu troch rokov. Výskumníci sa každý rok pýtali účastníkov, koľko času strávia na sociálnych sieťach, aj otázky, ktoré sa týkali symptómov internalizovaných a externalizovaných psychických problémov.
Podľa výsledkov štúdie menej ako 17 % adolescentných respondentov vôbec nevyužívalo sociálne médiá.
Z tých, ktorí uviedli, že používajú sociálne médiá, 32 % používalo médiá menej ako 30 minút denne; 31 % uviedlo, že využívali sociálne média od 30 minút do 3 hodín denne, 12 % priznalo až do šesť hodín a 8 % viac ako šesť hodín denne.
611 respondentov udávalo problémy výlučne s internalizovaným správaním, kým 14 % s externalizovaným.
18 % respondentov uvádzalo problémy s internalizáciou aj externalizáciou. 59 % pacientov uvádzalo, že nepostrehlo žiadne alebo takmer žiadne problémy.
Štúdia nepotvrdila nijaké prepojenie medzi používaním sociálnych médií a rozdielnymi psychickými problémami u rozdielnych pohlaví.
„Vďaka sociálnym médiám sa dokážu začleniť aj tí adolescenti, ktorí sa v bežnom živote cítia sociálne vylúčení. Potrebujeme nájsť vhodný spôsob, ako zachovať pozitívny vplyv sociálnych médií a zároveň eliminovať ich nežiaduce účinky na zdravie tínedžerov,“ hovorí Riehm.
„Nastavením primeraných hraníc, zlepšením dizajnu sociálnych médií a zameraním sa na gramotnosť ohľadom používania sociálnych médií dokážeme dostať tento stav do správnej rovnováhy.“
Zdroj: sciencedaily.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár