1. Neschopnosť naviazať sa
Ak rodič vychováva dieťa s láskou, podporou a starostlivosťou, bude toto dieťa v dospelosti vnímať vzťahy a citové väzby ako niečo dobré a bezpečné.
Dieťa vychovávané bez lásky a bez konzistentnej prístupnosti rodičov sa naučí, že „ľuďom sa nedá veriť“. Naučí sa, že vzťahy nie sú bezpečné a konzistentné, že sa dokážu rýchlo zvrtnúť.
Pre dieťa, ktoré nevyhnutne potrebuje emocionálnu odozvu a prejavy lásky, je to zdrvujúce. Vyrastie z neho žena, ktorá bude neustále hľadať napĺňajúci vzťah, ale zároveň si bude dookola opakovať, že sa má spoliehať iba na seba.
Vzťahy v nej vyvolávajú úzkosť a neistotu, pretože neustále očakáva, že príde odmietnutie.
2. Problémy s dôverou
Ak je rodič dieťaťu vždy nablízku a pomáha mu pochopiť a vyriešiť i tie najjednoduchšie problémy, vyrastie z neho mladá žena, ktorá bude vedieť, že druhí sú tu pre ňu.
Dieťa, ktoré rodičia od seba odháňali, je nútené zvládnuť všetko samo. Ak rodič úplne absentuje, dieťa sa naučí, že druhým nesmie dôverovať.
Takáto žena bude v dospelosti presvedčená o tom, že ľudia ju neochránia, nepomôžu jej a že vzťahy sú nebezpečné.
3. Ťažkosti s hranicami
Vyrovnaný rodič rozumie, aké je dôležité naučiť dieťa chápať, že každý potrebuje svoj priestor a čas. Každý človek je jedinečný a má svoje vlastné potreby, ktoré musíme rešpektovať.
Nevyrovnaný rodič svojmu dieťaťu nedáva dostatok priestoru. Správa sa k nemu, akoby záležalo len na potrebách dieťaťa. Počas svojho vývoja si bude takéto dieťa vážiť svoju nezávislosť a priestor viac ako je bežné, no zároveň bude pociťovať obrovskú túžbu všetkým okolo robiť radosť.
Zle si bude vysvetľovať aj túžbu druhých po vlastnom priestore. Ako dospelá žena si bude myslieť, že ak niekto nechce, aby bola stále pri ňom, odmieta ju.
4. Priveľký strach zo zlyhania
Je povinnosťou rodičov, aby deti naučili, že neúspech je prirodzená súčasť života. Nevyrovnaný rodič býva hyperkritický a keď dieťa nenapĺňa jeho očakávania, môže ho priveľmi trestať.
Existujú aj také prípady, kedy rodičia nevenujú deťom žiadnu pozornosť dovtedy, kým neurobia veci podľa ich očakávaní. Vyrastú z nich ženy, ktoré sa domnievajú, že ak nie sú najlepšie, nezaslúžia si lásku a prijatie.
5. Slabé uvedomovanie si samej seba
Rodič by mal dieťaťu konzistentne preukazovať prijatie a lásku, aby vedelo, že je lásky hodné a že je milované také, aké je.
Nezdravo kritický rodič, ktorý dieťaťu nedáva žiadne komplimenty ani mu nepreukazuje lásku, naučí svoju dcéru spochybňovať samu seba a to, že je hodna lásky a pozornosti. Takéto dievča sa cíti nepostačujúce a neúplné.
Rany sa môžu prejavovať rôzne:
Závisí to aj od toho, či tieto rany zapríčinila matka alebo otec. Rany od nepozorných otcov sa môžu prejaviť nasledovne:
1) Väčšia náchylnosť k depresii: Mnoho žien má problémy s partnerskými vzťahmi práve pre zlý vzťah so svojím otcom. Vážne to ovplyvňuje ich sebaúctu a vedie k depresii, pretože pociťujú smútok, s ktorým si nevedia dať rady.
2) Väčšia náchylnosť k poruchám stravovania: Dcéry bez silného otcovského vzoru majú dvakrát väčšiu šancu byť obézne. Dá sa povedať, že sa snažia pociťované prázdno zaplniť jedlom. Iné môžu byť anorektické alebo bulimické. Myslia si, že keby boli dostatočne štíhle, otec by ich mal rád.
3) Väčšia pravdepodobnosť nadviazať sexuálny vzťah priskoro: Veľa štúdií preukázalo, že ak dievčatám chýbala otcova láska a pozornosť, snažili sa získať prijatie od muža práve prostredníctvom sexu.
