Nie je ľahké udržať disciplínu, keď sa začnú škriepiť a naťahovať. Rodičia si nevýslovne želajú, aby ich deti spolu vychádzali, ale dosiahnuť tento cieľ nie je vôbec ľahké.
Hoci sa vám to nemusí pozdávať, spoluprácu súrodencov najefektívnejšie podporíte tým, že budete propagovať silu tímovej práce. Ponúkame vám 4 spôsoby, ako na to.
Nechajte ich bojovať s časom
„Vymyslite pre nich špeciálne úlohy, ktoré budú musieť v nejakom časovom limite spoločne zvládnuť,“ radí Adele Faberová z Long Islandu v N.Y., spoluautorka knihy Súrodenci bez rivality: Ako pomôcť svojim deťom, aby spolu dobre vychádzali.
Urobte zo staršieho dieťaťa vodcu
Ak je medzi deťmi väčší vekový rozdiel, naveďte starších súrodencov, aby mladším pomáhali. „Aj veľmi malé dieťa dokáže priniesť plienku, potlačiť pred sebou kočík, nakŕmiť dieťa alebo postískať mladšieho súrodenca, ktorý sa pre niečo trápi,“ poznamenáva Lesia Oesterreichová, odborná asistentka na katedre ľudského vývoja a rodiny na Iowskej štátnej univerzite v Ames.
Určite im spoločné domáce práce
Vymyslite im aspoň jednu domácu prácu, ktorú budú každý týždeň vykonávať spoločne. „Môže to byť prestieranie stola, vyprázdnenie umývačky, vešanie bielizne či hrabanie lístia – všetky spomínané aktivity podporujú tímovú prácu,“ tvrdí Oesterreichová.
Rodinné aktivity, či už ide o dovolenku alebo bežný spoločný obed, sú zábavným spôsobom, ako deti spojiť a zároveň im umožniť, aby si vážili jeden druhého ako spojenca.
Ponúknite im odmeny
Naučte deti spoločne veci zdieľať a príjemným spôsobom sa striedať, radí Laura Markhamová, PhD, klinická psychologička z Brooklynu, N.Y., autorka knihy Pokojný rodič, šťastné dieťa: Ako prestať kričať a začať sa spájať.
„Jedno dieťa môže napríklad rozdeliť sladkosť a druhé si zoberie prvý kúsok. Môžu sa dohodnúť, koho hru sa zahrajú ako prvú, a potom sa zahrajú hru, ktorú vymyslelo druhé dieťa, o trochu dlhšie,“ vysvetľuje.
Môžete si zaviesť spoločnú pokladničku: vždy, keď sa budú k sebe deti pekne správať a budú sa hrať bez bitiek a ťahaníc, vhodíte im do pokladničky mincu.
Keď bude pokladnička plná, môžete ju spolu otvoriť a deti spoločne rozhodnú, ako peniažky použijú.
Zdroj: newparent.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár