
Minulú sobotu sme akoby zázrakom strávili celú doma. Výnimočne sme nemali žiadne plány. Niekedy uprostred popoludnia som našla moju dcérku, ako sa skláňa nad písacím stolom.
Sedela len tak na „pol zadku“, hlboko sústredená, s jazýčkom vystrčeným z úst. Otvorila si okno, aby mohol dnu prúdiť čerstvý vzduch a slnečné lúče.
„Čo robíš?” opýtala som sa.
„Hmm…” pokrčila plecami. „Nudila som sa, tak som sa rozhodla, že si vyrobím komiks.”
Nazrela som ponad jej plece na stôl. Naskladala si papier a pozošívala ho zošívačkou do tvaru knihy. Na obrázkoch boli nakreslené draky a nad hlavami sa im vznášali bubliny s textom.
Moja dcéra tvorila.
Z nudenia sa rodí kreativita. Nuda má svoje pozitíva, ktoré by sme sa mali snažiť využiť.
Čoraz viac si začíname uvedomovať, ako sú deti preťažované nadmerným množstvom aktivít. Naše dobre mienené plány, ktoré im majú obohatiť život a poskytnúť im jedinečné zážitky, mnoho ráz deťom spôsobujú len nežiaduce úzkostné stavy a potláčajú ich vlastné nápady a myšlienky.
V posledných desaťročiach sa rodičovstvo stalo jednou obrovskou súťažou a rodičia, ktorých deti nenavštevujú aspoň zopár krúžkov či voľnočasových aktivít, sa cítia previnilo.
Veď čo už sa ich deti naučia, ak sa budú len ponevierať po dome?
Aké zručnosti sa tak u nich vyvinú?
Čo sme to za rodičov, ak v sobotu len tak sedíme na gauči s knižkou v ruke a naše deti sú odkázané samy na seba?
Možno by sme si však mali klásť úplne iné otázky:
Učia sa naše deti sebareflexii a dokážu si organizovať svoj vlastný čas a aktivity?
Vedia naše deti naložiť s časom, ktorý im nikto neorganizuje?
Dokážu prekonať trochu nudy a prísť s vlastným nápadom, ako s nudou zatočiť?
Nuda je užitočná a prináša viacero pozitív, preto by sme ju našim deťom mali „dopriať“.
1. Nuda stimuluje kreativitu
Pravdaže, môžeme sa rozložiť na kuchynskom stole a začať s dieťaťom pracovať na nejakom veľkolepom umeleckom diele. Výsledky určite budú stáť za to a náš majstrovský kúsok sa s najväčšou pravdepodobnosťou ocitne na nástenke.
Bol to však náš nápad. Impulz vyšiel od nás, to my sme podnietili túto aktivitu. Samozrejme, neurobili sme nič zlé. Treba sa ale zamyslieť nad tým, s akým nápadom by mohlo prísť samotné dieťa, keby sa nudilo a začalo by sa samo prehrabávať v zásuvke s umeleckými potrebami.
A ostalo by len pri tom? Čo keby vybehlo von nazbierať aj nejaký prírodný materiál? Čo keby sa pozabudlo v garáži medzi množstvom vecí, ktoré by v jeho očiach nadobudli výnimočný zmysel a využitie?
A možno by sa oveľa radšej hralo v garáži ako pri kuchynskom stole… Raz, keď môj syn dostal „záchvat nudy“, vyrobil plne funkčný nôž. Stačil mu na to kus dreva, hliníková fólia a lepidlo.
2. Nuda je pre rojčenie ako stvorená
Počas snov, ktoré mávame v noci, sa náš mozog vyrovnáva s emóciami. Podobne môže byť prínosné aj snívanie za bieleho dňa. Je to spôsob, akým sa môžeme bez ujmy prehrýzť problémami.
V duchu si prehrávame dialóg, ktorý sme nezvládli podľa našich predstáv. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, si v hlave vytvárame plán, ako to nabudúce spraviť lepšie.
Vymýšľame si riešenia alebo sa snažíme nazrieť inak na problémy, ktoré sa nám predtým zdali nezvládnuteľné. To isté robia aj deti, len im k tomu musíme dať príležitosť.
3. Nuda môže nabudiť produktivitu
Keď sa nudíme, naša myseľ často zablúdi k úlohám, ktoré sme ešte nedokončili. Ani si to neuvedomíme a v hlave sa nám rodí plán, ako by sa dala úloha vyriešiť efektívnejšie.
A nielen to – nuda je formou odpočinku a vysoká produktivita si chvíle odpočinku vyžaduje.
4. Nuda nás učí žiť v prítomnosti
Keď sa dieťa dostane do toho „najťažšieho“ stavu nudy, kedy už vyčerpalo všetky myšlienky na minulosť a budúcnosť, prichádza na rad konečne chvíľa, v ktorej môže zakúsiť prítomnosť.
Skúste porozmýšľať, ako často naozaj prežívate prítomnosť. Ako často môžete s čistým svedomím povedať, že sa v myšlienkach nezaoberáte niečím, čo sa už stalo, alebo neplánujete niečo do budúcnosti?
Niet divu, že sme všetci po celý čas takí ustarostení. Každému z nás by prospelo naučiť sa žiť v prítomnosti. No mali by sme dbať na to, aby sa to naučili predovšetkým naše deti.
Nie je to však vec, ktorú ich môžete naučiť vy – je to niečo, čo musia zažiť ony.
5. Nuda nás učí trpezlivosti
Doprajme deťom pocítiť, aké to je len tak čakať. Čakajme v reštaurácii, kým nás usadia, u lekára, kým sa dostaneme na rad, v rade na lístky do kina, na kamaráta, ktorý mešká…
Pamätáte ešte na tie časy, kedy nám neostávalo nič iné, len počkať? Boli sme nútení vziať do rúk časopis, nezáväzne konverzovať s človekom vedľa nás alebo len tak sa oddať vlastným myšlienkam. Nemali sme žiadne zariadenia, ktoré by nás zabavili.
Nechcem povedať, že elektronické zariadenie je tá najhoršia vec na svete. Samozrejme, používame ich my a budú ich používať aj naše deti. Toto je svet, v ktorom žijeme a je nereálne očakávať, že elektronické zariadenia používať prestaneme.
Ale pre naše deti by bolo osožné, keby sa naučili čakať aj bez takýchto rušivých vplyvov. Naše deti majú pramálo príležitostí zažiť a vyskúšať si tento veľmi jednoduchý druh trpezlivosti.
Denne napĺňame množstvo ich potrieb a ony nemajú ani tušenia, čo to znamená čakať. Je to však niečo, čomu sa musia naučiť.
Ako sa teda vymaniť zo zvyku neustále niečo robiť a podnikať? Ako vyzdvihnúť potrebu občas sa nudiť?
Môžeme zanechať toľko voľnočasových aktivít, koľko len budeme chcieť, no ak sú naše deti vkuse nalepené na obrazovke, získaný čas pre nich nebude nijako prínosný.
Nie je ľahké vylúčiť obrazovku. Aj moje deti sú pri pozeraní televízie alebo hraní sa na počítači neskutočne tichučké a pokojné.
Najradšej by som ich nechala hrať sa celý deň a ja by som si v pokoji porobila všetko, čo potrebujem. A to ani nespomínam, aký robia cirkus, keď sa ich snažím od televízie odtrhnúť.
Je to však už zopár rokov, čo sme zaviedli počas dňa dobu, počas ktorej sa Wi-Fi vypína. Cez víkendy sa moje deti od 11.00 do 16.00 na internet nedostanú. Zároveň im nikto nerobí program. Keďže sú odkázané na seba, z týchto piatich hodín sa zrodil čas, kedy sú najtvorivejšie.
Deti si potrebujú vyskúšať, aké je to nudiť sa. Ak nič iné, naučia sa trpezlivosti a prídu im na rozum úžasné nápady.
Zdroj: scarymommy.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár