Starí rodičia majú v rodine nádhernú a veľmi špecifickú úlohu. Patrí k tomu aj voľnosť, ktorú si môžu so svojimi vnúčatami dopriať. Len tak ich vezmú na zmrzlinu alebo im dovolia ostať dlhšie hore.
Za ideálnych okolností rodičom trochu uľahčujú život a rodičia si to vážia a dávajú im najavo, že sú žiadaní.
Ak sa však starí rodičia miešajú do výchovy, vnucujú sa alebo podrývajú autoritu rodičov, prípadne ak rodičia zabúdajú brať ohľad na pocity starých rodičov, prichádzajú na scénu problémy.
Ponúkame vám 11 tipov pre rodičov a starých rodičov, ktoré vám pomôžu objasniť si, kto má aké úlohy a povinnosti. Ak sa naučíte riadiť podľa našich odporúčaní, vaša rodina bude fungovať správne – nielen teraz, ale po celé nasledujúce generácie.
1. Vždy myslite pozitívne
Ak máte pocit, že sa starí rodičia až príliš angažujú, skúste myslieť na to, že majú určite tie najlepšie úmysly. Každý z nás robí chyby a ani starí rodičia si nemusia uvedomovať, že prekročili vaše hranice.
Možno si len nie sú istí tým, čo od nich očakávate, prípadne čo si neželáte. Povedzte im, ako by vám mohli pomôcť. Doprajte im pocítiť, že s nimi počítate, že sú pre vás dôležití a potrební.
2. Nekritizujte
Pravidlo číslo jedna, ktorým by sa mali starí rodičia riadiť, znie: NEKRITIZOVAŤ. Nikto nemá rád, keď ho druhí kritizujú alebo odsudzujú. Väčšina ľudí sa vtedy začne brániť, nahnevá sa a následne sa uzavrie do seba.
Skúste sa na to pozrieť z iného uhla: Kto sa rád stretáva s človekom, ktorý ho neustále posudzuje? Namiesto kritizovania sa radšej opýtajte, ako by ste mohli pomôcť. Zamerajte sa na pozitívne veci a s vaším vzťahom sa udejú zázraky.
3. Keď sa prekročia hranice
Ak starí rodičia prekročia vaše hranice a vám je to nepríjemné, dajte im to vedieť. Nebojte sa im povedať, že pokiaľ ich o radu nepožiadate, žiadnu nepotrebujete. Môžete na to ísť napríklad takto:
„Oceňujem tvoje skúsenosti a keď budem potrebovať radu, určite ťa o ňu požiadam,“ alebo „Chápem, že ty to vnímaš inak, ale budem rada, keď to tentokrát urobíš tak, ako si to želám ja.“
Poverte ich nejakou úlohou, aby mali možnosť prispieť svojou troškou. Zoberte ich na rodičovské združenie, do rodičovského centra alebo k detskému lekárovi, aby si uvedomili, ako sa doba zmenila.
Je to pre nich šanca pýtať sa a naučiť sa, ako vám byť pomocnou rukou a podporou. Možno to pomôže vyriešiť problémy a predísť nepriateľstvu medzi generáciami.
„Tvoji rodičia nevedia, čo robia“ alebo „Ja by som to takto nerobila“ sú typickým príkladom toho, čo by vnúča z úst starých rodičov nikdy nemalo počuť. Rovnako škodlivé sú aj vety ako „Prestaň, nechaj ich, si na nich príliš prísny“.
Starí rodičia tým prekračujú vaše hranice. Keď vám otvorene hovoria, že by to robili inakšie a bez požiadania vám dávajú rady, ako by to robili oni, preukazujú vám svoju neúctu a nedostatok rešpektu voči vašim pravidlám a názorom.
Vtedy by ste im mali dať jasne najavo, kde sú vaše hranice, ktoré musia rešpektovať.
Ak máte pocit, že vám starí rodičia podrývajú autoritu, skúste na nich reagovať touto frázou: „Vážim si vaše obavy a záujem, ale vyhovuje mi to tak, ako to robím ja.“
4. Raďte len vtedy, keď vás o radu požiadajú
Málokto ocení nevyžiadané rady a ak prichádzajú od vlastných rodičov alebo svokrovcov, zväčša ich vnímame ako kritiku. Ak sa to naučíte rešpektovať, je veľmi pravdepodobné, že sa vás opýtajú na váš názor.
Bude to pre vás príležitosť otvorene hovoriť z vašich skúseností a budete mať väčšiu šancu niečo ovplyvniť.
Ak sú vaše obavy priveľké na to, aby ste ich mohli ignorovať, požiadajte o rozhovor, porozprávajte sa so správnou osobou (zvyčajne je lepšie hovoriť s vlastným dieťaťom) a dbajte na to, aby ste sa nerozprávali pred vnúčaťom.
Buďte taktní a nerozprávajte priveľa. Snažte sa byť neutrálni a nestavajte sa na stranu ani jedného z rodičov.
Nezabúdajte, že sa o žiadnom z rodičov nesmiete vyjadrovať negatívne, nemôžete jedného pred druhým ohovárať a sťažovať sa naňho, nech už ste v akokoľvek veľkom pokušení.
5. Dajte si pozor, aby ste sa neocitli medzi dvoma mlynskými kameňmi
Nedovoľte, aby vás vnúčatá postavili medzi seba a rodičov. Keď sa vám sťažujú, že im rodičia nekúpia to, čo chcú, alebo že im nedovolia prespať u kamaráta, reagujte na nich s porozumením.
Nestavajte sa na žiadnu stranu a nesnažte sa rodičom dohovoriť či presviedčať ich. Prinieslo by to len problémy.
6. Podporte svojho partnera
Podporujte svojho partnera aj ako rodiča. Možno budete svojim rodičom musieť povedať, aby si „dali pohov“ a prestali sa natískať. Je to niečo, čo treba vyriešiť a mať v tom jasno, no zároveň to musíte zvládnuť diplomaticky.
Nevyvolávajte v nich pocit, že sú pre vás záťažou. Jasne si stanovte svoje hranice, no takým spôsobom, aby starí rodičia vedeli, že ich rešpektujete, vážite si ich a že ich potrebujete.
Povedzme, že partner si neželá, aby sa návšteva jeho svokrovcov zbytočne predĺžila. Je to jeho vnímanie situácie, no zároveň by vás mal podporiť, aby ste vzťah s rodičmi utužovali.
Spoločne sa dohodnite, ako by vám to obom najlepšie vyhovovalo. Ste predsa pár a najprv musíte mať jasno vy dvaja. Dohodnite sa mimo starých rodičov, aby sa necítili nepríjemne. Potom im povedzte, ako si to predstavujete a čo od nich očakávate.
7. Jasne sformulujte, v čom vidíte svoju úlohu
Poriadne si premyslite, čo by ste ako starý rodič robiť chceli a čo nechceli. Niektorí starí rodičia to vnímajú tak, že už deti vychovali a neželajú si, aby ich rodičia volali opatrovať vnúčatá alebo zúčastňovať sa na všetkých vystúpeniach a školských podujatiach.
Iní zas túžia vidieť každý krok detí svojich detí. Urobte si jasno v tom, čo chcete a čo nechcete VY a porozprávajte sa o tom aj s rodičmi vnúčat.
Otvorený rozhovor pomôže predísť mnohým ťažkým situáciám. Ak bývate blízko, je pre vás problém voziť či vyzdvihovať deti zo školy, opatrovať ich, utekať k nim na poslednú chvíľu, chodiť na všetky podujatia a vystúpenia? Ako často?
Keď budete mať jasné odpovede na všetky tieto otázky, pomôžete zúčastneným stranám lepšie pochopiť, v čom s vami (ne)počítať.
8. Nevyriešené problémy
Rodičia! Ak tá úloha, v ktorej ste doteraz vo vašej rodine fungovali, viac neobstojí, je čas na zmenu. Nehádžte nevyriešené problémy na plecia ďalšej generácie.
Porozmýšľajte, čo vás sužuje. Možno vnímate dobre mienenú radu starých rodičov ako kritiku len preto, lebo sa v úlohe rodiča cítite veľmi neistí. Ak treba, naveďte ich, ako by vám mohli poradiť bez toho, aby ste sa cítili podkopávaní či kritizovaní.
9. Hľaďte si svojho
Starí rodičia, dávajte si pozor, aby ste sa v snahe pomôcť nezačali správať dotieravo. Úloha starého rodiča je úžasná – je to šanca milovať svoje vnúčatá a stať sa mudrcom, sprievodcom aj učiteľom v jednej osobe.
Vašou úlohou je milovať a podporovať, nie kritizovať či odsudzovať. Len tak sa môžete stať žiadaným a radostným spoločníkom, ktorého všetci túžia mať po boku.
Snažte sa naplniť svoj život rôznymi záujmami a cieľmi, aby ste neboli „len“ starými rodičmi. Keď tak urobíte, vaše deti a vnúčatá nebudú cítiť povinnosť vypĺňať vo vás to prázdne miesto.
Pokúste sa zbaviť očakávaní. Nemyslite na to, ako to chcete vy, alebo ako by to podľa vás malo byť. Radšej sa tešte z toho, ako je to teraz. Nedovoľte, aby vám nenaplnené očakávania bránili užívať si, čo je tu a teraz.
Ak sa trápite, že vás nevesta nevolá k sebe domov či na podujatia detí častejšie, prehodnoťte to a radujte sa zo stretnutí a vystúpení, na ktoré prísť môžete. Veďte otvorené rozhovory, aby ste sa vyhli problémom a možným nedorozumeniam.
10. Dôverujte svojim deťom, že dokážu byť dobrými rodičmi
Možno niekedy nesúhlasíte s tým, čo rodičia robia, ale pokiaľ to neohrozuje zdravie a bezpečnosť vnúčat, dôverujte im. Nezabúdajte, že vy nie ste rodič, ale starý rodič.
Ak budete zasahovať do toho, ako vaše dieťa a jeho partner vychovávajú svoje vlastné deti, narobíte tým len problémy. Uvedomte si, že doba sa zmenila a že to, čo fungovalo pred mnohými rokmi, dnes fungovať nemusí.
Ak vám to pomôže, navštívte nejaké rodičovské centrum alebo detského lekára. Získate informácie z prvej ruky, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť situáciu.
Nezabúdajte, že ako starý rodič musíte rešpektovať pravidlá rodičov, aj ak s nimi nesúhlasíte. Obzvlášť sa to týka zdravia a bezpečnosti detí.
Môžete sa pýtať zvedavé otázky, zaujímať sa a (s rešpektom) hovoriť o prípadných problémoch. Ale nezabúdajte, že už nie ste v úlohe rodiča. Rešpektujte ich hranice a pravidlá.
Zahrňte svoje vnúčatá bezpodmienečnou láskou a rodičom situáciu nesťažujte, ale pomáhajte im. A ak niečo pokazíte, nebuďte na seba príliš tvrdí. Nikto nie je dokonalý – ani starí rodičia!
11. Pracujte na tom, aby to fungovalo
Najdôležitejšie zo všetkého je snažiť sa, aby to celé fungovalo. Rodičia potrebujú svojich rodičov, starí rodičia potrebujú svoje deti a vnúčatá.
Tieto vzťahy sú obohacujúce pre všetkých a netrvajú večne. Či už bývate blízko alebo ďaleko, nájdite spôsob, ako vaše životy navzájom poprepájať.
Zdroj: empoweringparents.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Stanka says
Zaujímavé,treba to čítat aj rodičom ,aj starÿmi rodičmi