Cestovanie môže byť prínosné pre deti každého veku. Zažijú veľa nového a rozšíri sa ich obzor. Deti pri cestovaní spoznávajú nové jedlá a pamiatky, nadobúdajú nové zážitky, a to všetko spolu so svojimi najbližšími.
Cestovanie však so sebou prináša aj veľké výzvy: veľa nepredvídateľných situácií, ktoré dokážu riadne „nabúrať“ zabehnutý režim, nekonečne dlhé zoznamy vecí, ktoré potrebujete zbaliť, vyčerpané deti, ktoré sú veľmi podráždené a vedia cestovanie poriadne znepríjemniť…
Samozrejme, to sme uviedli len zopár problémov, ktoré cestovanie s deťmi prináša. V tomto článku sa však pokúsime pomôcť vám pripraviť sa, aby bolo pre vás čo najpohodlnejšie.
Každá minúta, ktorú na cestách s deťmi strávite, by mala byť pre vás potešením a krásnou spomienkou. Koniec koncov, o to predsa pri cestovaní ide, no nie?
Deti (v každom veku) musíte vedieť zaujať
Dovolenka už klope na dvere a vy sa už neviete dočkať, no zároveň by ste chceli, aby si ju užili aj tí najmladší členovia rodiny.
Stratégie, ktoré vám pomôžu zabezpečiť, aby sa z cestovania tešili aj vaše deti, sa líšia v závislosti od ich veku. Dojča má úplne iné potreby ako batoľa či 12-ročné dieťa.
No bez ohľadu na vek vášho dieťaťa, mali by ste si vopred zistiť, aké aktivity sa dajú v okolí vašej destinácie podniknúť. Vyžaduje si to malý prieskum.
Dojčatá
Podľa Reinera Jenssa, prezidenta a zakladateľa Asociácie pre cestovanie s rodinou, je z viacerých hľadísk najjednoduchšie cestovať s deťmi do dvoch rokov.
„Deti v tomto veku sa prispôsobujú novým podmienkam bez problémov. Môžete ich vziať kamkoľvek. Stačí, ak im vytvoríte príjemné prostredie a budete dodržiavať ich zabehnutý denný režim,” hovorí Jenss.
Amanda Norcross, editorka online časopisu o cestovaní Family Vacation Critic, tiež upozorňuje na to, že pravidelný denný režim je pre deti do dvoch rokov nesmierne dôležitý.
„Aj na dovolenke sa snažte čo najpresnejšie dodržiavať spánkový režim a čas kŕmenia dieťaťa. Skúste tomu prispôsobiť aj váš denný program,” odporúča.
Nezabudnite so sebou vziať obľúbené hračky dieťaťa, knižočky a fľašky, z ktorých je zvyknuté piť. Zaručte mu dostatok pohybu a nenechávajte ho celý deň pripútané v nosiči alebo v kočíku.
Ak dieťatko ešte nechodí samo, zaobstarajte mu podložku alebo deku, na ktorej by sa mohlo ponaťahovať či poprevaľovať.
Batoľatá
V tomto veku si s deťmi užijete veľa zábavy, pretože sa začínajú aktívne zaujímať o veci okolo seba. „Rady objavujú nové miesta a dovolenka je na to ako stvorená,“ hovorí Amanda Norcross.
Pri plánovaní dovolenky však nezabudnite, že deti v tomto veku potrebujú stráviť nejaký ten čas na ihrisku alebo v bazéne, kde sa „vybúria“ a dobijú si energiu.
Jenss odporúča tráviť voľný čas s batoľaťom v parku. „Čím väčší otvorený priestor dieťaťu na vybehanie ponúknete, tým bude spokojnejšie.“
Okrem toho je veľmi pravdepodobné, že tu stretnete „domácich“ rodičov, ktorí vám určite ochotne odporučia ďalšie atrakcie a miesta, kde môžete so svojimi deťmi stráviť čas, prípadne sa najesť.
Školopovinné deti
Podľa Jenssa by ste mali deti v tomto veku zapojiť do plánovania rodinnej dovolenky (aspoň sčasti).
„Čím budete tolerantnejší a umožníte im vybrať si to, čo ich zaujíma (navštíviť nejaké pre nich zaujímavé miesto, vyskúšať surfovanie), tým budú vaše deti zainteresovanejšie.“
Tip: Nenechávajte to úplne na ne, potrebujú sa o niečo „oprieť“. Ponúknite im na výber z niekoľkých možností. Ak idete k moru, môžete im napríklad dať na výber poldňový výlet so šnorchlovaním alebo výlet loďou s rybačkou.
Ak idete niekam do mesta, ponúknite im zaujímavé výlety po okolitých pamiatkach a nech si vyberú tú, ktorá ich najviac zaujme.
Eric Stoen, zakladateľ webovej stránky pre cestovanie s rodinou Travel Babbo, je presvedčený, že veľmi veľa závisí aj od sprievodcu. Preto odporúča, aby ste si pri zvažovaní výletov a aktivít prečítali aj recenzie a podľa toho sa rozhodli, kam sa vyberiete.
Skvelý sprievodca môže deti veľmi ovplyvniť a zanechať v nich hlboký dojem: Syn pána Stoena kreslí nádherné skice a priviedol ho k tomu práve jeden londýnsky umelec, ktorý sprevádzal ich rodinu na umeleckej obhliadke mesta. „Táto obhliadka doslova zmenila jeho život,“ hovorí Stoen.
Tínedžeri
Amanda Norcross odporúča, aby ste tínedžerom dovolili naplánovať časť dovolenky. Navrhuje, aby ste ich nechali vybrať niekoľko atrakcií, ktoré by radi videli, a zároveň im dovolili pripraviť program na jeden či dva dni z vašej dovolenky.
Jenss – otec dvoch tínedžerov – považuje za výborný ťah poskytnúť starším tínedžerom čas pre seba a dovoliť im stráviť 1 – 2 hodiny o samote, preskúmavajúc blízke okolie či obchody podľa vlastného výberu.
„Ak to vyhovuje obom stranám a považujete to za bezpečné, vaše dieťa určite ocení, ak mu umožníte stráviť čas o samote.“
Výber destinácie
Najprv záujmy, potom destinácia
Nevyberajte si destináciu, ale to, čo chcete robiť, hovorí Jenss. Chcete tráviť dovolenku na pláži? Chcete ísť do prírody a zažiť dobrodružstvo? Radi by ste spoznali nové mesto?
„Keď viete, ako chcete stráviť svoj voľný čas, môžete začať rozmýšľať, kam sa vybrať.“
- Dovolenka na pláži je vhodná pre deti v akomkoľvek veku.
- Zábavné parky potešia deti vo veku 3 – 12 rokov. Mladšie deti si väčšinu atrakcií neužijú a staršie už zvyčajne o zábavné parky nemajú záujem.
- Plavba výletnou loďou je skvelé riešenie pre školopovinné deti a tínedžerov. Majú tu dostatok slobody a môžu sa zapojiť do pestrej palety aktivít.
Z dovolenky v zahraničí netreba mať strach. Ak máte doma školákov alebo tínedžerov, spýtajte sa ich, kam by chceli ísť. Ak im dovolíte podieľať sa na tak závažnom rozhodovaní, bude pre nich dovolenka o to nezabudnuteľnejšia.
Stoen hovorí, že v jeho rodine to zaručene funguje: „Chodievame na dovolenku 3x za rok a stále dovolíme vybrať destináciu inému dieťaťu.“
So svojimi troma deťmi už zavítal do 48 krajín, vrátane Japonska, Austrálie, Belize, Maldív a dokonca aj Antarktídy.
Vybavovanie pasu
Pri cestovaní potrebujú všetky deti nevyhnutne pas. Od roku 2012 sa deti do 5 rokov do pasu matky nezapisujú. Dospelý môže v rámci EÚ cestovať aj na občiansky preukaz, no dieťa musí mať vlastný platný cestovný pas.
Deti do 6 rokov dostávajú pas s platnosťou len na dva roky. Žiadosť o vydanie cestovného pasu dieťaťa mladšieho ako 15 rokov podáva jeho zákonný zástupca (rodič), prípadne osoba, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti.
K žiadosti sa predkladá rodný list dieťaťa, občiansky preukaz alebo cestovný pas osoby, ktorá žiadosť podáva a poplatok za vybavenie pasu.
K podaniu žiadosti sa musí dieťa dostaviť so zákonným zástupcom, pretože pracovníci oddelenia musia nasnímať podobu jeho tváre. Deťom nad 12 rokov sa snímajú aj odtlačky prstov.
Ak vaše dieťa cestuje do zahraničia bez vás (napr. so starými rodičmi), mali by ste im na to dať písomný súhlas. Niektoré krajiny ho striktne vyžadujú (dokonca aj notársky overený). Skúste sa o tom vopred informovať.
