Veľmi veľa detí na nového súrodenca žiarli. Hoci je to bežný jav, každého rodiča mrzí, keď začne staršie dieťa so závisťou hľadieť na bábätko.
Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako môžete starším súrodencom pomôcť prekonať žiarlivosť a mať svojho bračeka alebo sestričku radšej.
Žiarlivosť môže mať viacero podôb. Deti niekedy tvrdia, že ich už novorodenci nebavia alebo vyčerpávajú. Potom sa dožadujú, aby ste ich poslali naspäť alebo išli vrátiť.
„Občas sa na dieťatko priveľmi tisnú alebo ho príliš silno stískajú,“ hovorí Leon Hoffman, M.D., riaditeľ The Pacella Parent Child Center v New Yorku.
Ak chcete udržať žiarlivosť dieťaťa na uzde, musíte dbať na to, aby sa dieťa necítilo vytlačené alebo vynechané.
Ponúkame vám zopár rád, ako dosiahnuť, aby sa vaše staršie dieťa cítilo rovnako milované ako jeho novonarodený súrodenec a aby ste žiarlivosť porazili hneď na začiatku.
Vysvetlite mu, čo také malé bábätko potrebuje
Kým ste porodili druhé dieťa, jeho starší súrodenec bol stredobodom celého vesmíru. Zrazu sa musí o vašu pozornosť deliť s niekým iným, a to je preňho (úplne prirodzene a pochopiteľne) frustrujúce.
Dajte mu na vedomie, že ich milujete obidvoch rovnako a vysvetlite mu, že také malé bábätká potrebujú mamičku oveľa viac (presne tak, ako vás potrebovalo ono, keď bolo také maličké).
Doprajte mu pocit výnimočnosti a poprezerajte si s ním fotografie, na ktorých je ono samo ako maličké bábätko. Poukazujte na podobnosti, ktoré u nich oboch nájdete. Porozprávajte mu, ako ste sa oňho starali.
Naučte ho správať sa nežne
Starší súrodenci niekedy s tými mladšími zaobchádzajú trochu hrubo. Neuvedomujú si, aké zraniteľné je maličké dieťatko. Pomôžte staršiemu dieťaťu pochopiť, že jeho súrodenec ešte nie je na hranie pripravený, ale že mu môže vtisnúť do rúčky svoj prst a ono ho pevne objíme.
Môže mu priniesť nejakú mäkkú hračku alebo mu spočítať pršteky. Môžete si to s ním najprv natrénovať na bábike, a kým sa spolu budete takto hrať, opakujte mu, ako sa má bábätka dotýkať: „Jemne, nežne, takto je to v poriadku.“
Dajte mu pocit, že je veľmi dôležité
Je nevyhnutné, aby ste vášmu staršiemu dieťaťu dali na vedomie, aké je pre vás významné, že už je také veľké.
Nechajte ho, nech vám pomáha s dieťatkom, dovoľte mu pri kŕmení držať fľaštičku a vždy mu prízvukujte, aké má vaše bábätko šťastie, že má takého úžasného veľkého bračeka (sestričku).
Potuľkajte a pomaznajte sa s ním, ak si to vyžaduje. Môžete sa spolu uvelebiť na gauči alebo si ho posadiť na kolená.
Vyčleňte si čas, ktorý strávite len s ním
Vášmu staršiemu dieťaťu určite chýba čas, ktorý ste do narodenia druhého dieťatka venovali výhradne jemu. Pokúste sa váš čas medzi deti správne prerozdeliť.
Starší súrodenec vás tiež potrebuje mať na chvíľku iba pre seba. Pohrajte sa spolu alebo si prečítajte knižku, kým ocko dieťatko nakŕmi.
Zdroj: newparent.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár