Nová štúdia Harvardskej univerzity zistila, že ľudia, ktorí v detstve od rodičov dostávali veľa lásky a pozornosti, prekvitali aj v období dospelosti. Rodičovská láska má aj po mnohých rokoch obrovský vplyv na náš celkový zdravotný stav a prospievanie.
Štúdia sledovala, či boli rodičia k účastníkom štúdie v detstve láskaví, a následne merala prospievanie účastníkov v stredných rokoch života.
Súvislosť bola zreteľná a nepopierateľná: ľudia, ktorí opisovali svojich rodičov ako milujúcich a starostlivých, prospievali v dospelosti oveľa lepšie. Nič na tom nezmenili ani socioekonomické či iné faktory.
Čo si môžeme predstaviť pod slovom prekvitať a prečo by sme ho mali merať?
Slovo prekvitať používajú oveľa častejšie filozofi ako lekári. Odzrkadľuje však dobrý, spokojný život. Tyler VanderWeele, jeden z autorov a vedúci programu Harvardskej univerzity Harvard’s Human Flourishing Program, vysvetľuje prekvitanie ako „stav, v ktorom sú všetky aspekty ľudského života dobré“.
Podľa VanderWeela existuje 5 oblastí ľudského života, ktoré sú pre každého človeka dôležité. Samozrejme, existujú aj iné oblasti života, v ktorých môžete prekvitať, no práve týchto päť je výnimočných pre každého z nás bez rozdielu rasovej či kultúrnej príslušnosti.
Sú to šťastie a životná spokojnosť, telesné a duševné zdravie, zmysel a účel života, dobrý charakter a dobré vzťahy s ľuďmi. Ak prekvitáme, sme spokojní v každej zo spomenutých oblastí.
Prečo by sme mali „prekvitanie“ merať?
Väčšina štúdií sa v podobných výskumoch zameriavala hlavne na prítomnosť alebo absenciu choroby. Je však čoraz jasnejšie, že môžete byť zdravý, no napriek tomu nemusíte prosperovať a prekvitať.
Výskum preukázal, že prekvitanie znižuje úmrtnosť u dospelých a behaviorálne problémy u adolescentov.
Pre účely tejto štúdie autori vnímali prekvitanie ako tri aspekty celkovej spokojnosti – emocionálny, psychologický a sociálny. Tieto aspekty merali pomocou vyjadrení typu: „Som so sebou pomerne spokojný“, „Celkovo mám pocit, že som pánom situácie, v ktorej žijem“ a „Komunita, v ktorej žijem, je pre mňa zdrojom spokojnosti”.
Účastníci štúdie, ktorí pri meraní preukázali vysokú úroveň prospievania, sa považovali za prekvitajúcich.
Inými slovami môžeme povedať, že tí, ktorí prekvitajú, žijú spokojný život, obklopujú sa príjemnými ľuďmi a ich život im dáva zmysel. Veria, že veci dokážu zvládnuť, že rastú a učia sa a v podstate sú so sebou spokojní. Prevažujú v nich pozitívne pocity a život, ktorý vedú, ich napĺňa.
Detstvo a prekvitanie v dospelosti
Už dlhšie je známe, že negatívny prístup a správanie rodičov vedie u detí k problémom v detstve aj dospelosti. Dalo by sa predpokladať, že to platí aj opačne a pozitívne výchovné postupy znižujú množstvo problémov.
„Chceli sme zistiť, či sú vrúcnosť, teplo a láska v živote detí skutočne také dôležité,“ vysvetľuje VanderWeele. Výsledky štúdie preukázali, že áno.
Dnes máme v rukách silný dôkaz o tom, že láskyplné detstvo skutočne podporuje viaceré aspekty prospievania, ako sú šťastie, sebaprijatie, sociálne vzťahy či schopnosť človeka byť užitočným pre svoju komunitu. Milujúci rodičia dali deťom základ pre ich šťastný život a spoločenské prijatie a zároveň obmedzili výskyt depresií, úzkostných stavov a užívanie drog.
„Láska je v detstve nesmierne dôležitá a milujúci rodičia sú kľúčovým faktorom šťastného života,“ hovorí VanderWeele.
Ako sa to týka dnešných rodičov? Táto štúdia vznikla pred mnohými rokmi a zameriavala sa na predchádzajúce generácie…
Výskumníci použili pre svoju štúdiu informácie získané zo štúdie MIDUS (Midlife in the United States Study) z roku 1995. Táto štúdia pozorovala dospelých vo veku 25 až 74 rokov.
Láskavosť rodičov bola hodnotená na základe vyplneného dotazníka. Respondenti v ňom odpovedali napríklad na otázku: „Koľko lásky a náklonnosti vám v detstve preukazoval/-a váš otec/vaša matka?“ V rokoch 2004 – 2006 výskumníci vyhodnotili prospievanie respondentov.
Účastníci štúdie vyrastali v období pred nástupom intenzívneho rodičovstva. Sú výsledky stále použiteľné? Do akej miery mohli zmeny vo výchove detí ovplyvniť tieto zistenia?
Existuje niečo ako „priveľa rodičovskej lásky“? VanderWeele prezradil, že jeho tím pracuje na ďalšej štúdii, ktorá by mala byť publikovaná budúci rok. Zameriava sa na hodnotenie rôznych štýlov výchovy a sleduje vplyv rodičovskej lásky, disciplíny a ich kombinácie na celkové zdravie jedincov.
Autori štúdie navrhujú, aby sa rodičovstvo zameriavalo na zlepšovanie celkového zdravia spoločnosti. Cielené výchovné postupy dokážu podľa nich zlepšiť zdravotný stav a celkové prospievanie populácie.
Dôkaz, že láska a jej prejavy sú kľúčom k šťastiu detí, je pre rodičov dobrou správou. V dnešnom uponáhľanom svete pre nás môže byť upokojením, že všetko bude v poriadku. Tak sa uvoľnime a popremýšľajme nad všetkými možnosťami, ktorými našim deťom môžeme prejaviť svoju lásku.
Ak ste silu rodičovskej lásky nezažili, nezúfajte. Pamätajte, že máte úžasný potenciál vyliečiť sa. Keď porozumiete tomu, čo ste prežili a prestanete nad tým nariekať, zbavíte sa svojho bremena.
Obnovenie a radosť sú cestou pre každého z nás. Keď si však aj napriek všetkým odporúčaniam nedokážeme pomôcť sami, ešte stále máme možnosť vyhľadať pomoc odborníka.
Zdroj: psychologytoday.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár