Nikto nie je dokonalý a všetci robíme chyby. No rodičia by mali mať na pamäti, že v očiach svojich detí sú viac ako len ľuďmi. Sú ich ochrancami, stvoriteľmi aj opatrovateľmi.
Svojím spôsobom sú pre deti superhrdinami.
Psychológovia sa zhodujú v tom, že správanie rodičov je hlavnou súčasťou detskej duše. Deti sa každý jeden krok učia od svojich rodičov.
Dívajú sa, počúvajú a pamätajú si, ako majú riešiť problémy, naprávať svoje chyby a ako sa treba správať v určitých situáciách.
Podľa odporúčaní psychológov by ste si mali dávať veľký pozor na to, ako sa s deťmi rozprávate. Tieto vety by ste pred nimi nemali nikdy vypustiť z úst:
„Ihneď prestaň plakať”
Deti plačú, keď spadnú a pocítia bolesť, ale aj keď vedia, že idú byť potrestané. Plač je emócia, ktorá sa prederie na povrch aj vtedy, ak na to nie je dôvod. Deti ešte nedokážu kontrolovať svoje emócie a podľa psychológov majú právo vyjadriť, čo cítia.
Ak dieťaťu poviete, že má prestať plakať, potlačíte tým jeho emócie. Dieťa bude všetky svoje pocity držať vo svojom vnútri, čo je oveľa horšie, ako keby plakalo.
„Sklamala som sa v tebe“
Táto veta zvyčajne zaznie vtedy, keď sa už dieťa cíti dostatočne zle. Sklamať vás môže čokoľvek na tomto svete, ale nikdy nie vaše dieťa.
To vy ho máte priviesť na tú správnu cestu. Ak spraví niečo zlé, zastavte sa a vysvetlite mu, kde urobilo chybu a prečo.
„Nestojíš za nič“
Toto je to najhoršie, čo môžete svojmu dieťaťu povedať. Najmä, ak k vám dieťa vzhliada a najviac zo všetkého túži po vašom uznaní. Takto dieťa posielate na nekonečnú púť, na ktorej bude neustále hľadať uznanie od vonkajšieho sveta.
Namiesto toho, aby ste mu pomohli, presvedčíte ho, že nie je ničím. Radšej mu povedzte:
„Dnes nemáš svoj deň, ale nabudúce to bude oveľa lepšie,“ „Nikto nie je dokonalý“ alebo „Dokážeš to spraviť aj lepšie“.
„Nie si dosť… ”
Nikdy dieťaťu nehovorte, že nie je dosť dobré, šikovné, múdre a podobne. Vštepujete mu tak do hlavy určitú predstavu o sebe samom, ktorú si osvojí.
Dieťa nadobudne pocit, že mu chýba niečo, aby sa mohlo samo pred sebou cítiť spokojne.
„Veľkí chlapci/veľké dievčatá sa neboja”
Strach je emócia, ktorá ľuďom pripomína, že majú byť opatrní.
Ak vášmu dieťaťu hovoríte, že sa nemá báť, pokúsi sa svoj strach potlačiť, a to ho bude nútiť ujsť od všetkého, čoho sa bude obávať.
„Všetko robím namiesto teba”
Deti jednoducho očakávajú, že za ne urobíte všetko. Máte za ne zodpovednosť a mali by ste sa o ne vedieť postarať. Máte ich ochraňovať a viesť, a nie ony vás.
Môžete v nich pestovať zodpovednosť, ale nečakajte, že budú tak skoro vašou pravou rukou.
„Si tučný-/á, chudý/-á, škaredý/-á a pod.”
Nech je vaše dieťa akékoľvek, je vaším odrazom.
Nemôže za to, že je tmavšie alebo že má viac znamienok ako iné deti. Ak je vaše dieťa tučné, zrejme sa o tom už nemilým spôsobom dozvedelo od spolužiakov v škole či škôlke alebo od detí na ihrisku.
Podľa psychológov touto vetou dieťaťu znemožníte, aby dokázalo neskôr čeliť svojmu strachu alebo problémom. Rodičia by mali deti naučiť, že je v poriadku, ak sa boja.
Zároveň by mali deti povzbudiť k tomu, aby nemali strach urobiť čo treba, hoci z toho majú obavy.
Pridaj komentár