Spôsob, akým muži vychovávajú chlapcov, sa musí zmeniť. Tá zmena sa musí prejaviť v emocionálnom živote detí, v ich priateľstvách a v tom, ako ich otcovia vnímajú tento svet.
Niekedy má človek pocit, že dnes je výchova chlapcov zložitejšia ako kedysi. Mnoho vecí nasvedčuje tomu, že to tak skutočne je. Výsledky testov dokazujú, že učenie je dnes pre chlapcov náročnejšie a zvýšený počet samovrážd a depresií poukazuje na ich oslabené duševné zdravie.
Svoj podiel na tom môžu mať technológie, moderné médiá a, samozrejme, biológia. No najvyššou mierou k tomu zrejme prispieva tradičný spôsob výchovy, ktorý je v porovnaní s výchovou dievčat zastaraný.
Otcovia musia pochopiť, že moderné problémy v detstve chlapcov vyžadujú dôkladnejšie a súčasnejšie rodičovstvo ako kedykoľvek predtým.
A to je len jedna z mnohých krutých právd o výchove chlapcov.
1. Aj chlapci plačú, a je to úplne v poriadku
Chlapci a muži všeobecne už pridlho žijú v presvedčení, že nesmú prejavovať niektoré emócie ako neha či smútok, pretože sa to nehodí. No pravdou je, že chlapci plačú, a slzy, ktoré vyronia, majú svoje opodstatnenie.
Ak chlapcom upriete právo vyjadriť tie emócie, ktoré sa považujú za výlučne „ženské“, ostanú im len tie tradične „mužské“ emócie. Sú to hnev a agresivita.
Takže keď narazia na situáciu, v ktorej by bolo najlepšie vyplakať sa, namiesto toho sa stávajú zlostnými a násilnými, pretože tieto emócie dôverne poznajú.
Otcovia by mali synov naučiť, že poplakať si nie je žiadna hanba. Tiež by im mali vysvetliť, že nežnosti a vychovávanie nie sú len pre dievčatá.
Ak sa naučia rozpoznať a vhodným spôsobom vyjadriť tieto emócie, pomôže im to budovať u nich emočnú inteligenciu. Tú budú nevyhnutne potrebovať na to, aby z nich mohli vyrásť úspešní ľudia.
2. Chlapcova budúcnosť závisí od toho, čo vraví o svete jeho otec
Chlapci vzhliadajú k svojim otcom. Sú pre nich vzorom. Hľadajú u nich kľúč k tomu, ako nazerať na svet. Práve preto je dôležité, aby otcovia zvážili, čo pred svojimi chlapcami povedia.
Ak napríklad otec ponižuje matku alebo sa s ňou pred synom rozpráva povýšenecky, hrozí riziko, že tak zo svojho syna vychová malého mizogýna. Deti vždy počúvajú.
Ak je odkaz otca plný nenávisti voči ženám, zlosti a zarytosti, chlapcov môže naplniť úzkosť a do dospelosti si odnesú veľmi nezdravý vzor.
Radšej sa u chlapcov snažte budovať empatiu. Dosiahnete to nielen tým, že ako otec budete empatický voči druhým, ale aj tým, že sa budete pred synom ovládať a budete pred ním hovoriť o svete s pokorou.
Áno, je to ťažké, no nepochybne to za tú námahu stojí.
3. Otcovia musia prestať myslieť na víťazstvo
Mnohí otcovia chcú zo synov vychovať víťazov. Ak však víťazstvo postavia nad všetko ostatné, môžu dieťa vystaviť obrovskej úzkosti, ktorá v konečnom dôsledku ohrozuje ich vzájomný vzťah.
Problém spočíva v tom, že ak otcovia kladú priveľký dôraz na výhru, chlapci často podľahnú presvedčeniu, že láska otca je podmienená ich úspechom.
To je niečo, čo dieťa nemusí vedieť ovplyvniť. Ak dieťa prehrá, má pocit, že jeho vzťah s otcom je v ohrození. Tento pocit nestálosti v kombinácii so stresom vedie k depresiám a užívaniu drog.
Oveľa vhodnejšie je nasmerovať svoju hrdosť na to, čomu je dieťa oddané, nech už sú jeho výsledky akékoľvek. Otcovia by mali synom prízvukovať, že zlyhanie je príležitosť učiť sa a zlepšovať. Je to spôsob, ako u synov budovať statočnosť a odhodlanie.
4. Chlapcov priťahujú zbrane, či sa vám to páči alebo nie
Otcovia, ktorí vlastnia zbraň, ale aj tí, ktorí ňou opovrhujú, musia pochopiť, že chlapcov pušky odjakživa zaujímali.
Či sa puška v dome nachádza alebo nie, musíte urobiť predbežné bezpečnostné opatrenia, aby sa dieťa v prípade kontaktu so zbraňou nezranilo a správalo sa obozretne.
To, že chlapcov pušky priťahujú, súvisí trochu aj s evolúciou. Mnohí odborníci tvrdia, že chlapci a muži sú biologicky predurčení stať sa lovcami a ochrancami. Dnes je najsilnejším symbolom lovu a ochrany práve strelná zbraň.
Preto hra so zbraňou – či už skutočnou alebo hračkárskou – dáva chlapcom pocit veľkej sily. Títo malí chlapci však ešte poriadne nechápu význam slova smrť a nedokážu si predstaviť, ako veľmi si môžu ublížiť. Preto niekedy môže hra so zbraňou skončiť fatálne.
Bohužiaľ, výskum zistil, že ak deti prídu do kontaktu so skutočnou zbraňou, bezpečnostné inštrukcie ohľadom jej používania bývajú takmer neefektívne.
Dokonca aj ak deti navštevovali kurz o bezpečnosti pri používaní zbrane, neznížilo to pravdepodobnosť, že sa chopia skutočnej strelnej zbrane. To znamená, že deti sa nikdy nesmú dostať do jej blízkosti.
Otcovia, ktorí majú doma zbraň, ju musia mať zaistenú. Pre tých otcov, ktorí nie sú vlastníkom zbrane, to znamená zistiť, či rodičia kamarátov držia doma nejakú zbraň a ako ju majú uskladnenú (najmä keď sa tam má ísť vaše dieťa pohrať).
5. Otcovia majú priateľstvá svojich synov podporovať a ochraňovať
Priateľstvá chlapcov bývajú hlboké a silné. No príde okamih, keď začínajú kultúrne očakávania kamarátstvo chlapcov trhať.
Ako chlapci prichádzajú do obdobia dospievania, začínajú ich prepadať obavy, že intenzívne priateľstvo by si niekto mohol vysvetliť ako príliš ženské alebo homosexuálne.
Kamarátske puto sa preto často roztrhne. Bohužiaľ, u starších mužov to naštartovalo akúsi krízu osamelosti, ktorá stojí za vysokým počtom samovrážd a depresií.
Otcovia môžu svojim synom pomôcť tak, že sa s nimi budú o ich priateľstvách zhovárať a pomôžu im starať sa o ne. Častejšie stretnutia, prespávania a rôzne dobrodružné výpravy pomôžu udržať tieto putá silné.
Deti musia vidieť, že aj ich otcovia majú silné priateľské väzby. Preto vezmite telefón a zavolajte k vám zopár svojich starých „kamošov“. Pre vašich synov to bude prínosom.
6. ADHD sa vyskytuje častejšie u chlapcov ako u dievčat
Chlapci majú v priemere viac energia ako dievčatá. Škola ani učitelia však nie sú pripravení pomôcť chlapcom pretaviť túto energiu nejakým produktívnym spôsobom. Výsledkom je, že správanie chlapcov býva často vnímané ako patologické.
Tým nechceme povedať, že ADHD je len hoax. To určite nie je. Ale práve preto by chlapci potrebovali viac možností, ako zo seba nahromadenú energiu „vybiť“.
V niektorých prípadoch by stačilo, keby dieťa mohlo ísť von a pohrať sa, a určite by pomohlo, keby niekto s dieťaťom zapracoval na jeho všímavosti a pozornosti. Niektoré prípady by sa určite zaobišli bez lekárskej diagnózy.
7. S prípravou do školy by mali pomáhať aj otcovia
V dnešnej dobe často počúvame, že šikovné (najmä v škole) sú hlavne dievčatá. Pozrite sa napríklad na takú Hermionu Grangerovú z Harryho Pottera od J.K. Rowlingovej. Veľa chlapcov sa s týmto odkazom naozaj stotožnilo.
Otcovia by sa mali učiť so svojimi synmi, aby im pomohli pochopiť, aké je vzdelanie dôležité. Táto úloha často pripadá na matky, ktoré tak spolu s prevažne ženskou populáciou učiteľov neúmyselne podporujú myšlienku, že učenie sa je hlavne pre dievčatá.
Ak s úlohami pomáha synovi otec, ktorý prizná, že niečo nevie, chlapec vidí, že vzdelanie a hľadanie odpovedí má svoj zmysel.
8. Chlapci aj otcovia by mali otvorene hovoriť o svojich pocitoch
Stoické ticho medzi ľuďmi neprinieslo nič dobré. Ešte horšie je, ak toto stoické ticho začína u otcov a synov. Muži musia vedieť vnímať svoje emócie. Emocionálna inteligencia má svoj význam nielen vo vzťahoch, ale aj v práci.
Ak však chlapci nedostanú priestor hovoriť o svojich pocitoch, nikdy sa s nimi nedokážu prepojiť. Okrem toho, chlapci sa musia naučiť vyjadrovať svoje emócie produktívne.
Otcovia by tiež mali pred svojimi synmi hovoriť o svojich vlastných pocitoch, či dokonca o pocitoch druhých. Takéto vzorové správanie je kľúčom k empatii.
A empatia je kľúčom k tomu, ako vychovať dobrého človeka.
Zdroj: fatherly.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár