Rodičia počúvajú zo všetkých strán, že pre zdravý vývoj ich detí je nevyhnutné, aby sa s nimi o všetkom otvorene zhovárali.
Skutočnosť je ale taká, že keď ich milované, švitorivé dieťa príde do obdobia adolescencie, uzavrie sa do seba. Niekedy sa až môže zdať, že rodičia sú tí poslední na svete, s kým by sa chceli rozprávať.
Prinútiť ich, aby hovorili, býva neskutočne zložité.
Aj tých pár slov, čo sú tínedžeri ochotní s nami prehodiť, sa často zmení na hádku. Hádame sa kvôli priateľom, párty či domácim pravidlám. Z konverzácie sa stáva vyjednávanie.
Rodičia obháňajú svoje deti, aby už láskavo vstali, prípadne išli konečne spať, pripravili sa do školy, alebo si splnili svoje domáce povinnosti.
Netreba však zúfať, nič nie je stratené! Odborníci z oblasti rodičovstva tvrdia, že ten pretrvávajúci obraz zaťatého tínedžera je len mýtus, ktorý podrýva vzťah rodičov a detí.
Ako docieliť, aby rozprávali
„Ak sa chcú tínedžeri postaviť na vlastné nohy, musia sa vymaniť spod nášho područia. Je to úplne prirodzené,“ tvrdí Kenneth Ginsburg, spoluriaditeľ Centra pre komunikáciu medzi rodičmi a dospievajúcimi v Detskej nemocnici vo Filadelfii a autor knihy Raising Kids to Thrive (Výchova detí k úspechu).
„Niet však pochýb o tom, že tínedžeri chcú so svojimi rodičmi komunikovať.“
Hoci to tak vždy nevyzerá, pre väčšinu tínedžerov je názor ich rodičov dôležitý. Rovnako majú záujem o to, aby mali s rodičmi dobrý, blízky vzťah.
„Podľa výsledkov výskumu sa tínedžeri chcú so svojimi rodičmi rozprávať, a to najmä o zložitých veciach, ako sú drogy či sex,” hovorí Alan Kazdin, profesor psychológie a detskej psychiatrie a riaditeľ Rodičovského centra v Yale.
„Domnievajú sa však, že ich rodičia sú týmto témam neprístupní.”
Prinášame vám preto pár tipov, ako sa stať pre svoje dieťa prístupnejším:
6 tipov, ako sa rozprávať s tínedžermi
1. Začnite zavčasu
Základy dobrej komunikácie musíte položiť už v ranom štádiu adolescencie. Rodičia, ktorí sa naučia riešiť nezhody vo veku, keď sú deti ešte len v počiatkoch puberty, budú úspešnejší pri riešení zložitejších problémov so staršími tínedžermi.
Zvládnutie konfliktov vo veku 10 – 14 rokov ohľadom používania sociálnych médií a mobilných telefónov a jasné stanovenie pravidiel, kedy treba ísť spať, bude základom pre rozhovory týkajúce sa sexu, intimity, drog a alkoholu.
Jednou z možností, ako to dosiahnuť, je vedenie detí k správnej komunikácii a otvorenosti. „Porozprávajte pri večeri, čo sa vám cez deň prihodilo, hovorte príbehy z vášho detstva, podeľte sa s nimi aj o „pikošky“ z vášho života, ktoré im dovolia uvidieť aj vaše horšie stránky,“ odporúča Kazdin.
„Buďte pripravení zodpovedať ich zvedavé otázky.“
Počúvajte, čo vám hovoria. Ak ich ako malých naučíte, že sa na vás kedykoľvek môžu obrátiť a že ich vždy vypočujete – aj ak ste unavení, necítite sa dobre alebo nemáte záujem – bude pre nich jednoduchšie otvoriť sa vám, keď budú starší.
„Zaujímajte sa, aká je ich obľúbená televízna šou a aké sú najnovšie školské klebety,” hovorí Wendy Mogel, klinická psychologička. „Možno to pre vás bude nudné, no chcú vám povedať niečo o svojej úžasnej, žiarivej bytosti.”
2. Robte kompromisy
Rodičia sa kompromisov často boja. Majú strach, že keď podajú prst, deti schmatnú celú ruku. Odborníci sa však domnievajú, že opak je pravdou.
Ak im aspoň o krok ustúpite pri ich požiadavkách, tínedžeri budú ochotnejšie spolupracovať pri veciach, ktoré budú nesmierne dôležité naopak pre vás.
„Vykašlite sa na roztrhané rifle,“ hovorí Kazdin. „Buďte však zásadoví pri riešení otázok ohľadom bezpečnosti a morálky.“
Ginsburg dodáva: „Rodičia sa pohybujú po tenkom ľade. Môžete požadovať rešpekt, ale ak sa budete s dieťaťom o všetkom hádať, odoženiete ho od seba. Hlavne ak budete neustále riešiť malichernosti.”
