Osemročná Táňa sedí na narodeninovej párty svojej staršej sestry Emílie, ktorá oslavuje svojich „sladkých“ 16 rokov. Táňa sa cíti úplne pod psa, lebo všetka pozornosť sa krúti okolo Emílie, pričom ona sedí sama bokom.
Podíde k starej mame, aby sa jej vyznala zo svojich pocitov. „Starká,“ hovorí Táňa, „ja na ňu tak žiarlim…“ Stará mama zalapá po dychu. „Ako to môžeš povedať, veď je to tvoja sestra!“ Táňa odchádza s pocitom viny a cíti sa ešte horšie a osamelejšie.
To, že deti na svojich súrodencov žiarlia, je úplne normálne. Hoci ich milujú, stále sa s nimi delia o pozornosť rodičov. Je isté, že každé jedno dieťa cíti zúfalú túžbu byť milované (ba dokonca si tajne želá, aby práve ono bolo to najobľúbenejšie).
Keď je v centre pozornosti jeho súrodenec, prežíva veľmi ťažké chvíle. Deti žiarlia, keď ide mama nakupovať s mladšou dcérou, aj keď je starší brat hviezdou zápasu. Cítia sa vtedy zabudnuté. Potrebujú, aby ste ich neustále uisťovali, že ich milujete rovnakou láskou.
Stará mama si zle vysvetlila, čo počula. Túži po tom, aby sa jej vnúčatá navzájom ľúbili, no neakceptuje úplne prirodzené pocity a ani nie je oporou pre svoju vnučku.
Nevedomky spôsobuje, že Táňa sa už viac nebude chcieť zdôverovať so svojimi pocitmi. Pre takúto reakciu sa u nej môže vytvoriť asociácia, že keď žiarli, je zlá. Ako bude rásť, bude sa báť zdôveriť sa druhým so svojimi pocitmi.
Bude si ich držať vo vnútri a trpieť. Dokonca sa môže stať, že sa pre ne bude trestať, pretože svoje myšlienky bude považovať za neprijateľné.
S detskou dôverou a emóciami musíme zaobchádzať veľmi citlivo. Pocity sú prirodzenou a normálnou súčasťou života.
Ich vyjadrovaním a s podporou ostatných sa budú naše deti počas svojho rastu cítiť lepšie. Ponúkame vám pár krokov ako postupovať, keď sa vám dieťa zdôverí so svojimi pocitmi:
1. Uznajte jeho pocity a prijmite ich
Povedzte mu, že je normálne, ak žiarli, hnevá sa alebo je smutné. Sú to prirodzené pocity.
2. Pochváľte ho, že sa vám zdôverilo
Tým mu dávate najavo, že by malo za vami vždy prísť a bez obáv sa vám otvoriť, aby ste mu mohli pomôcť. Objatie a láskavý úsmev pomôžu, aby sa cítilo lepšie.
3. Popremýšľajte nad tým, koľko pozornosti dostáva každé z vašich detí
Niekedy sme príliš zaneprázdnení jedným z detí alebo nás trápia iné starosti a vtedy na ostatné deti zabúdame.
Venujte pozornosť ich pocitom a ľahšie postrehnete, kedy by potrebovali viac vášho času. Keď nastane taká situácia, dohodnite si s dieťaťom špeciálne „rande“, kde sa budete venovať výhradne jemu.
Zapíšte a vyznačte si dohodnutý deň v kalendári, aby vedelo, kedy sa naň môže tešiť.
4. Vysvetlite deťom, že každé z nich zažije obdobie, v ktorom bude mať vašej pozornosti viac ako ostatné
Pripomeňte im, kedy naposledy boli práve ony v centre pozornosti celej rodiny (napríklad si všetci prišli vypočuť jeho hru na klavíri, keď malo koncert v ZUŠ).
5. Uistite ho, že svoje deti milujete rovnakou láskou
Stará mama mohla Táňu ubezpečiť, že nie je o nič menej milovaná ako jej sestra. Mohla jej vysvetliť, že v rodine je dostatok lásky pre každú z nich.
6. Poverte dieťa nejakou úlohou
V našom prípade mohla stará mama urobiť niečo, čím by Táňu začlenila do prebiehajúcej oslavy. Táňa by sa potom necítila ako piate koleso na voze.
Mohla napríklad navrhnúť, že už je čas na tortu a že potrebuje, aby jej pomohla vyzdobiť ju sviečkami. Potom by ju mohli spoločne priniesť.
Keď má dieťa svoju „úlohu“, je preň ľahšie začleniť sa a nájsť si svoje miesto.
Zdroj: psychologytoday.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár