Takmer každý rodič na svoje deti občas kričí. Pokiaľ sa však z kričania stane spôsob, akým sa snažíte dosiahnuť želané správanie a svoje očakávania, výsledky môžu byť veľmi negatívne.
Ak na dieťa často kričíte, začne „filtrovať“ a prestane vás počúvať, no zároveň sa začne presadzovať a prezentovať tiež kričaním. Ako teda motivovať dieťa bez toho, aby ste museli zvyšovať hlas?
Jasne stanovte, čo od neho očakávate
Aby ste sa v budúcnosti kričaniu vyhli, vopred stanovte jasné pravidlá a očakávania. Uistite sa, že ich deti chápu správne a rozumejú im.
„Pri vyvodzovaní dôsledkov buďte vždy konzistentní, aby deti chápali, že pravidlá majú svoj význam a hodnotu,“ hovorí Kara Thomas, matka a predškolská učiteľka z Shawnee v Kansase.
Pokiaľ sú rána problémové, nastavte pravidlá všetkých členov rodiny tak, aby prebiehali hladšie. Vypestujte návyky, vďaka ktorým bude deťom jasné, čo majú robiť.
Nastavte pravidlá tak, aby sa deti poobliekali, naraňajkovali a pobalili si tašky prv, než si zapnú televízor, tablet alebo telefón či inú elektroniku. Pokiaľ dieťa tieto pravidlá nedodrží, bude mu konkrétna elektronika odňatá na 24 hodín.
Podobne si môžete nastaviť aj večerné ukladanie. Vysvetlite im, aké správanie vo vašej rodine nemôžete akceptovať (bitky, udieranie, neúctivosť) a aké dôsledky vyplynú z toho, keď tieto pravidlá budú porušovať.
Ak nejaké pravidlo porušia, alebo bude odchod do školy problematický, budú vedieť, aké dôsledky z toho vyvodíte, pretože ste ich na to vopred pripravili.
Vôbec nebude treba zvýšiť hlas, pretože pravidlá sú jasné a deti vedia, čo ich čaká v prípade ich porušenia.
Uplatňujte pozitívne posilňovanie
Každý vie, že ten, kto dostane negatívne hodnotenie, sa sám začne cítiť nepohodlne a zle, zatiaľ čo človek, ktorý má pozitívnu spätnú väzbu, porozumenie aj podporu si bude viac dôverovať a celkovo bude mať lepší postoj.
Snažte sa deti čo najviac podporovať a pozitívne posilňovať. Ak treba zriadiť nápravu, skúste dieťaťu poradiť, alebo ho o niečo požiadať pokojným a pozitívnym spôsobom. Určite dosiahnete lepšie výsledky, ako keby ste naň kričali.
Uvedomte si príčiny
Ak si uvedomujete, že na deti kričíte oveľa viac, ako by ste chceli, porozmýšľajte nad vašimi dôvodmi. Ponáhľate sa? Ste frustrovaní? Potrebujete si oddýchnuť?
Niekedy si ani neuvedomíme, že kričíme pričasto. Požiadajte partnera alebo priateľa, nech na tom spolu s vami zapracuje a upozorní vás, aby ste sa upokojili a vyriešili situáciu inak ako zvýšeným hlasom.
Pokiaľ sú vaše deti staršie, môžete o spoluprácu a pomoc požiadať aj ich. Navrhnite im, aby vás upozornili zakaždým, keď „spustíte“.
Vopred si premyslite, ako by ste mohli reagovať v niektorých situáciách. Keď si dieťa nechce obuť topánky, vyzvite ho zistiť, kto z vás to dokáže urobiť rýchlejšie.
Ak pociťujete nutkanie kričať, odíďte do vedľajšej miestnosti a vyhundrite sa z toho, čo by ste inak chceli zrevať z plných pľúc. Pomôže vám to schladiť si hlavu a riešiť situáciu pokojnejšie a pozitívnejšie.
S dieťaťom sa vopred dohodnite, ako budete neželané správanie postihovať. Keď bude treba, uplatnite dôsledky bez toho, aby ste zvýšili hlas.
Vopred upozornite
Niekedy nás pred hádkou dokáže uchrániť obyčajné upozornenie, ktoré v správnej chvíli smerujeme k dieťaťu. Pokojným hlasom mu povedzte, že o päť minút pôjdete z ihriska domov.
Dieťaťu tak poskytnete priestor na to, aby sa pripravilo na odchod a rozhodlo sa, ako reagovať. Keď príde čas odísť, vyzvite dieťa na odchod.
Ďalšie šance a zbytočné predlžovanie odchodu spôsobia, že dieťa vaše požiadavky nebude brať vážne a vy budete frustrovaní a opäť si budete vydobýjať poslušnosť a rešpekt krikom.
Pri deťoch je kľúčovým pojmom práve konzistentnosť – bez nej deti nechápu význam pravidiel. Konzistentne vyvodzujte dôsledky za ich porušovanie.
Nebojte sa požiadať o pomoc
Jednou z možností, ako sa dá vyhnúť kriku, je požiadať dieťa, aby vám pomohlo problém, ktorému čelíte, vyriešiť.
Ak čakáte návštevu, no máte doma ako po výbuchu, môžete začať kričať a prikázať deťom, aby si upratali, alebo im môžete túto situáciu predostrieť ako problém, ktorý spolu potrebujete vyriešiť.
„O 30 minút majú prísť naši priatelia, no po celej dlážke ležia rozhádzané hračky. Čo s tým urobíme?“
Ak očakávané riešenie ponúkne vaše dieťa, môže sa stať, že samo pobeží upratať a vy nebudete vôbec musieť zvýšiť hlas. Pokiaľ neponúkne riešenie, ktoré ste od neho čakali, povedzte mu, čo od neho očakávate a dbajte na to, aby to urobilo.
Buďte chápaví
Ako rodičia veľmi často zabúdame, že naše deti sú naozaj deťmi. Ich správanie nemusí byť za každých okolností perfektné ani racionálne. Nemusia sa vám so všetkým zdôveriť, môžu byť príliš vyčerpané, frustrované či smutné.
Všetko, čo sme uviedli (a mnoho ďalších vecí) môže byť dôvodom ich vystrájania alebo zabúdania, čo treba robiť. Snažte sa ich pochopiť a akceptovať ich pocity.
Vypočujte si, ako sa im darí v škole, ako sa majú ich kamaráti, ako vychádzajú so súrodencami. Samotné rozhovory o ich pocitoch a upevňovanie vášho vzťahu vám pomôžu motivovať ich, aby vás v budúcnosti vypočuli a poslúchli.
Každý človek robí chyby (aj mamy a otcovia!) a sem-tam zvyšuje hlas. Snažme sa však udržiavať disciplínu pozitívnym a pokojným spôsobom. Naše deti budú nasledovať náš príklad a podobne budú riešiť svoje vlastné konflikty a frustrácie.
Zdroj: creativechild.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár