Rodičia toho musia stíhať skutočne veľa. Ani si neuvedomia, ako rýchlo zmanažujú celú rodinu, rozvrhnú program na každý deň, rozhodnú o všetkom a za všetkých… Pre svoje deti chcú „len to najlepšie“ a sú presvedčení, že vedia, čo to je a ako to dosiahnuť.
Takýto prístup deťom neumožňuje, aby robili rozhodnutia samy za seba, a nepripravuje ich na život v dospelosti. Pritom aj rozhodovanie o maličkostiach môže mať pre ne veľký význam.
Nemusíte ich nechávať rozhodovať o dôležitých veciach, stačí, aby mali možnosť rozhodnúť sa za seba – či chcú jabĺčko alebo banán, čo si chcú obliecť do školy alebo škôlky a podobne.
Veď napokon je úplne jedno, či má oblečené legíny s leopardím vzorom a k tomu fialové pásikavé tričko. Ide hlavne o to, aby dieťa dostalo priestor robiť vlastné rozhodnutia a zároveň nenarušilo zaužívaný harmonogram bežného dňa.
Ak vašim deťom umožníte slobodne si vybrať, prinesie to osoh vo viacerých oblastiach:
1. Vyhnete sa záchvatom
Veľmi častou príčinou záchvatov je práve nedostatok možností ovládať a riadiť určité veci. Túžba môcť o veciach rozhodovať je pre človeka úplne prirodzená. Väčšina dospelých si, bohužiaľ, neuvedomuje, že aj deti potrebujú mať pocit, že môžu o niečom rozhodnúť.
Záchvat nevznikne len tak z ničoho nič – nespustí sa preto, že mama rozkrája chlebík na pásiky, a nie na trojuholníčky. Je to výsledok dlhodobého intenzívneho pocitu, že dieťa nemá absolútne nad ničím žiadnu moc.
Ak sa chcete záchvatom vyhnúť, umožnite vášmu dieťaťu rozhodovať o veciach, ktoré vás nijako neobmedzia a nenarušia vašu rutinu. Doprajte dieťaťu pocit moci a záchvaty pominú. Ak je dieťa spokojné, pretože má moc rozhodovať, dáva to moc aj vám.
2. Posilníte ich sebadôveru
Robenie rozhodnutí je nezanedbateľným aspektom pri budovaní sebadôvery. Ak sa dieťa dokáže rozhodnúť správne, bude na seba hrdé.
Pre jeho sebadôveru je to nesmierne dôležité a zároveň si tak trénuje zručnosti potrebné pre rozhodovanie sa v období dospievania a dospelosti.
3. Podporuje vnímanie vlastnej hodnoty
Jednou z najdôležitejších (no často prehliadaných) úloh rodičovstva je podporovať u detí vedomie vlastnej hodnoty. Deti bývajú nezriedka kreatívnejšie a vnímavejšie ako dospelí.
Rozhodnutie dieťaťa nemá o nič menšiu hodnotu ako rozhodnutie dospelého a naše deti potrebujú poznať, že sme si vedomí toho, akým veľkým prínosom sú pre rodinu a že to oceňujeme.
Reagujte na drobné rozhodnutia detí – je to jednoduchý spôsob, ako im dať pocítiť moc a prejaviť im uznanie.
4. Učí ich zodpovednosti
Náš život predurčujú naše rozhodnutia. Preto je dôležité, aby sme deti už od útleho veku učili zručnostiam, ktoré sú pre rozhodovanie potrebné.
Naučte deti byť pri rozhodovaní aktívne. Zabezpečte, aby mali možnosť robiť (aspoň) malé rozhodnutia každý deň. Zároveň ich naučte niesť následky vlastných rozhodnutí, či už sa im páčia, alebo nie.
5. Posilňuje kreativitu
Ak neustále rozhodujeme namiesto detí, neposkytujeme im príležitosť využívať ich tvorivosť a rozvíjať abstraktné myslenie. Uznajte, že dospelí bývajú často skostnatení a podstatne menej tvoriví ako deti.
Preto treba byť opatrní – chceme predsa podporiť ich tvorivú stránku, nie zmraziť ju naším autoritatívnym prístupom.
6. Podporuje rozvoj zručností pre riešenie problémov
Samozrejme, nie všetky rozhodnutia, ktoré vaše dieťa urobí, budú správne. No aj to má svoj význam, pretože sa naučí predchádzať problémom tým, že nabudúce sa rozhodne lepšie.
Ak sa vaša dcérka rozhodne obuť si na zablatené ihrisko topánky, ktoré nosí k šatám, zničí si ich. Z tejto skúsenosti sa však poučí a nabudúce sa rozhodne inak.
Nezabúdajte, že je na nás, aby sme z detí vychovali empatických, silných a zodpovedných ľudí. Preto im poskytnime priestor pre ich kreativitu, pomôžme im už od útleho detstva budovať sebadôveru a naučme ich, že ony samy rozhodujú o svojom tele.
A nezabudnime deťom umožniť robiť vlastné rozhodnutia, je to pre ne veľmi dôležité.
Zdroj: mother.ly, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár