Ak sa deti počas spánku pomočujú, alebo sa im občas pritrafí nehoda aj počas dňa, vyvoláva to v nás stres a obavy. Určite ste už vyskúšali všetko možné, aby ste tomu predišli.
Nemusíte sa báť, nie ste v tom sami.
Čo potrebujete vedieť o nočnom pomočovaní a ďalších formách detskej inkontinencie (keď deti nedokážu udržať moč)?
Čo je to nočné pomočovanie?
Výraz detská inkontinencia sa používa na pomenovanie stavu, kedy dieťa nedokáže kontrolovať vylučovanie moču či vyprázdňovanie čriev.
Treba pomočovanie riešiť?
Inkontinencia sa môže prejavovať počas dňa, počas noci či kedykoľvek. Denná inkontinencia býva diagnostikovaná zhruba vo veku 4 rokov, nočná približne vo veku 6 rokov. Dovtedy sa pomočovanie považuje za normálne, aj napriek častým obavám rodičov.
Jedna štúdia zistila, že väčšina detí sa prestáva pomočovať medzi 29. a 41. mesiacom, ale až 10 % detí sa pomočuje až do veku 53 mesiacov.
Druhy pediatrickej inkontinencie
Urgentná inkontinencia: vyskytuje sa u detí s hyperaktívnym močovým mechúrom, ktoré pociťujú náhlu potrebu močiť oveľa častejšie, ako býva bežné.
Dysfunkčné vyprázdňovanie: keď sa chce dieťa vymočiť, svaly zvierača sa stiahnu a bránia mu vo vyprázdnení moču.
Následkom toho dieťa pociťuje nutkanie na močenie častejšie, pretože mechúr nedokáže poriadne vyprázdniť. Vzťahuje sa to aj na zápchu a stratu schopnosti udržať stolicu (enkopréza).
Lenivý alebo nedostatočne aktívny mechúr: mechúr nesignalizuje potrebu vyprázdnenia, kým nie je príliš plný, a potom má dieťa problém úplne ho vyprázdniť.
Neurogénny močový mechúr: najčastejšie súvisí s neurologickými problémami ako napríklad myelomeningokéla, poranenie miechy či inými neurologickými poruchami.
Čo je príčinou enurézy a pediatrickej inkontinencie?
Bežnými príčinami inkontinencie sú:
- Oneskorený vývin
- Stres a úzkosť
- Fyzické poškodenie
- Infekcie (napríklad močových ciest)
- Choroby ako cukrovka alebo nedostatok pozornosti / ADHD
- Zápcha
- Dysfunkcia svalov močového mechúra alebo nervová dysfunkcia
- Slabé svaly močového mechúra a panvového dna
- Dieťa ignoruje potrebu močiť pridlhý čas alebo nechce prerušiť hru
- Dieťa cíti potrebu ísť močiť, až keď je príliš neskoro
Ako zastaviť nočné pomočovanie?
V prvom rade musíte byť dieťaťu oporou. Nehnevajte sa naň, nekričte, nedávajte najavo svoju frustráciu – zvyšuje to uňho stres a úzkosť. Nemôže za to. Pokojným hlasom dieťa utíšte a vysvetlite mu, že je všetko v poriadku.
Potom spolu navštívte lekára. Inkontinencia ostáva často neohlásená, pretože rodičia veria a čakajú, že z nej dieťa vyrastie. Niekedy je však na príčine ochorenie, ktoré by sa malo liečiť (infekcia močových ciest).
Pomočovanie môže byť aj predzvesťou hlbšieho problému, akým je napríklad ochorenie mechúra, obličiek či neurologické ochorenie.
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžeme močovú inkontinenciu liečiť, a to aj za podmienok, že sa potvrdil hlbší problém.
Lieky, odborné poradenstvo, cvičenie a posilňovanie panvového dna môžu stav výrazne zlepšiť. Pediater vám pomôže zistiť, čo je pre vaše dieťa najvhodnejšie.
Pamätajte však, že nie každá pediatrická inkontinencia sa dá liečiť – niekedy sa s ňou pacient musí naučiť žiť.
Ďalším dôležitým krokom je naučiť dieťa správne močiť. Prínosom môže byť aj zopár zmien v životnom štýle, ktoré nám napomôžu prestať zaťažovať črevá a zredukovať symptómy.
1. Časované močenie
V pravidelných intervaloch pripomínajte dieťaťu, že sa má ísť vymočiť. Po zobudení, najedení a pred spaním by to mala byť samozrejmosť.
Ak nechce prerušiť hru a ísť sa vymočiť, pripomeňte mu, že hra naň počká.
2. Zmeňte jeho stravovacie návyky
Niektoré potraviny (sladené nápoje s obsahom kofeínu, vysokosacharidové snacky, koreniny a mastné jedlá) črevá veľmi zaťažujú.
Dávajte deťom piť veľa čistej vody a nesladených štiav, jesť ovocie, zeleninu a celozrnné pečivo, aby ste im zabezpečili potrebný prísun vlákniny a živín.
3. Vytvorte si systém
Navrhnite tabuľku, do ktorej budete zapisovať „suché“ dni a noci bez nehôd. Za každý úspech do okienka nalepte nálepku a za každý určený časový úsek, ktorý dieťa zvládne bez pocikania, mu doprajte nejakú odmenu.
4. Vyhľadajte pomoc
Nemusíte sa ešte viac zaťažovať – nesnažte sa zvládnuť to za každú cenu sami. Oboznámte so situáciou aj priateľov, príbuzných či učiteľa, aby vám mohli byť nápomocní a boli vám oporou.
5. Buďte pripravení
Pre každý prípad so sebou nosievajte všetko, čo by mohlo vaše dieťa pri „nehode“ potrebovať – náhradnú plienku, veci na prezlečenie, podložky do postieľky, dezinfekčný prípravok na čistenie rúk, vlhčené obrúsky, vrecúško na odpad.
Prezliekanie a prebaľovanie sa tak stanú jednoduchšie, rýchlejšie a diskrétnejšie.
Je prirodzené, ak sa pre pediatrickú inkontinenciu cítite trochu v rozpakoch, alebo vás zachvacujú úzkostné stavy, no netreba sa skrývať a držať to v tajnosti.
Pomoc okolia a návšteva lekára vám pomôžu inkontinenciu lepšie zvládnuť a vaša rodina si opäť bude môcť vydýchnuť a vrátiť sa do svojich zabehaných koľají.
Zdroj: mother.ly, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár