Všetci občas bývame negatívni. Hneváme sa, sme úzkostliví, zronení, vinní a vystresovaní. Je to prirodzená súčasť života. Podobné pocity prežíva aj vaše dieťa.
Ublíži mu najlepší priateľ, niekto ho urazí, alebo ho nepozvú na narodeninovú oslavu. Možno dostane trojku z projektu.
Vaše dieťa má tiež nárok na negatívne pocity. Ak sa má s nimi popasovať, najprv sa ich musí naučiť vyjadriť. Hnev je prirodzená emočná odozva na zranené pocity.
Plač či dokonca hnev voči nejakej osobe nie je vo svojej podstate zlý. Je však ťažké dívať sa na vlastné dieťa, ako sa trápi, je nešťastné, nahnevané alebo vystresované a problém prekonáva s ťažkosťami. Ako mu pomôcť zbaviť sa trápenia?
Zamierte na cieľ a zničte ho
Niekedy sa so svojimi pocitmi dokážeme vyrovnať aj pomocou symbolických skutkov. Mohlo by to pomôcť aj vášmu dieťaťu. Dajte mu napísať na kus papiera, čo ho trápi.
Pokojne stačí napísať „Dostala som trojku z projektu“, no ešte lepšie by bolo, keby dieťa dopísalo aj emóciu, ktorú pritom prežíva: „Dostala som trojku z projektu a som z toho smutná.“ Potom sa papierika zbavte.
Ako sa zbaviť papierika a uvoľniť negativitu
Existuje množstvo spôsobov, ako sa papierika – a s ním aj svojho trápenia – zbaviť.
1. Ak je papierik malý, dieťa ho môže poskladať a spláchnuť. Môže to byť uspokojujúce, no pozor, aby ste neupchali záchod!
2. Ak máte vlastný drvič odpadu a papierik nie je priveľký, dieťa ho môže roztrhať na malé kúsky a hodiť do drviča. Bude mu príjemné počuť, ako drvič odpadu jeho problém rozomlel na kašu.
3. Ak bývate blízko jazierka alebo potoka, roztrhajte papierik na malé kúsky a hoďte ich do vody. Papier sa rozloží a nezaťaží životné prostredie.
4. Dieťa si môže z papierika postaviť lietadielko. V tom prípade by však bolo lepšie zapísať problém na hárok papiera. Lietadielko môže vyniesť problém až do oblakov. Hoci padne na zem, samotný akt hodenia lietadielka do vzduchu a sledovanie, ako sa „problém“ vzďaľuje, môže byť pre dieťa oslobodzujúce. Potom môžete lietadielko pokrčiť a zahodiť, alebo si ho dieťa môže nechať, aby mu pripomínalo, že tento problém už pustilo z hlavy.
5. Ak bývate v nejakom otvorenom priestranstve a vonku je teplo, dieťa môže pripnúť svoj problém na šarkana. Môže ho pripnúť k šarkanovmu chvostu a dívať sa, ako pekne vanie. Problém odfúkne vietor.
6. Ďalšia možnosť je papierik pochovať. Dajte ho dieťaťu roztrhať a problém „pochovajte“ v záhone kvetín vo vašej záhrade, alebo niekde vonku v prírode pod stromom či kríkom. Papier sa rozloží a stane sa súčasťou kvetín. Je v tom pekná symbolika, pretože z negatívneho sa stáva niečo krásne pozitívne.
7. Napíšte list, v ktorom odpustíte alebo sa ospravedlníte.
Ak je dieťa negatívne, pretože mu niekto ublížil, môže napísať list, v ktorom dotyčnej osobe odpustí. Pomôže mu vyliečiť sa a zahojiť rany. Možno sa previnilec ospravedlnil, no dieťa sa napriek tomu nemusí cítiť o nič lepšie.
Dobre sa môžeme cítiť len vtedy, keď sme pripravení druhému človeku odpustiť. Platí to pre nás všetkých. Úľavu nám prinesie len odpustenie.
Ak sa dieťa rozhodne napísať takýto list, malo by v ňom stáť, čo sa stalo a prečo ho to zranilo. Potom by malo vinníkovi povedať, že mu odpúšťa. List netreba odosielať.
Možno by si ho mohlo odložiť. Keď bude staršie, môže si list prečítať a pozrieť sa na celý problém z nadhľadu.
Ak sa dieťa cíti previnilo, pretože niekomu ublížilo, môže sa listom ospravedlniť. List môže poslať, no pomôžte mu uvedomiť si, že druhá strana ospravedlnenie nemusí prijať.
Ak sa ospravedlní, viac už urobiť nemôže. Malo by to byť úprimné ospravedlnenie zo srdca a nemalo by začínať len prostým „Mrzí ma, ak…“ alebo „Je mi ľúto, že si myslíš, …“ Takéto ospravedlnenie vyznieva neúprimne a vyvoláva dojem, že autor listu sa vôbec necíti vinný.
Deti pred negativitou a bolesťou nedokážeme ochrániť. Môžeme im však pomôcť vyrovnať sa s pocitmi, ktoré prežívajú.
Zdroj: verywellfamily.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár