To, že rodičia zohrávajú vo vývoji detí základnú úlohu, nie je žiadnym tajomstvom. Netýka sa to len fyzického vývoja a vzdelávania.
Rodičia majú vplyv na rozvoj detí aj po sociálnej stránke. Najnovšie vedecké objavy odhalili ďalšie spôsoby, ako môžu rodičia nesprávnou výchovou deťom ublížiť bez toho, aby si to uvedomili.
Výsledky nedávnej štúdie naznačujú, že deti, ktoré otcovia odmietajú, nadväzujú priateľstvá so svojimi rovesníkmi oveľa ťažšie.
Výskum Pensylvánskej univerzity, ktorý bol zverejnený v časopise Journal of Youth and Adolescence, sa zaoberal otázkou, či môže odmietavý postoj rodičov vyvolávať u detí sociálnu úzkosť alebo výrazne vplývať na vytváranie priateľstiev.
Výskumníci vo svojej štúdii zistili, že sociálna úzkosť sa vyskytovala vo vyššej miere u detí, ktoré otcovia odmietali, ako u tých, ktoré nič podobné nezažívali.
Vedci tiež odhalili, že sociálna úzkosť deťom bránila bezprostredne nadväzovať zmysluplné a trvácne priateľstvá.
„Zistili sme, že odmietavý postoj otca voči dieťaťu bol predzvesťou vyššej miery sociálnej úzkosti v období adolescencie, hoci sme testy na mieru sociálnej úzkosti vykonávali podstatne skôr.
Deti preto bývajú neskôr osamelé,“ uviedol pre Science Daily vedúci štúdie Hio Wa “Grace” Mak.
„Domnievame sa, že odmietavý postoj otca voči dospievajúcemu dieťaťu v ňom môže pri sociálnych situáciách vyvolávať nervozitu. Dôsledkom toho deti neskôr ostávajú v sociálnej izolácií a prehlbujú sa u nich pocity osamelosti.”
Vedci počas štúdie spracovávali informácie z 687 rodín, v ktorých žili obidvaja rodičia a deti boli približne vo veku detí na 2. stupni základnej školy.
Vedci hodnotili stav v rodinách celkovo trikrát: keď boli deti vo veku 11 – 12 rokov (v USA 6th grade), 12 – 13 rokov (7th grade) a 13 – 14 rokov (8th grade).
Výsledky pozorovaní preukázali, že deti sa pri odmietaní rodičmi cítili osamelejšie, ale sociálnu úzkosť vyvolávalo jednoznačne odmietanie dieťaťa zo strany otca.
„Zistili sme, že odmietanie dieťaťa matkou, otcom a tiež celková atmosféra v rodine majú u dospievajúcich detí vplyv na kvalitu ich priateľstiev aj mieru osamelosti,“ povedal Mark.
„Okrem toho sme zaznamenali, že je to práve odmietavý postoj otca, nie matky, ktorý vyústi do spoločenskej úzkosti detí. Otcovia bývajú vo výskumoch zahrnutí len zriedkavo, a preto je dôležité viac pátrať po tom, aký majú vplyv na schopnosť vytvárať priateľstvá a na osamelosť detí.”
Výskumníci sú presvedčení, že odmietavý postoj otca spôsobuje u detí strach z toho, že ich budú odmietať aj rovesníci. U dospievajúcich detí to môže byť spolu s narastajúcou sociálnou úzkosťou vážnou prekážkou vo vývoji medziľudských vzťahov.
Táto štúdia je dôležitým pohľadom na rodinný problém, ktorý sa veľmi nerieši. Autori chcú jej výsledky použiť na vytvorenie lepších intervenčných stratégií.
Výskumníci sú presvedčení, že poskytovanie lepšej pomoci adolescentom, ktorí trpia sociálnou úzkosťou a posilňovanie vzťahu medzi otcom a dieťaťom môže výrazne prispieť k zlepšeniu týchto problémov.
Vedci sa okrem iného snažia nájsť spôsob, ako pomôcť deťom, ktoré bojujú s týmto problémom, budovať so svojimi rovesníkmi hodnotnejšie priateľstvá.
„Pri našej snahe pomôcť sa často zameriavame na školské prostredie, pretože práve tu sa formuje najviac priateľstiev,” hovorí spoluautor štúdie Gregory M. Fosco.
„Myslím, že na základe týchto zistení by sme mali spolupracovať viac aj s rodinami, aby sme v nich upevnili pocity spolupatričnosti a prepojenia. Možno sme doposiaľ rodine ako dôležitej súčasti a pomoci pri formovaní zdravých vzťahov nevenovali dostatočnú pozornosť.”
Zdroj: zeppfeed.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár