Či sa vám to páči alebo nie, nemôžete ignorovať skutočnosť, že plastelína, respektíve modelovacia hlina, ponúka množstvo skvelých príležitostí na učenie pre malé deti.
Ide tiež pravdepodobne o jeden z mojich najobľúbenejších nástrojov podporujúcich ich rozvoj.
My máme plastelínu doma vyloženú takmer každý deň.
Vždy rada prichádzam s novými zábavnými zostavami z plastelíny, ktorými inšpirujem svojich maličkých k tvorivosti a zapájam ich do zábavných a zmysly rozvíjajúcich hier.
Čo sa deti naučia hrou s plastelínou?
Sledovať deti, ako sa hrajú s plastelínou je úplne fascinujúce. Je to niečo, do čoho sa môžu zapojiť aj ostatné vekové kategórie, dokonca aj batoľatá s plastelínou vo verzii bezpečnej chute, ako je napríklad chuť chlebového cesta.
Zahŕňa to mnohé oblasti raného vzdelávania prostredníctvom hier, akými sú napríklad:
1. Komunikácia a jazykové zručnosti
Hovoriť s deťmi o tom, čo vytvorili, je skvelým spôsobom, ako podporovať rozvoj jazyka. Učia sa napríklad nové slová popisovaním textúry alebo farby plastelíny.
Je to takisto hravou skupinovou aktivitou, umožňujúcou deťom komunikovať medzi sebou počas toho, keď sú zaujatí tvorbou.
Práca s plastelínou môže napomáhať rozširovaniu spektra pozornosti. Niekedy sme sa hrali aj dlhšie než hodinu. Kto vedel, že batoľatá by mohli vydržať sedieť tak dlho?
2. Osobný, sociálny a emocionálny rozvoj
Neexistuje žiadny správny, ani nesprávny spôsob ako sa hrať s plastelínou.
Pomáha pri rozvíjaní sebaúcty a povzbudzuje kooperatívnu hru, keď sa deti učia deliť sa a hrať sa spolu.
Plastelína je aj úžasným nástrojom na utíšenie nahnevaného alebo ustráchaného dieťaťa. V poriadnom hnetení trošky plastelíny je niečo veľmi terapeutické.
3. Fyzický rozvoj
Tie malé ručičky hnetením plastelíny neustále pracujú.
To prispieva k tréningu ich jemných motorických zručností, napomáha tiež rozvoju koordinácie medzi rukami a očami prostredníctvom strihania plastelíny alebo vaľkania kolíkov.
4. Gramotnosť
Nácvik výroby raných znakov a posmeľovanie detí, aby si všímali vplyv značiek, ktoré urobili do hmoty je jedným z predchodcov písania.
Nezabúdajte, že staršie deti môžu čítať etikety na obaloch, pokiaľ ich zbierate.
5. Matematika
Počítanie, triedenie, vytváranie vzorov a tvarov – na to všetko je práca s plastelínou vynikajúcim spôsobom, podporujúcim mnohé z raných matematických zručností.
6. Rozvoj tvorivosti
Buduje sa tým predstavivosť a tvorivosť, pretože z plastelíny je možné urobiť čokoľvek. Oveľa častejšie sa to využíva úplne iným spôsobom, ako som to nastavila ja.
Plastelína sa neraz prenáša do iných prvkov detskej hry, napríklad do kuchyne ako jedlo, alebo ako jaskyňa pre hračkárske zvieratá.
7. Veda
Sledujte, čo sa stane, keď zmiešate dokopy prísady a ako sa zmenia…ako aj to, čo sa stane, keď to takto necháte vonku na dlhší čas!
8. Pochopenie sveta
Použitie plastelíny na sledovanie osláv a festivalov je pre batoľatá a predškolákov zábavnou metódou, ako začať sledovať spoločenstvá a svet okolo nich.
Pokiaľ to udržíte v jednoduchosti, napríklad zelená plastelína na Vianoce, červená a zlatá plastelína na Nový rok, ružová plastelína na Deň sv. Valentína alebo biela plastelína na zimu.
…a najdôležitejšie je to, že plastelína je zábavná!
Pozvánka na hru s plastelínou
Niekedy stačí položiť na stôl plastelínu, niekoľko rydiel a valcov. Inokedy môže byť zábavné aj tvorenie nejakej zmysluplnejšej zostavy z plastelíny v tvare „pozvánky na hranie“.
Pozvánka na hranie obsahuje atraktívne vytváranie zdrojov a materiálov, čo deťom umožní tvoriť vlastnú hru s otvoreným koncom a nechať, aby ich to viedlo ľubovoľným smerom.
Môže to byť také jednoduché, ako rozložiť plastelínu rôznymi smermi, alebo na nové miesto a určite to neznamená minúť veľa peňazí.
Pozvánka na hranie navádza na hru s otvoreným koncom, spolieha sa na detskú predstavivosť a ponúka množstvo príležitostí na dieťaťom riadené učenie sa.
Mám niekoľko rôznych táciek, ktoré používam na plastelínu. Sú to hlavne podnosy. Pridávam na ne nepotrebné kúsky, napríklad gombíky, pompony, kamienky, remeselné zbytky, čističe rúrok, slamky, hračkárske zvieratá, ľudí, alebo čokoľvek, čo sa mi dostane do rúk.
Snažím sa priložiť čo najviac najrôznejších materiálov.
Pridaj komentár