3. Všímajte si to dobré
Veľmi často sme plní negatívnych predsudkov. Máme to jednoducho v sebe. Preto sa mnohí rodičia zameriavajú najmä na negatívne správanie a to pozitívne obídu bez povšimnutia.
„Tínedžeri sa predsa nesprávajú strašne od rána do večera,” vysvetľuje Kazdin. „Pokúste sa všímať si aj to, keď robia niečo dobré. Má to obrovský význam, pretože pozitívna interakcia vedie k ďalšej pozitívnej interakcii.
Čím častejšie ich pochválite za niečo pozitívne, tým budete mať viac príležitostí pre efektívnu komunikáciu.”
Aj rodičia môžu vytvárať príjemné zážitky. Veľmi veľa času s tínedžermi strávime kladením otázok a používaním negatívneho tónu: Už máš úlohy? Upratal si si izbu? Ako si napísala test?
„Deti potrebujú zažívať s rodičmi aj zábavu, príjemné chvíle a pohodu. Zahrajte sa spolu karty, varte, choďte na turistiku, pozrite si film alebo niečo v televízii.”
4. Menej rozprávajte, viac počúvajte
Rodičia s obľubou čerpajú zo svojej studnice nahromadených životných múdrostí a snažia sa tak zjednodušiť život svojim deťom. Tínedžeri o to však nielenže nestoja, ale to ani nepotrebujú.
„Len čo začne tínedžer hovoriť o svojich problémoch, rodič ho hneď preruší a ponúka mu za priehrštie dobre mienených rád, prípadne ho podrobí ostrej kritike alebo mu vysvetľuje, ako má napraviť svoju chybu,“ hovorí Mogel.
„Dieťa pritom len potrebuje, aby ho rodič naozaj vypočul.”
Ak budete dieťaťu bútľavou vŕbou a nebudete prehnane rýchlo reagovať, vaše rady bude prijímať lepšie.
„Musíte si uvedomiť, že vaše dieťa nemá dostatok skúseností, no určite svojmu životu rozumie,” vysvetľuje Ginsburg. „Vnímajte ho ako odborníka, ktorý vás má nasmerovať tak, aby ste mu poradili čo najlepšie.”
5. Spoločné riešenie problémov
Kým sú deti malé, rozhodujú za ne rodičia. S obdobím dospievania však prichádza čas, kedy sa musia začať na rozhodnutiach podieľať. Aby váš tínedžer rozprával, musíte nielen brať, ale aj dávať.
Ak ste sa napríklad nezhodli v tom, kedy musí byť dieťa najneskôr doma, požiadajte ho, nech navrhne niekoľko spôsobov, ako by ste mohli daný spor vyriešiť. Potom mu povedzte svoje návrhy.
Nezabúdajte, že aj vy musíte vaše dospievajúce dieťa rešpektovať a brať ho vážne. „Porozprávajte sa o možných následkoch všetkých navrhnutých riešení,” odporúča Kazdin. Dohodnite sa na riešení, ktoré bude vyhovovať obom stranám.
Hádok sa tiež netreba báť. Ak sa s vami dieťa háda, „učí sa byť asertívnym, obhajovať si svoj názor a efektívne riešiť nezhody,“ vysvetľuje Kazdin.
„Tieto zručnosti sú nevyhnutné pre zdravé vzťahy s učiteľmi a kamarátmi. Zároveň im pomáhajú odolávať tlaku svojich rovesníkov. Určite sami nechcete, aby z vašich detí vyrástli ľudia, ktorí budú vždy všetko pasívne prijímať.”
6. Neodsudzujte
Ak máte skutočne záujem, aby s vami tínedžeri komunikovali, možno budete musieť zmierniť svoje očakávania.
Dnešná doba kladie veľký dôraz na výsledky a tínedžeri majú pocit, že ich všetci neustále posudzujú a hodnotia – či už priatelia, učitelia alebo ostatní zamestnanci školy. Nechcú tento tlak cítiť aj od svojich rodičov.
Tínedžeri „majú pocit, akoby existovali len dve roviny – úspech a neúspech – nič medzi tým,” hovorí Mogel. „To bráni v efektívnej komunikácii.”
Ginsburg dáva Mogelovi za pravdu. „Ak sa zameriavate len na ich správanie, ktoré je pre vás sklamaním, alebo vnímate len ich výsledky, majú pocit, že prehliadate ich skutočné Ja”, hovorí Ginsburg.
„Tínedžeri potrebujú mať istotu, že pri nich stojíte v dobrom i zlom a vnímate ich takých, akými skutočne sú.”
Pridaj komentár