Z prestretého stola sa môže veľmi ľahko stať „vojnové“ pole. Hrášok skončí v maminých vlasoch, vykotúľajú sa aj nejaké slzy, zvýši sa hlas a slovo „plný“ môže opisovať akurát tak stav vášho koberca.
Stojí tento boj rodičov s vyberavými jedákmi vôbec za to?
Čo zistila štúdia
Podľa nedávnej štúdie, ktorá vyšla v lekárskom časopise Appetite deti, ktoré jedávajú pod tlakom rodičov, nevyrastajú v zdravých podmienkach a nezbavia sa ani svojich prieberčivých stravovacích návykov.
Detská psychiatrička, doktorka Neha Chaudhary, s týmto tvrdením plne súhlasí. Pár vitamínov, ktoré sa vám do dieťaťa podarí dostať, nestojí za tú emocionálnu ujmu a nepreváži výhody, ktoré prináša príjemná a zábavná atmosféra pri rodinnej večeri.
Nútiť deti, aby zjedli to, čo nechcú, nie je dobré pre ich fyzické, emocionálne ani duševné zdravie. V tomto článku uvádzame dôvody a odporúčania, na čo sa rodičia namiesto toho môžu zamerať.
Mnohí rodičia boli ako deti nútení zjesť všetko, čo im naložili na tanier a rovnako to vyžadujú od svojich detí.
Robia to v domnienke, že tak zabezpečia zdravý rast svojich potomkov a odnaučia ich „prieberčivosti“. Bohužiaľ, želaný výsledok sa v drvivej väčšine prípadov nikdy nedostaví.
Nová štúdia sledovala vyše 200 detí, ktoré patrili medzi veľmi slabých jedákov. Výsledky odhalili, že nútenie detí do jedla nemalo takmer žiadny efekt.
Deti, ktoré sa štúdie zúčastnili, mali od 2 do 6 rokov. V tomto veku deti začínajú odmietať jesť zeleninu, spomaľuje sa ich rast a s ním aj chuť do jedla.
Doktorka Edith Bracho-Sanchez, detská lekárka a prispievateľka do ABC News, hovorí, že „maličké deti v prvom roku života až strojnásobia svoju pôrodnú hmotnosť.
Je však prirodzené, že neskôr sa ich rast spomalí, chuť do jedla sa zníži a začnú nám hovoriť, čo im chutí a čo nie.“
„Kým deti dovŕšia 2 roky, sú prirodzene otvorenejšie skúšaniu nových potravín a jedál,“ dopĺňa doktorka Anne Fishel, profesorka psychológie na Harvard Medical School.
Ďalej dodáva, že od 3 do 8 rokov chuť detí spoznávať nové jedlá klesá.
Čo spôsobuje nátlak
Nátlak neprináša žiadne výhody, práve naopak – môže negatívne ovplyvniť vzťahy v trojuholníku deti – rodičia – jedlo. Môže vaše deti pripraviť o jedinečnú príležitosť prosperovať po fyzickej aj emocionálnej stránke.
Atmosféra počas rodinnej večere môže mať na deti dlhotrvajúci účinok. Pozitívne zážitky, ktoré si deti odnesú od prestretého rodinného stola, dokážu posilniť rodinné putá a nastaviť celkový vzťah detí k jedlu.
Nátlak na deti ohľadom stravy prináša len napätie. Očakávaný cieľ sa nedostaví.
„Ak je rodič uvoľnený ohľadom toho, čo a v akom množstve jeho dieťa konzumuje, môže sa pri spoločnom jedle zamerať na iné stránky, ktoré sú podstatné pre posilnenie kognitívnych zručností a mentálneho zdravia dieťaťa“, hovorí Fishel.
„V 21. storočí je v západnom svete večera časťou dňa, ktorá patrí výlučne rodine. Vtedy všetci spoločne zasadnú k jednému stolu, aby sa porozprávali o svojich zážitkoch a spoločne vyriešili problémy, kým sú ešte malé.
Túto šancu spojiť sa ako rodina by ste mali využiť čo najviac a nepokaziť ju napätými rozhovormi o tom, koľko vaše dieťa zjedlo.
Ak dokážete urobiť z rodinnej večere príležitosť, ktorá dokáže spojiť celú rodinu dohromady a upevniť vaše vzťahy, získate tým všetci veľmi veľa.“
Hlavná výhoda spoločnej večere
Väčšina výhod, ktoré deťom prináša rodinná večera, nespočíva v samotnom jedle, ale v pozitívnej atmosfére. Tú si deti odnesú v srdci a ako rastú, navždy v nich ostáva.
Štúdia uverejnená v Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics na začiatku tohto roka zistila, že pozitívna atmosféra pri rodinnej večeri, kedy sa rodičia s deťmi rozprávajú a vyhýbajú sa konfliktom a kritike, vo veľkej miere prispieva k celkovému zdraviu detí.
Výhody možno pozorovať vo viacerých oblastiach – lepšia fyzická zdatnosť, menej odporovania, menej porušovania pravidiel, menej fyzickej agresivity.
Podľa správy z Kolumbijskej univerzity pravidelné rodinné večere znižujú u tínedžerov riziko užívania návykových látok až trojnásobne.
Ďalšie štúdie zistili, že spoločná večera má vplyv aj na vzdelávanie detí. Slovná zásoba sa im rozprávaním rôznych príbehov posilňuje až 10-krát viac, ako keď si nahlas čítajú.
Staršie deti, ktoré večeriavali spoločne s rodičmi 5- až 7-krát týždenne, dosahovali v škole oveľa lepšie výsledky ako deti, ktoré spoločne s rodičmi jedávali maximálne 2x za týždeň.
Aj napriek všetkým výhodám je pravda, že spoločná večera vie dať pekne zabrať, najmä ak máte doma batoľa alebo malé deti. Nezabúdajte však, že určitá miera prieberčivosti je v poriadku.
Ako pomôcť deťom nebyť natoľko prieberčivé
Existuje viacero stratégií, ako deťom pomôcť objavovať nové chute a jedlá a vyhnúť sa pritom stresu a nervozite. Skúste byť pre vaše deti vzorom.
„Malé deti nasledujú a napodobňujú svojich rodičov,“ hovorí Fishel. „Rodičia musia prejaviť svoju radosť z jedla, ktoré je na stole. Je to základným predpokladom toho, že budete jesť všetci to isté.“
Najlepšie urobíte, ak si aj vy dáte na tanier zelenú fazuľku a poviete napríklad: „Mňam, to je ale dobrota!“
Doktorka Bracho-Sanchez upozorňuje, že rodičia by mali odolať pokušeniu pripraviť pre ich deti niečo iné, pretože týmto spôsobom nebudú môcť ísť svojim deťom príkladom ohľadom zdravého stravovania.
Deti majú rady to, čo im je známe. Túto skutočnosť by mali rodičia využiť.
Fishel poukazuje na to, že deti sa oboznamujú s potravinami už v maternici. Preto sú niekedy zažiadané práve za tými potravinami, ktoré ich matka jedávala, keď bola tehotná.
Niektorí odborníci v oblasti výživy tvrdia, že deti musia byť s potravinou poriadne oboznámené. Preto by ste sa nemali vzdávať, prv než dieťaťu konkrétnu potravinu neponúknete aspoň 15-krát.
Bracho-Sanchez dodáva, že známe a obľúbené potraviny sa dajú použiť ako most k tým novým a neznámym.
Ďalšia osvedčená stratégia
Výbornou stratégiou, ako primäť deti k tomu, aby jedli, je zaangažovať ich do prípravy jedla.
Či už ide o výber ingrediencií pri nákupe, hnetenie cesta, miešanie v hrnci alebo prestieranie stola – ak majú deti pocit, že sa spolupodieľajú na príprave spoločného jedla, výsledky môžu byť milo prekvapivé.
Nemajte strach využiť svoju kreativitu.
Pridaj komentár