Popri vybavovaní pasu pre dieťa, ktoré ho nemá, nezabudnite skontrolovať aj dobu vypršania platnosti cestovných pasov ostatných členov rodiny. Niektoré krajiny majú stanovené, ako dlho musí byť váš pas platný po odchode z krajiny.
Plánovanie dovolenky a výber ubytovania
Výsledky štúdií hovoria, že práve plánovanie vás môže dokonale navnadiť, prv než nastúpite do lietadla!
Hotel alebo dom?
Všetci experti, ktorých sme sa opýtali, sa zhodli v jednom: ak cestujete s deťmi, najlepšie je rezervovať si apartmán alebo dom.
Plusy: Prenájom je cenovo menej náročný. Využite kuchynku a ušetríte peniaze, ktoré by ste inak minuli v reštauráciách. Ak s vami cestujú aj nejakí príbuzní, budete mať dostatok miesta a zároveň priestor, kde môžete spoločne stráviť voľný čas (keď uložíte deti spať).
„Ak ste všetci natlačení v hotelovej izbe, uberá to z komfortu a necítite sa ako na dovolenke,“ spomína na svoju dovolenku s manželom a deťmi Christine Sarkis, zástupkyňa hlavného redaktora online časopisu SmarterTravel, matka dvoch malých detí.
„Objednali sme si hotel a keď sme dali deti spať, už sme nemohli ani zažať svetlo. Sedela som na dlážke v kúpeľni a tam som si čítala knihu. Vôbec som si to neužila.“
Mínusy: Keď si prenajmete dom, môžete sa tak pripraviť o detský klub alebo kútik či bazén so šmýkačkami, ktorý je často súčasťou hotela.
Zlatá stredná cesta vám ponúka zostať v hotelovom komplexe, ktorý ponúka aj apartmány a štúdiá s kuchyňou či kuchynkou. A nemusíte ani vylúpiť banku.
Christine Sarkis tvrdí, že existuje veľa cenovo dostupných nehnuteľností, ktoré by vám mohli vyhovovať a zabezpečiť želaný komfort, najmä v prímorských oblastiach.
Hotel podľa vašich predstáv môžete pohľadať na internetových stránkach ako Booking.com, Hotels.com, Expedia.com alebo Agoda.com.
Návšteva príbuzných alebo cestovanie s rozšírenou rodinou
Teoreticky by ste si to mali užiť, no v skutočnosti to môže poriadne pokaziť dovolenku. Ako hovorí Stoen, „problémom môže byť rozdielny režim alebo priority“.
Zatiaľ čo vy môžete trvať na tom, aby vaše deti chodili spávať v rovnaký čas ako doma, vaši príbuzní dovolia svojim deťom ostať hore až do neskorých hodín. Pre vás môže byť ideálne stráviť čas v bazéne, no vaši príbuzní si budú chcieť užiť dovolenku plnú rozmanitých aktivít.
Stoen odporúča nájsť rovnováhu medzi vašimi predstavami a potrebami ostatných členov skupiny. Nebojte sa navrhnúť, že strávite pol dňa s deťmi osamote.
Ak ste to práve vy, čo chcú stoj čo stoj dodržiavať zaužívaný režim, povoľte vo vašich pravidlách a prispôsobte sa väčšine. „Keď nebudete tak zaryte trvať na svojich zásadách, otvoríte sa vy aj vaše deti novým skúsenostiam.“
Ak prebývate u svojej rodiny, snažte sa byť prispôsobiví — experti tvrdia, že ak bývate v „cudzom“ dome, patrí sa dodržiavať pravidlá svojho hostiteľa.
Ak je pre vás nepríjemné a nepohodlné prebývať u rodiny a prispôsobovať sa, hotel by mohol byť lepšou voľbou. „Jedlo aj aktivity si môžete vychutnávať so svojimi blížnymi, no v prípade potreby sa máte kam utiahnuť,” radí Stoen.
Ak sa však rozhodnete ubytovať mimo vašej rodiny, snažte sa urobiť to bez nejakých neželaných emócií, ktoré by mohli hostiteľa zraniť. Vysvetlite im, že to robíte pre svoju rodinu – čím viac to bude o VÁS, a nie o NICH, tým lepšie.
Joshua Greenberg, expert na cestovanie s rodinou, ktorý pracuje pre Protravel, spoločnosť v New Yorku, odporúča spoločne si sadnúť s rodinou a porozprávať sa o tom, ako si svoju dovolenku predstavujete, čo by ste chceli robiť, kam by ste chceli ísť na výlet a ako si (ne)predstavujete denný režim vašich detí.
Takto sa dokážete vyhnúť niektorým stresovým situáciám, ktoré vás môžu na dovolenke dostihnúť.
Priamy let alebo let s medzipristátím?
Pri cestovaní s deťmi je snáď dôležitejšie zvažovať pohodlnosť ako cenu, vyjadrila sa Amanda Norcross. „Lacný let s medzipristátím vyzerá fajn, keď si ho predstavujete doma, sediac za počítačom.
Úplne iné je stáť v letiskovej hale a nebyť schopný upokojiť svoje vyčerpané či rozrušené plačúce dieťa.” Preto je vhodné zvážiť viacero letísk aj letov.
Čím viac prestupov, tým väčšia šanca, že lietadlo bude meškať a vy sa budete musieť prehrýzať veľkými problémami.
Upozornenie: Ak je váš let výnimočne dlhý (napríklad 10-hodinový), Greenberg odporúča rozdeliť ho na dva kratšie lety, najmä ak cestujete s malými deťmi. „Doprajte im, nech si oddýchnu, natiahnu sa a pobehajú si.“
Spríjemnite let svojmu dieťaťu (aj vám) tým, že nezabudnete vziať jeho obľúbené hračky, obľúbenú dečku alebo plyšovú hračku. Nápomocný môže byť aj vankúš na cestovanie.
Niektorí rodičia sa pri dlhých letoch spoliehajú na Kinedryl či melatonín (výsledky sú rozdielne). Skúste požiadať o radu vášho detského lekára.
Potrebujete lístok?
U väčšiny leteckých spoločností môžu deti do dvoch rokov cestovať zdarma, pokiaľ ich má rodič na kolenách. Treba sa však zamyslieť nad tým, či to naozaj vždy stojí za to.
Dlhé lety bývajú obzvlášť náročné a sedieť celý čas s dieťaťom na kolenách môže byť vyčerpávajúce. (Ak sa aj tak rozhodnete cestovať s dieťaťom na kolenách, rezervujte si lístok pre dojča – letecké spoločnosti ho označujú ako infant.
Pri medzinárodnom lete budete možno musieť zaplatiť letiskový poplatok do 20 % z celkovej ceny letenky.)
Pre pokoj v duši a vlastnú bezpečnosť je podľa Amandy Norcross najlepšie, keď si na palubu lietadla prinesiete svoju autosedačku alebo vajíčko. Väčšina leteckých spoločností za to poplatok neúčtuje, no pre istotu si to skontrolujte u vášho prepravcu.
Plánovanie programu dovolenky
Jedno pravidlo platí pre deti v každom veku: Menej je viac.
Kendra Thornton, prezidentka cestovnej spoločnosti Royal Travel & Tours, matka 3 školopovinných detí a expertka pre cestovanie s rodinou odporúča, aby ste si na svoje aktivity a návštevy pamiatok nechávali maximálne pol dňa.
„Zostatok dňa oddychujte a zabávajte sa. Choďte do parku alebo na bazén, prípadne strávte čas na mieste, kde ste ubytovaní.“
Greenberg – otec troch detí – upozorňuje, aby ste to nepreháňali so vzdelávaním. Ak bude celý výlet spočívať v spoznávaní historických pamiatok a návšteve múzeí, vaše deti to pravdepodobne neocenia.
Musíte to vyvážiť aktivitami, ktoré potešia aj ich, aby ste si výlet všetci spoločne užili. Ak idete napríklad do Ríma, naplánujte si po rannej návšteve Vatikánu a Kolosea výrobu zmrzliny alebo pizze.
Riešenie bežných problémov
Všetci dúfame, že si dovolenku užijeme a prebehne bez komplikácií. No v skutočnosti je veľmi pravdepodobné, že nejakým problémom sa nevyhneme.
Priveľmi alebo primálo unavení
Výzva: Váš výlet vás priviedol do iného časového pásma a deti sa s tým vyrovnávajú veľmi ťažko.
Čo s tým: Doktor Charles Czeisler, riaditeľ centra pre poruchy spánku a cirkadiánnych rytmov na ženskej nemocnici v Bostone tvrdí, že čím je dieťa menšie, tým sa so zmenou času vyrovnáva ťažšie.
„Dojčatá sa môžu zmene času prispôsobovať aj niekoľko týždňov, pretože ešte nemajú plne vyvinutú schopnosť synchronizovať cirkadiánne rytmy.“
Existuje však niekoľko spôsobov, ako tomu môžete pomôcť:
- Ak cestujete do USA, kde je oproti našej krajine menej hodín, trénujte deti tak, že ich budete dávať spať o hodinu neskôr a o hodinu neskôr ich aj zobudíte. Najlepšie je začať už týždeň pred dovolenkou, ale pomôže aj zopár dní.
- Ak cestujete do Austrálie, spravte to naopak.
- Ak pristanete vo vašej dovolenkovej destinácii počas dňa, snažte sa byť čo najviac na dennom svetle. Dr. Czeisler hovorí, že „prechádzka na dennom svetle vo vašej destinácii vám dokáže výrazne pomôcť vyrovnať sa so zmenou času“.
- Ak sú vaše deti vyčerpané, nenúťte ich vydržať na nohách po celý deň s predstavou, že potom lepšie zaspia. Podľa doktora Czeislera im krátky odpočinok v trvaní 30 – 60 minút pomôže prekonať zmenu časového pásma a lepšie sa prispôsobiť novému režimu. „Nezabúdajte, že ak budú deti mrzuté a nevyspaté, tak si dovolenku neužije nikto z vás.“
Chorí ďaleko od domova
Výzva: Deti na dovolenke ochorejú.
Čo s tým: Na cesty so sebou vždy berte aj lekárničku. Berte si ju so sebou všade (v časti o balení vám povieme, čo by mala obsahovať).
Okrem toho, nech už cestujete kamkoľvek, vždy si vopred zistite, kde sa nachádza najbližšia nemocnica. Ak cestujete do cudzej krajiny, zistite si aj telefónne číslo na zdravotnícku záchrannú službu.
Ak je vo vašej destinácii kvalita poskytovanej zdravotníckej pomoci diskutabilná, riešte to vopred cez cestovné zdravotné poistenie.
Všeobecne platí, že by ste sa mali informovať o tom, ako je to s vaším zdravotným poistením v danej krajine.
Stravovanie na cestách
Výzva: Deti jedia príliš veľa hlúpostí alebo nechcú vyskúšať nič nové.
Čo s tým: Aspoň trošku upustite od svojich predsavzatí. „Ste na dovolenke a určite si ju chcete vychutnať. Kedy je lepší čas večeriavať zmrzlinu ako v období dovolenky?“ zamýšľa sa Amanda Norcross.
Samozrejme, netreba dovoliť, aby deti po celý deň konzumovali len sladkosti. No doprajte im viac ako zvyčajne a prízvukujte im, že to preto, že ste na dovolenke.
Na druhej strane, zvýšená hladina cukru v krvi môže spôsobiť rôzne výbuchy nálad. Snažte sa deťom na desiatu či olovrant zabezpečiť zdravé potraviny ako orechy, ovocie či načistenú zeleninu.
Ak ste v cudzej krajine a deti odmietajú domácu kuchyňu, nenúťte ich, aby ju skúšali. Situáciu to len zhorší. Radšej nájdite reštauráciu, v ktorej im bude aspoň jedno jedlo vyhovovať, nech už je to cestovina alebo grilované kuracie mäso či steak.
Aj naďalej im však ponúkajte rôzne jedlá. Ak budú vidieť, že aj vy skúšate nové pokrmy, možno ich napokon okúsia aj ony. „Môže im to trvať aj niekoľko dní, no keď už privyknú na nové prostredie, budú aj v jedení prispôsobivejšie,” hovorí Christine Sarkis.
1 dospelý, 1 dieťa (a viac)
Výzva: Ste na svoje dieťa (prípadne deti) sám.
Čo s tým: Christine Sarkis tvrdí, že cestovanie so staršími deťmi nie je až také náročné. Svoju batožinu si môžu poniesť aj samy a netreba ich toľko organizovať.
Pre školákov a tínedžerov môžete zvážiť organizovaný skupinový zájazd, ktorý vás odbremení od zbytočného stresu z vymýšľania výletov a organizovania aktivít.
Cestovať sám s dojčaťom a batoľaťom už môže byť podstatne náročnejšie. Ak cestujete letecky, Christine Sarkis odporúča využiť ponuku registrácie v samoobslužných automatoch (samozrejme, pokiaľ je dostupná).
„Pomôže vám zbaviť sa batožiny, autosedačiek a inej batožiny pre deti ešte pred vstupom na letiskový terminál.“
Môžete využiť aj prednostné nastupovanie do lietadla pre tých cestujúcich, ktorí potrebujú extra pomoc. Na palubu lietadla nezabudnite vašim najmenším zobrať niečo, čím ich zabavíte.
Sarkis odporúča, aby ste si do príručnej batožiny pripravili zabalené lacné hračky. Počas letu ich môžete dávať deťom ako prekvapenia, ktoré si môžu rozbaliť.
Niektoré letecké spoločnosti ponúkajú pomoc cestujúcim pri vystupovaní z lietadla. Zistite si, či takéto služby ponúka aj prepravca, s ktorým cestujete vy.
Ak vás čaká medzinárodný let, môžete mať pri sebe notársky overený list, v ktorom vám druhý zákonný zástupca dieťaťa alebo detí dáva povolenie opustiť krajinu. Väčšina leteckých spoločností a krajín to nevyžaduje, no je dobré byť pripravený na všetko.
Priveľa technológií
Výzva: Vaše deti zaujíma počas dovolenky jediné – ich tablet alebo mobil.
Čo s tým: Kendra Thornton odporúča, aby ste si ešte pred dovolenkou dohodli pravidlá o používaní technológií.
Vymedzte, koľko času denne môže dieťa stráviť s tabletom alebo mobilom, ale dovoľte mu slobodne sa rozhodnúť, kedy v priebehu dňa dohodnutý čas využije. „Nezabúdajte, že vy ako rodič musíte používanie technológií tiež obmedziť,“ pripomína Kendra Thornton.
Aby vaše deti strávili čas na mobile čo najefektívnejšie, dovoľte im sťahovať aplikácie, hry a mapy, ktoré nejakým spôsobom súvisia s vašou destináciou.
Ak cestujete do cudzej krajiny, overte si poplatky za využívanie WiFi alebo roamingových dát. „Mastný“ účet za sledovanie programov, ktoré doma sledujete zdarma, vie pokaziť celú dovolenku.
Priečny spolucestujúci
Výzva: Váš namrzený tínedžer by bol oveľa radšej so svojimi priateľmi, ako by mal s vami behať po výletoch.
Čo s tým: Jenss sa domnieva, že tento bežný problém sa dá vyriešiť – môžete zavolať jedného z priateľov vášho syna alebo dcéry na výlet s vami.
Prípadne môžete zvážiť skupinový zájazd, ktorého sa pravdepodobne zúčastnia aj iné rodiny s deťmi v podobnom veku. Váš tínedžer tak dostane príležitosť zoznámiť sa s novými mladými ľuďmi, ktorí mu budú vekovo príbuzní.
Podľa Amandy Norcross môžete vášho tínedžera nadchnúť tak, že vyberiete dovolenkovú destináciu, ktorá ho obzvlášť zaujíma.
Unavení z dovolenky
Výzva: Zatiaľ čo deti si dovolenku užívajú, rodičia sú z neustáleho organizovania vyčerpaní a neoddýchnu si.
Čo s tým: Greenberg odporúča, aby ste si počas dovolenky dopriali nejaký čas výlučne pre seba. Najmite si miestnu opatrovateľku, ktorá vám postráži deti, kým si s vaším partnerom v pokoji vychutnáte príjemnú večeru.
Odporúčanie a kontakt na opatrovateľku vám môže poskytnúť personál hotela. Pokojne sa naň môžete obrátiť aj v tom prípade, ak prebývate niekde na súkromí. Väčšinou zamestnanci hotelov ochotne pomôžu aj návštevníkom, ktorí u nich nie sú ubytovaní.
Samozrejme, môžete si to zistiť aj na webe. Pohľadajte agentúry, ktoré ponúkajú takýto druh služieb. Väčšinou si na ich stránkach môžete prezrieť aj profily opatrovateliek a odporúčania od ostatných rodičov.
A aby ste sa necítili znepokojení z toho, že svoje dieťa nechávate s úplne cudzím človekom, požiadajte o predbežné online interview.
Pokiaľ zvažujete hotel, zvoľte si taký, ktorý má svoj vlastný detský klub alebo program pre deti. Doprajte si pár hodín pre seba a oddýchnite si pri bazéne alebo na nákupoch.
Ak cestujete s partnerom alebo ďalším dospelým, môžete ho požiadať, nech dohliadne na deti. Vy sa zatiaľ na pár hodín vytratíte, aby ste si odpočinuli. (Nezabudnite mu toto milé gesto oplatiť!)
Aby ste sa ľahšie adaptovali po návrate z dovolenky, doprajte si pred nástupom do práce a do školy aspoň 1 – 2 dni v domácom prostredí.
Balenie
Balenie sa na rodinnú dovolenku nie je nič jednoduché. Okrem svojich vecí musíte myslieť aj na všetko, čo potrebujú vaše deti.
Treba mať toho na pamäti naozaj veľa a zatiaľ čo vy bez nejakej tej veci prežijete, pre deti môže byť zabudnutá rozprávková knižka alebo obľúbená prikrývka hotová pohroma.
Na čo nesmiete zabudnúť
Všetci odborníci na rodinné dovolenky sa jednohlasne zhodli v tom, že keď cestujete s deťmi, nesmiete zabudnúť na dve veci: sadu cestovných taštičiek na organizovanie batožiny (packing cubes) a lekárničku.
Packing cubes sú pomerne lacné cestovné textilné tašky (štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru), ktoré sa uzatvárajú na zips a rozmerovo sedia do kufrov alebo prenosných tašiek.
„Slúžia na prehľadné zorganizovanie vecí jednotlivých členov rodiny. Každý člen má svoju vlastnú tašku a tak je každému jasné, čo komu patrí,“ hovorí Jenss.
Tieto tašky zakúpite na internete a sú dostupné v rôznych veľkostiach. Stoen odporúča 3 – 4 tašky na organizovanie batožiny na jeden kufor štandardnej veľkosti, čo vám ušetrí nejaký priestor pre topánky a toaletné potreby.
Ak ste ubytovaní vo viacerých hotelových izbách alebo spálňach apartmánu na súkromí, „packing cubes“ veľmi oceníte, pretože vám poslúžia ako „minikufre“ a každý člen rodiny si môže na izbu vziať ten svoj.
Jednu tašku si môžete vyčleniť na špinavú bielizeň. Nezabudnite si pribaliť mydlo na pranie alebo do nejakej nádobky odobrať prací detergent, ktorý vám poslúži, ak nebudete mať k dispozícii pračku.
Takto si budete môcť vyprať bielizeň aj v rukách.
Čo zbaliť každému jednému dieťaťu
- spodnú bielizeň
- nohavice/krátke nohavice
- tričká (s dlhým/krátkym rukávom)
- pyžamo
- bundu do dažďa/pršiplášť
- ak treba, jeden outfit na špeciálnu príležitosť
- sveter/mikina/bunda
- ak treba, oblečenie do chladného počasia (čiapka, šál, rukavice)
- klobúčik alebo šiltovka
- plavky
- topánky, „žabky“, tenisky, vychádzkovú obuv; ak treba, aj nejaké elegantné topánky
- ponožky
Nezabudnite na toaletné potreby ako opaľovací krém, mydlo, šampón, kondicionér, kefa na vlasy, telové mlieko, zubná kefka a pasta, repelent, podľa veku deodorant.
Buďte pripravení
Dobre vybavená lekárnička by mala byť neodmysliteľnou súčasťou každej rodinnej dovolenky a mali by ste ju so sebou brať aj na palubu lietadla.
Stoen hovorí, že lekárničku doposiaľ využil na každej dovolenke. „Či už išlo o žalúdočné problémy, alergickú reakciu alebo odreninu, vždy sme sa mohli na lekárničku spoľahnúť.“
Lekárnička by mala obsahovať:
- obväzy v rôznych veľkostiach
- antibiotickú masť
- liek na tlmenie horúčky a bolesti pre deti
- kinedryl alebo iné lieky pri problémoch s cestovaním
- teplomer
- fenistil gél /iný krém proti svrbeniu
- liek na alergické reakcie (vhodný pre deti)
- lieky na žalúdočné problémy (vhodné pre deti)
- lieky proti chrípke a prechladnutiu (vhodné pre deti)
- rehydratačný roztok pre deti
Dojčatá
Veľmi malé deti toho naozaj potrebujú nesmierne veľa. Našťastie, dnes sú už mnohé z hotelov výborne vybavené a zapožičajú vám kočík, autosedačku, vaničku na kúpanie a iné nevyhnutnosti.
Ak aj práve nie ste ubytovaní v hoteli, takýmto vybavením sa pýši aj čoraz viac privátov a v niektorých krajinách dokonca fungujú aj požičovne, kde si môžete veci pre vaše dieťa prenajať.
„Vďaka týmto službám je dnes cestovanie s maličkými deťmi jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Rodičia so sebou nemusia niesť toľko batožiny,“ hodnotí dnešnú vybavenosť ubytovacích jednotiek a požičovní Amanda Norcross.
Na čo nesmiete zabudnúť, keď balíte veci pre dojča:
- plienky (vezmite si 2x toľko, ako si myslíte, že budete potrebovať!)
- prebaľovaciu podložku
- vlhčené obrúsky
- krém proti zapareniam
- igelitové vrecká na špinavé plienky a oblečenie
- cumlíky
- podbradníky
- prikrývky
- 2x veci na prezlečenie
- čiapočku
- fľašky
- mlieko
- odsávačku na mlieko (v prípade potreby)
- hryzadlá
- kvapky na uvoľnenie plynov (Espumisan), vetrová masť
- nosič
- obľúbené hračky
Ostatná výbava (ak si ju beriete so sebou):
- autosedačka
- kočík
- cestovná postieľka
- vanička na kúpanie
Batoľatá
Podobne ako dojčatám, aj deťom vo veku 2 až 4 roky potrebujete zabaliť celú hromadu vecí. Okrem základných vecí nesmiete zabudnúť pribaliť množstvo predmetov a hračiek, s ktorými sa prebavia.
„Pre deti v tomto veku je obzvlášť ťažké vydržať sedieť pripútané po dlhú dobu. Vopred si nachystajte veci, ktorými ich zabavíte,“ hovorí Amanda Norcross.
Čo potrebujete zbaliť pre batoľa:
- plienky alebo plienkové nohavičky
- prebaľovaciu podložku
- vlhčené obrúsky
- krém proti zapareniam
- igelitové vrecká na špinavé plienky a oblečenie
- podbradníky
- komplet veci na prezlečenie
- obľúbené pochúťky
- veci, ktorými ich zabavíte – knižky, maľovanky, zošity s nálepkami, cestovné hry, tablet s ich obľúbenými rozprávkami či programami a hrami
Ostatná výbava
- autosedačka
- kočík
- cestovná postieľka
- jedálenská stolička
Školáci
Zbaliť na dovolenku 5-ročné dieťa je už o čosi jednoduchšie. Netreba vám plienky ani prebaľovacie podložky.
Navyše, deti v tomto veku už bežne nosievajú malý ruksak, takže si ho môžu poniesť aj na výlete. Jenss odporúča, aby rodičia prenechali zodpovednosť za obsah ruksaku na dieťa.
„Čím viac dieťa zapojíte pri balení batožiny, tým viac sa bude na výlet tešiť.“
Čo nesmie chýbať v batožine školáka:
- oznam, na ktorom bude vaše meno a telefónne číslo (keby sa náhodou vaše dieťa stratilo)
- veci na hranie, pracovné zošity, elektronické zariadenia, batérie alebo nabíjačky, knihy
- občerstvenie, pochúťky
- fľaša s vodou (nezabúdajte, že do lietadla si tekutiny brať nemôžete)
- sveter alebo mikinu (niekedy vás klimatizácia dokáže poriadne „vymraziť“; ak bude teplota príjemná, môžete ich použiť ako vankúš)
Tínedžeri
Tínedžeri by sa mali pobaliť sami a aj by si mali poniesť vlastnú batožinu.
Podľa Amandy Norcross však nie je na škodu, ak rodičia skontrolujú zbalenú tašku a pozrú sa, či dieťa nezabudlo telefón, nabíjačku, občiansky preukaz alebo pas, lieky, ak nejaké užíva, prípadne okuliare.
Viac by ste do balenia zasahovať nemali.
Čo by nemalo chýbať v batožine tínedžera:
- oznam, na ktorom bude vaše meno a telefónne číslo (keby sa náhodou vaše dieťa stratilo)
- niečo, s čím sa prebavia – pracovné zošity, elektronické zariadenia, batérie alebo nabíjačky, knihy
- občerstvenie, pochúťky
- fľaša s vodou (nezabúdajte, že do lietadla si tekutiny brať nemôžete)
- sveter alebo mikinu
- lieky, ak nejaké užíva
- okuliare aj s puzdrom, prípadne kontaktné šošovky
Pamätajte, že…
Je úplne jedno, ako precízne naplánujete svoju cestu a ako starostlivo sa dokážete pobaliť… Nič z toho vám nezaručí nerušenú a pokojnú dovolenku.
Radšej sa snažte byť pripravení na rôzne prekážky. Myslite však na to, že aj tie patria k dobrodružstvu.
Preto buďte bez obáv, určite všetko zvládnete. Prajeme vám príjemnú cestu!
Pridaj komentár