Ako deti rastú, sú to často ich rodičia, ktorí tvoria a tvarujú ich sebadôveru. Keď sa vaše dieťa učilo chodiť, vy ste pravdepodobne stáli po jeho boku ponúkajúc povzbudenie a útechu, keď spadli.
Vytrvalosťou a mnohými pokusmi sa vaše dieťa naučilo rôzne zručnosti. Deti sa učia životaschopnosti prostredníctvom skúseností, akými sú zotrvanie v snažení, aj keď sa pomýlia.
Učia sa, že precvičovanie zdokonaľuje, alebo aspoň posunie dopredu!
Mať podporujúcich rodičov deti učí, aby pokračovali v tom, čo začali a zvyšuje ich sebaúctu a smelosť. Ak deťom dôverujete, pokračujú v objavovaní a učia sa nové veci aj napriek chybným pokusom alebo pochybnostiam.
Sila vnútorného hlasu
Hovorí sa, že vnútorný hlas človeka je výsledkom hlasu jeho rodičov, ktorý počúva počas svojho detstva. Ak je rodič prísny a kritický, dieťa si vybuduje prísny a kritický vnútorný hlas.
Keď rodič dieťa povzbudzuje a podporuje, dieťa bude mať pozitívny vnútorný hlas, ktorý živí jeho pocit istoty a sebaúctu.
Rodičia tvoria budúcnosť svojich detí, pretože oni sú inšpiráciou pre vnútorný hlas svojich detí. Najlepším spôsobom ako živiť tento vnútorný hlas, je ponúknuť povzbudenie a pozitívne slová podpory.
Počas rastu si dieťa rozvíja sebadôveru a sebaúctu ako výsledok komentárov, ktoré počulo od svojich rodičov.
Dôvera a sebaúcta sú v živote podstatné a ak človek nemá dôveru v seba samého alebo sebaúctu, bude v ňom prebiehať vnútorný boj. Frázy a slová vedia zvyšovať sebadôveru dieťaťa.
Existuje množstvo fráz, ktoré môžu rodičia použiť na zvýšenie sebavedomia svojho dieťaťa. Tu uvádzame 5 silných slov na povzbudenie rozvoja jeho sebadôvery:
1. Láska
Povedať svojmu dieťaťu, že ho ľúbime je jedným z najlepších spôsobov, ako pozdvihnúť jeho sebadôveru. Hovoriť mu, že ho ľúbime je dôležité počas celého jeho života, počnúc od prvých dní detstva až po dospelosť.
Hovorí im to, že sú hodní lásky, sú schopní lásky a že vo vás majú podporu.
Použitím tohto slova dosiahneme, že sa budú cítiť dobre, dôveryhodne a bezpečne. Občas sa môže vaše dieťa cítiť nehodné lásky alebo môže pod vplyvom výziev a pochybení prechádzať obdobím nízkej sebaúcty.
Keď im počas takéhoto obdobia dáte pocítiť, že ich máte radi, nadobudnú presvedčenie, že vaša láska je bezpodmienečná, a že si, aj napriek svojim chybám, lásku stále zaslúžia.
2. Dobrý
Signalizovať dieťaťu, že je dobré (psychicky alebo fyzicky), pozdvihne jeho sebavedomie.
Bude sa cítiť mocným a schopným vykonať úlohy, ktoré sú obtiažne. Bude mať zo seba lepší pocit, čím sa zvýši jeho sebaúcta. Ak sa dieťa cíti silným, je pravdepodobnejšie, že vytrvalo prekoná výzvy a bude ďalej pokračovať v snažení aj napriek ťažkostiam.
Okrem toho dieťa, ktoré sa cíti byť silným, bude chcieť čeliť novým výzvam a úlohám, pretože bude cítiť, že má silu na ich splnenie.
Hovoriť im, že sú dobré počas fyzických aktivít, napríklad pri prvom kajakovaní, zvýši ich sebavedomie a povzbudí ich pokračovať ďalej.
3. Silný
Hovoriť svojmu dieťaťu, že je silné, dáva dieťaťu na vedomie, že môže zmeniť svet, môže niečo veľké dosiahnuť. Deti si uvedomia, že ich slová vplývajú a majú dopad na druhých, rovnako ako aj na ich vlastné konanie.
Keď sa dieťa cíti byť silné, má pocit, že je rovnako dôležité, ako dospelí a že jeho slová sú brané s rovnakou vážnosťou, ako sa berú do úvahy slová niekoho, kto je od neho starší.
Keď deťom hovoríte, že ich slová majú moc, naučia sa, že to, čo povedia, má veľký význam – či už dobrý alebo zlý.
Zdôraznenie toho, že sú fyzicky silné, deťom demonštruje, že ich konanie má vplyv na iných. Ak dieťa verí, že na jeho slovách a konaní záleží, získa sebavedomie, ktoré sa stane palivom jeho ďalšieho rozvoja.
4. Krásny
Kým toto slovo má vo svete dospelých rôzne významy, lebo typicky popisuje atraktívne kvality niečieho tela, jeho použitie vo vzťahu k deťom znamená, že dieťa je majstrovským dielom.
Dieťa, ktoré cíti seba ako krásne zvnútra aj zvonka, si bude bezpochyby viac dôverovať v situáciách, kedy čelí novým výzvam a situáciám.
5. Ďakujem
Keď hovoríte dieťaťu, že oceňujete jeho slová alebo konanie, povzbudzujete ho k tomu, aby to robilo v budúcnosti znova.
Povedať „ďakujem ti“, je takisto súčasťou formovania vďačnosti vo vašej rodine, uľahčuje to vášmu dieťaťu spoznať to, ako má tiež ono vyjadriť vďaku.
Dieťa, ktoré sa cíti tak, že koná dobro, bude pravdepodobnejšie opakovať nápomocné konanie aj v budúcnosti alebo bude skúšať ďaľšie spôsoby, ako byť nápomocným. Napríklad bude pomáhať s nákupmi alebo bude tlačiť kočiar.
Ocenené dieťa sa bude cítiť dôležito, bude sa cítiť milované a následne bude mať dôveru v seba samé.
Záver
Používanie týchto silných slov povzbudí sebavedomie a sebaúctu vášho dieťaťa. Čím viac majú deti sebavedomia, tým pravdepodobnejšie budú vyhľadávať výzvy.
U dieťaťa, ktoré sa cíti sebaisto je pravdepodobnejšie, že keď spadne, vstane a bude sa snažiť znova.
Mať sebaistotu ide tiež ruka v ruke so sebaúctou, pričom obe sú podstatné pri učení, raste a dozrievaní. Ako dieťa rastie, je to práve hlas jeho rodičov, ktorý ho povzbudzuje nevzdať sa a snažiť sa ďalej.
Keď dieťa vyrastie, hlas jeho rodičov sa stáva jeho vnútorným hlasom, ktorý dúfajme, pokračuje v jeho povzbudzovaní a inšpiruje ho, aby sa nevzdával. Keďže často čelíme skôr chybám, než úspechom, je dôležité počuť v sebe pozitívny vnútorný hlas, ktorý nás povzbudzuje, aby sme vytrvali.
To všetko sa totiž začína hlasom rodičov už v čase, keď je dieťa ešte malé.
Pridaj komentár