4) Väčšia náchylnosť k závislostiam: Podľa štúdií je u detí, ktoré vyrastajú bez otca, 69 % vyššia pravdepodobnosť, že budú užívať drogy, a 76 % vyššia pravdepodobnosť, že spáchajú nejaký zločin. Dcéry sa zvyčajne utiekajú k drogám preto, aby utíšili svoju bolesť.
Ako vyliečiť nemilované dieťa, ktoré sa ukrýva vo vnútri
Bolo by nádherné, keby sme sa mohli vrátiť v čase a vytvoriť to láskyplné detstvo, po ktorom tak bažíme. Zažili by sme lásku, prijatie, bezpečie a mnoho ďalších vecí, ktoré ostatní vo svojich domovoch pocítili.
No miesto toho sa musíme predierať životom ďalej a urobiť si ho čo najlepším. A možno práve to je tá najlepšia cesta. Veď keď sa to tak vezme, inak by ste neboli práve takýmto človekom.
Úroveň vašej empatie, starostlivosti, citlivosti a sily by bola oveľa nižšia. Zo starých rán sa dá vyliečiť a z vás sa môže stať ešte silnejšia a zdravšia žena:
Píšte o tom
Rozpovedzte svoj príbeh. Písanie vám umožní dať tomu celému tvar, štruktúru a zorganizovať svoje myšlienky – budete si lepšie pamätať celé udalosti, nielen prežité emócie.
Pomôže vám to získať nadhľad a vypustiť svoje emócie.
Poprehrabávajte sa v starých fotografiách
Často si sami seba pamätáme takých, ako o nás rozprávajú druhí, a nie takých, akými sme boli v skutočnosti. Napríklad dievča o sebe počulo, že ako malé bolo tučné.
Na fotkách však môže zistiť, že sa vôbec nelíšilo od druhých detí. Dieťa, ktorému hovorili, že bolo hlúpe, môže zistiť, že jeho vysvedčenia tomu vôbec nenasvedčujú – nájde v nich prinajhoršom nejakú trojku.
Je to pre vás šanca vidieť veci také, aké boli v skutočnosti a uvedomiť si, ako klamstvo vytvorilo živnú pôdu pre správanie, ktoré nemá žiadne opodstatnenie.
Prehodnoťte svoje súčasné vzťahy
Ak ste vo vzťahu (partnerskom alebo priateľskom), ktorý vo vás vzbudzuje zlý pocit, podrobne ho preskúmajte. Porozmýšľajte, čo vás k tomu človeku priťahuje.
Upevňujete v sebe pomocou partnera hodnotenie, ako vás vníma váš rodič? Máte silu opustiť ho? Dávate druhým viac, ako od nich na oplátku dostávate?
Napíšte si zoznam, čo od vzťahov očakávate, a potom ich postupne krok za krokom napravte, aby boli vyvážené.
Prijmite svoju minulosť a stanovte si pred rodičmi nové hranice
Zoberte kontrolu nad vaším súčasným vzťahom s rodičmi do vlastných rúk. Spíšte si na papier, ktoré skutky vašich rodičov/vášho rodiča narúšajú váš život a považujete ich za bolestivé alebo nespravodlivé.
Potom si napíšte zoznam pravidiel, ktorými by ste to mohli zmeniť. Nejde o jednoduchú záležitosť a je veľmi pravdepodobné, že vám opäť otvorí staré rany.
Prevzatie kontroly, ktorú ste ako dieťa nemali, dokáže priniesť liečivé účinky. Musíte konať pokojne, ale neoblomne.
Je tu riziko, že vkĺznete do starých koľají a budete sa naťahovať, ale dá sa to napraviť. Ak je to možné, poistite sa vhodnými argumentami.
Na záver
Nie je jednoduché vyliečiť rany, ktoré ste si do dospelosti priniesli z prázdneho detstva bez lásky. Majte však na pamäti, že najhoršie už máte za sebou a stále žijete a bojujete za svoje šťastie.
To zranené dieťa, ktoré sa vo vás ukrýva, sa dá vyliečiť a z vás môže byť vyrovnaná a milujúca dospelá žena, ktorá si zaslúži žiť spokojný život.
Ak váš problém pretrváva a neviete si s ním pomôcť, vyhľadajte odborníka. Poradí vám, ako sa vysporiadať so svojou bolesťou, vnesie do vášho života nadhľad a pomôže vám nadobudnúť väčšiu sebaúctu a dôveru.
Zdroj: powerofpositivity.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár