Deti do seba každý deň absorbujú okolitý svet. Majú prirodzenú túžbu skúšať nové veci a učiť sa ako veci fungujú. Okrem toho sú unikátnymi ľudskými bytosťami a rovnako ako dospelí sa radi učia rôznymi spôsobmi.
Nikdy predtým som si to neuvedomovala tak intenzívne ako po tom, čo som sa stala rodičom dvoch chlapcov, ktorí sú úplne rozdielni v tom, akým štýlom sa učia.
Jeden z mojich synov absorboval fakty vždy vtedy, keď ich počul. Okrem toho aj rád číta.
Ten druhý si zas užíva pohyb a neustále je na nohách.
Aby som podporila lásku oboch mojich detí k učeniu a pomohla im nájsť odpovede na všetky ich otázky spôsobom, ktorý bude brať do úvahy ich individuálne osobnosti a záujmy, považovala som za užitočné zapojiť ich do rôznych štýlov učenia.
Klasické verzus alternatívne predstavy o učení
V súčasnosti je populárne myslieť si, že čítanie kníh a vypĺňanie pracovných listov nie je príťažlivé pre každé dieťa, i keď niektoré deti tieto činnosti majú radi.
Ja osobne neverím, že čítanie kníh a vypĺňanie pracovných listov by malo byť úplne podceňované!
Existuje však aj mnoho iných spôsobov ako sa učiť. Ako rodičia vieme pochopiť svoje deti a vieme rozpoznať, aké metódy učenia majú radi a ktoré im najviac vyhovujú.
Zozbierala som tento zoznam šiestich alternatív na prečítanie, respektíve ako podklad pre tvorivé dielne. Je to zoznam jednoduchých, ale účinných spôsobov, ako urobiť z učenia zábavu pre malé deti.
Nemusí to u všetkých detí fungovať rovnako…
Tak isto ani vy nemusíte nevyhnutne mať radi učenie rovnakým spôsobom, aký vyhovuje vášmu partnerovi alebo súrodencom.
Je tiež dokázané, že pre nás ako rodinu je veľmi prospešné nechať tieto metódy rotovať, aby sa veci udržali zaujímavými a aby boli do nich zapojení všetci členovia rodiny.
Tuto už nasleduje šesť účinných spôsobov ako dosiahnuť, aby sa učenie pre malé deti stalo zábavou.
1. Hrať hry
Hry ako Monopoly, Obesenec, basketbal a áno, dokonca aj Míny, môžu naučiť mnohým rôznym zručnostiam. Prečo tu teda skončiť?
Hrať tradičné hry a vytvárať svoje vlastné je pre deti fantastickým spôsobom učenia sa.
Napríklad, ak má vaše dieťa záujem o geografiu, vyrobte jednoduchú „pamäťovú“ kartovú hru s krajinami a hlavnými mestami.
Je toľko úžasných hračiek, ktoré pomáhajú deťom učiť sa hrou, sú na rôzne témy a rozvíjajú rôzne zručnosti.
Mnoho skvelých hier nájdete napríklad na austrálskej stránke Child.com.au.
2. Mať radosť z hudby
Niektoré deti sú prirodzene muzikálne. Sú schopné pochopiť a pamätať si fakty a nápady prostredníctvom tónov a textov piesní.
Napríklad, ak sa vaše dieťa učí násobilku, nájdite CD-čko, ktoré ho to učí piesňami.
3. Byť umelcom
Tvorte diagramy a vytvorte z objavovania pojmov umenie.
Napríklad, ak vaše dieťa kladie otázky o hviezdach a vesmíre… nakreslite,alebo namaľujte spoločne s dieťaťom slnečnú sústavu.
4. Písať príbehy, básne, dramatické diela, atď.
Pre verbálne zdatné deti bude veľkou zábavou písať príbehy, básne a slohy.
Napríklad, ak sa vaše dieťa učí o nejakom historickom období, tak ho požiadajte, aby napísalo scénku o zvlášť dôležitej udalosti a zapojte rodinu do spoločnej dramatizácie.
5. Byť aktívnym
Toto je pravdepodobne najmenej využívaná forma učenia v tradičných školách, aspoň ja mám s tým takúto skúsenosť.
Primäť deti k tomu, aby sa postavili na nohy, aby robili rôzne pohyby, môže byť neuveriteľne účinné u niektorých z nich.
Napríklad, keď sa učíte nové slová podľa ilustrovaných obrázkov, tak ich napíšte kriedou na chodník a požiadajte svoje dieťa, aby skočilo na každý, ktorý vyslovíte.
6. Dať im voľnosť
Niektoré deti majú radi, keď sú do vecí úplne zainteresované a môžu si vyskúšať všetko sami.
Projekty typu „Urob si sám“, vedecké experimenty a stavanie zo stavebníc s otvoreným koncom, kde nie je dané, aký má byť výsledok, sú úžasné pre tieto deti.
Dať im príliš veľa inštrukcií alebo projekty s ľahko predpokladateľným výsledkom pre ne nemusí byť veľmi príťažlivé.
Našťastie, v súčasnosti existuje nespočetné množstvo zdrojov v knižniciach, aj online, ktoré vedia deťom pomôcť nájsť si informácie a vytvoriť si svoje vlastné experimenty a projekty.
My im len potrebujeme dať voľnosť v objavovaní svojich záujmov a podporiť ich, keď potrebujú našu pomoc.
Akým spôsobom sa učíte najlepšie?
Po prečítaní týchto šiestich učebných stratégií viete povedať, ktorú by ste si užili najviac? Ktorú by ste si užili ako dieťa vy?
Ja si myslím, že my ako rodičia sa potrebujeme rozpamätať na to, že učenie nie je to isté ako školské vzdelávanie/školská výuka.
Učíme sa každodenným životom a skúsenosťami, čo nie je v žiadnom prípade také „ako v škole“ a veci nemusia byť „akademicky“ vzdelávacie, aby boli hodné nášho času a úsilia.
My všetci môžeme byť tvoriví spôsobom, akým sa učíme rôzne veci, či už sme mladí alebo starí! Najdôležitejšie je to, že povzbudzujeme naše deti v objavovaní sveta, ktorý je okolo nich.
Pridaj komentár