„Neovládam matematiku.“, „Ja to jednoducho neviem urobiť.“, „Tak veľmi nenávidím matematiku.“
Niektoré deti milujú matematiku. Pre mnohé ďalšie deti je však matematika fuška, cez ktorú sa budú musieť prebojovať a pre niektoré deti je matematika príčinou obáv, ktoré ich nenechávajú spať.
Úzkosť zapríčinená matematikou je skutočná vec a môže z matematiky ako základnej životnej zručnosti, ktorú sa musíme naučiť všetci, urobiť nočnú moru – a to tak pre deti, ako aj pre rodičov.
S touto nočnou morou som žil ako dieťa a obávam sa, že som ju presunul na jedno z mojich detí.
Moja dcéra nenávidí matematiku. Kvôli matematike je nevrlá a vystresovaná. Je presvedčená, že matematiku nevie a je presvedčená, že sa jej nepodarí žiaden test.
Nechcem, aby bola vystresovaná, nechcem, aby sa vzdala matematiky a nechcem, aby sa vzdala sama seba. Ako ale pomôžem dieťaťu, ktoré nenávidí matematiku? Osobitne, keď ani ja nie som matematický čarodejník?
Ako pomôcť dieťaťu, ktoré nenávidí matematiku
Nie všetci musíme byť matematickými géniami, ale všetci môžeme mať istotu v mnohých matematických zručnostiach.
Existuje množstvo vecí, ktorými môžete pomôcť svojmu dieťaťu prekonať úzkosť spôsobenú matematikou a cítiť sa v nej istejšie.
1. Zmeňte matematiku na užitočnú vec
V súvislosti s matematikou sa moje dieťa najviac sťažuje na to, že matematika je „zbytočná“. V skutočnosti to nie je pravda, ale moja dcéra potrebuje trochu pomoci, aby videla, ako matematika súvisí s jej životom.
Ak viete spájať matematické údaje, ktoré sa vaše dieťa učí s reálnym životom, každodennými situáciami, môže mu to pomôcť pochopiť jednotlivé pojmy a motivovať ho k tomu, aby sa ich naučil.
Ako sa môže matematika, ktorú sa vaše dieťa učí, využiť teraz a v budúcnosti?
Hovorte o vyrovnávaní rozpočtu, vypočítajte, koľko niečo stojí, aká je cena znížená o 30%, využitie príklad prípravy prísad pri varení a ako by mohla byť matematika potrebná pre budúcu kariéru v oblasti, o ktorú má dieťa záujem.
2. Urobte z matematiky zábavu
Matematika nemusí byť len o učebniciach. Nájdite nejaké zábavné spôsoby na precvičovanie matematických zručností.
Vyskúšajte niektoré matematické hry. Existuje množstvo spôsobov, ako vziať matematiku do rúk, urobiť ju skutočnou a zábavnou.
3. Vezmite matematiku do rúk
Nie je nič „detinské“ na tom, keď používate počítadlá alebo dokonca svoje prsty. Aj pre staršie deti je užitočné mať schopnosť vidieť a manipulovať s objektami, aby sa matematické zručnosti stali viac praktickými.
Vezmite niekoľko počítadiel, abakus alebo niekoľko čokolád. Môžete použiť aj lego alebo vyskúšať číselnú os.
4. Vyskúšajte rôzne učebné metódy
Keď sa pracovné listy alebo učebnice stanú nudnými alebo jednoducho ešte viac mätú vaše deti, vyskúšajte iné učebné spôsoby na riešenie matematiky. Možno, keď to zdigitalizujete, prilákate neochotného študenta.
Mathspace je bezplatná, online možnosť, ktorá funguje na všetkých zariadeniach, šikovne rozpoznáva rukopis na dotykových obrazovkách, obsahuje vysvetlenia prostredníctvom videí.
Je to také, ako by ste mali skutočného učiteľa, ktorý vám vysvetľuje jednotlivé veci. Je to skvelý spôsob, ako zmeniť spôsob, ako sa učiť matematiku.
5. Prax robí majstra
Ľudia nie sú v matematike ani dobrí, ani zlí. Takto to nefunguje.
Iste, niektorí ľudia majú špeciálny talent na matematiku, ale väčšina z nás potrebuje cvičiť, aby boli dobrí v matematike takisto, ako potrebujeme cvičiť, ak chceme byť dobrí v čomkoľvek inom, čo sa učíme.
Nenechajte, aby sa deti vzdali už po prvom pokuse. Vysvetlite im, že čím viac niečo nacvičujú, tým lepší v tom budú a čím viac nacvičujú matematiku, tým lepšie ju budú vedieť.
6. Stanovte ciele a odmeny
Keď majú deti obavy z matematiky, často majú pocit, že sa v tom nikdy nezlepšia. Stanoviť si malé ciele a zábavné odmeny, im pomáha uvedomiť si, že niečo dosahujú.
Vyskúšajte jednoduché veci, ako napríklad: „Vyrieš desať matematických príkladov, a potom počúvaj svoju obľúbenú pieseň“ alebo „Venuj sa matematike 15 minút, potom choď von a hraj basketbal“.
7. Nedovoľte, aby sa domáce úlohy stali hrozbou
Nastavte rutinu a naučte svoje deti organizovať svoj čas a zoraďovať úlohy podľa ich dôležitosti a naliehavosti.
Pomôžte deťom priradiť čas v rozvrhu domácich úloh na cvičenia z matematiky aj vtedy, keď práve nedostali urobiť domácu úlohu z matematiky.
8. Zistite, ako sa dostať k pomoci
Nečakajte, kým sa matematika stane obrovskou vecou, ktorá visí nad hlavou vášho dieťaťa. Zistite, ako sa dá získať pomoc a požiadajte o ňu radšej skôr, než neskôr.
Môžete napísať email učiteľovi, aby vám poradil? Môže dieťa navštevovať krúžok domácich úloh? Máte člena rodiny, ktorý môže pomôcť vysvetliť veci?
Pre deti, ktoré bojujú, môže požiadanie o pomoc znamenať problém, preto zakročte a ponúknite možnosti a pomôžte im, aby sa cez to dostali.
9. Zmeňte svoje myslenie
„V matematike jednoducho nie som dobrý.“, „Nikdy to neurobím správne“.
Negatívne myslenie typu záhuby a zániku je pascou, do ktorej spadne mnoho detí a nie je z toho žiaden úžitok.
Pomôcť svojim deťom zmeniť spôsob ich myslenia a nacvičovať pozitívnejšie nastavenie mysle, vedúce k rastu, môže viesť k znesiteľnejšiemu vnímaniu matematiky a pomôcť im vidieť pravdu – že chyby sú súčasťou učenia a že každý to môže zvládnuť.
I vy sa uistite v tom, že svoje negatívne pocity súvisiace s matematikou máte pod kontrolou. Deti sa učia od nás, tak buďte dobrým modelom!
Záver
Máte dieťa, ktoré „nenávidí“ matematiku? Ako zvládate boj s matematikou a úzkosť, ktorá z toho pramení?
Máte pocit, že toto je bitka, v ktorej môžete zvíťaziť? Dajte nám vedieť v komentároch.
Vanesa says
Preco je tak ta matematika 6 rocnika tazka aspon pre mna matematika je moj najvecsi neprijatel 🤬🤬🤬🤬🤬