Včasné ukladanie detí do postele prináša množstvo výhod – od zlepšenia školských výsledkov, až po zníženie rizika vzniku obezity.
Ak vaše dieťa pripravujete na spánok už od siedmej večer, pomáhate tak uňho znižovať riziko vzniku obezity a zoceľujete ho proti rôznym ochoreniam.
Dostatočný spánok im zároveň zaručí zdravší rast, lepšie výsledky v škole a duševnú pohodu.
Množstvo pribúdajúcich výskumov preukázalo, že deti, ktoré chodia spať neskoro, vôbec nie sú šťastnejšie či viac svetaznalé. Práve naopak, podľa odborníkov oveľa častejšie zlyhávajú.
„Je prirodzené, že deti potrebujú ísť spať skôr ako dospelí. Ak ostávajú hore rovnako dlho ako ich rodičia, prichádzajú o možnosť čo najlepšie sa vyvíjať a učiť,” tvrdí Andrew J. Bernstein, MD, asistujúci profesor klinickej pediatrie na Northwestern University a člen Americkej pediatrickej akadémie (AAP).
Podľa odporúčaní AAP by malo dieťa do jedného roka spať 12 až 16 hodín denne, vo veku od 1 do 2 rokov 11 až 14 hodín denne a 3- až 5-ročné dieťa by malo spať 10 až 13 hodín denne.
Do uvedených hodín sa započítavajú aj kratšie denné spánky. Logicky vzaté, malo by viac záležať na tom, koľko hodín deti prespia ako na tom, kedy idú spať.
Viacero štúdií však dokázalo, že čas, kedy dieťa chodí spať, má väčší vplyv na kvalitu spánku ako to, kedy sa dieťa prebúdza.
Podobne aj dôkazy poukazujú na to, že menej spánku oslabuje schopnosť dieťaťa učiť sa, zapamätať si informácie a regulovať svoje emócie.
Neskorý spánok ich zároveň robí náchylnejšími na vznik rôznych zdravotných problémov, najmä obezity.
V The Journal of Pediatrics nedávno vyšla štúdia, v ktorej odborníci sledovali takmer 1000 detí od predškolského veku až po obdobie dospievania. Zaznamenávali, kedy chodili deti ako 4-ročné spať a akú dosahovali výšku, hmotnosť a BMI, keď mali zhruba 15 rokov.
Podľa výsledkov až 39 % detí, ktoré chodievali spať po 8. večer, boli v období dospievania obézne. Z detí, ktoré chodili spať do 8. hodiny večer, bolo obéznych len 10 %.
V roku 2015 výskumníci zrealizovali doplňujúcu štúdiu, ktorá mala potvrdiť ich domnienku, že zníženie rizika obezity súvisí s tým, kedy deti chodia spať. Táto štúdia zistila, že samotný počet odspaných hodín nevysvetľuje zvýšené BMI u dospievajúcich detí.
Podľa výsledkov doplňujúcich štúdií, krátke spánky počas dňa nemali na prevenciu zvýšeného BMI takmer žiadny vplyv. To znamená, zdriemnutie počas dňa situáciu nezachráni.
„Krátke pospávanie počas dňa je len snahou o akési dorovnanie nedostatku spánku a znakom toho, že dieťa je vyčerpané,“ varuje Bernstein. „Dieťa aj napriek krátkemu odpočinku trpí nedostatkom súvislého nočného spánku.”
Ako deti rastú, spánok je pre ne stále veľmi potrebný, no dôvody sa menia. Oproti ranému detstvu, deti v staršom veku potrebujú dostatok spánku najmä pre dosahovanie lepších výsledkov v škole a lepšej duševnej rovnováhe, poznamenáva Bernstein.
Ak však doteraz nemali zaužívaný správny spánkový režim, o to ťažšie im ho nastavíte teraz.
Nie všetky metódy fungujú u každej rodiny. Existuje však celá škála drobností, ako sa dá podporiť a nastoliť skorší spánkový režim. Bernstein odporúča využiť hlavne tie, ktoré dieťaťu navodia pocit bezpečia.
Dajte mu do postieľky plyšové zvieratko, aby sa pomaly odpútalo od vás a vašej prítomnosti počas jeho zaspávania. Postupne predlžujte čas, kedy je dieťa v postieľke samotné.
Potrebuje nadobudnúť nezávislosť, aby sa mohlo naučiť zaspávať samo. A keďže zaužívaná pravidelnosť je dôležitá, treba myslieť aj na rituál okolo zaspávania.
Dieťa musí pred spaním stihnúť urobiť ešte mnoho vecí, preto by sa malo začať chystať pred pol ôsmou. Splnenie všetkých úkonov si vyžaduje približne 30 minút, tak radšej začnite trochu skôr, aby ste všetko krásne postíhali.
Rodičia postupne učia dieťa vydržať v postieľke bez ich prítomnosti. Nereagujú na dieťa hneď – postupne predlžujú čas, kým na volanie dieťaťa zareagujú.
Pravdaže, zo začiatku môžu tiecť aj slzy, no verte, že ak naučíte deti chodiť spať zavčasu, budú mať v živote dôvodov na plač oveľa menej.
„Moje deti dnes majú 10 a 15, no stále ťažia z kvalitného nočného spánku. Je to preto, lebo sme ich to naučili ešte ako bábätká.”
Zdroj: fatherly.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár