Na našej chladničke je magnetka, na ktorej je napísané: „Nebuď jednoducho len dobrým; buď dobrý na niečo – Henry David Thoreau“ a je upevnená nad grafom rutinných činností mojej dcéry.
Nám všetkým to jemným spôsobom pripomína, aby sme nielen boli dobrí, a aby sme zároveň konali dobro, ale aj urobili ešte o niečo viac.
Dcérka začala tento rok chodiť do materskej školy. Celé týždne sme hovorili o logistike, ako bude chodiť do triedy, ako bude obedovať, kedy oddychovať a podobne.
Hovorili sme o vytváraní priateľstiev a čo sa od nej očakáva v súvislosti s tým, ako sa má správať voči ostatným.
I keď ostatní boli zlomyseľní…
A úprimne, hoci som vedela, že počúvala, dúfala som, že to bude niečo, čo by som jej mohla pripomenúť v ten deň, keď príde domov s plačom, lebo sa dostala do problémov.
Ten deň už pravdepodobne prichádza. Bola som však príjemne prekvapená, keď raz potichu zaštebotala, že získala nového kamaráta.
„Elena je vždy ku každému zlá. Dnes spadla a odrela si koleno. Tak som k nej podišla a pomohla som jej. Teraz sme kamarátky,“ poznamenala dcéra.
„Vedela som, že ty si povedala, že treba byť milý aj vtedy, keď ostatní takí nie sú. A ona bola zranená.“
Spadla mi sánka. Moja štvorročná, takmer 5-ročná dcéra, preukázala empatiu a nadviazala priateľstvo dokonca s tými, s ktorými to iní neurobia.
A tak sme pracovali s danou situáciou, lebo viem, že nemusí takto konať zakaždým (nemusí si vždy vybrať takto). Viem tiež, že priateľstvá sú komplikované a nabité emóciami.
Spôsoby ako učiť dieťa, aby bolo dobrým priateľom
Z mnohých vecí, ktoré budete svoje deti počas ich života učiť, je dôležité, aby ste ich naučili byť dobrým priateľom. Bude ich to sprevádzať po celý zvyšok ich života.
Mnohí z rodičov si nikdy neprestanú myslieť, že je to zručnosť, ktorú získate a nie niečo, s čím sa ľudia narodia a prirodzene vedia, ako to robiť (i keď niektorí to od prírody (prirodzene) vedia lepšie, než ostatní).
Takže nestačí predpokladať, že keď pošleme svoje deti do sveta, ten ich socializáciu naučí.
Niekoľko užitočných slov povzbudenia podaných postupne môže pomôcť pri budovaní väzieb a liečení rán vtedy, keď sa vyskytnú konflikty.
1. Povzbuďte ich, nech robia zmeny a konajú dobre
Je veľmi dôležité deťom zdôrazňovať, že len preto, že „boli dobré“ v danom konaní ešte neznamená, že „urobili dobre“.
Je rozdiel, či prejdeme o kilometer viac, aby sme zmenili niekomu deň, alebo či jednoducho nezapríčiníme problém v triede alebo vo vzťahu.
2. Pochváľte dobre vykonanú prácu
Samozrejme, keď sa podobné prípady vyskytnú, deti pochválime. Keď vidíte, že vaše dieťa je dobrým priateľom, povedzte niečo.
Povedzte to nahlas a oceňte, čo vaša dcéra alebo syn urobili. Povedzte im, že urobili dobre a stane sa to precedensom do budúcnosti.
3. Buďte dobrým príkladom
U nás doma pripravujeme jedlo pre ľudí, ktorí sú v núdzi. Pošleme im správu, aby sme im dali vedieť, že na nich myslíme, alebo sa vo všeobecnosti snažíme stať súčasťou života ľudí okolo nás.
Ukážte svojmu dieťaťu, ako byť dobrým priateľom tak, že ho necháte pozorovať, akým ste dobrým priateľom vy voči ostatným.
Buďte modelom správania, ktoré chcete vidieť u svojho dieťaťa a hovorte o tom namiesto toho, aby ste „len“ varili jedlo aj pre cudzích alebo telefonovali.
4. Naučte ich, aby sa ospravedlnili, keď urobili chybu
Povedať ľutujem a učiť sa odpúšťať sú dve z najdôležitejších zručností v živote, ktoré sa dieťa môže naučiť.
Život je plný omylov a príležitostí, ktoré je potrebné prekonať a ak naučíme naše deti ospravedlniť sa, tie sa naučia zdvorilo kráčať svetom plným nezdvorilosti.
5. Podporujte silné rodinné vzťahy so súrodencami, starými rodičmi a rodičmi
Často opakujeme našim dcéram frázu „tvoja sestra bude súčasťou tvojho života veľmi dlho.“
Snažila som sa im vysvetliť, že môj brat bol jedným z mojich najbližších priateľov, keď som vyrastala a to zo mňa vytvorilo človeka, akým dnes som.
Dokonca aj deťom, ktoré nemajú súrodencov, pravidelné stretnutia s rodičmi alebo starými rodičmi pomáhajú naučiť sa zdravým vzťahom a pozitívnej komunikácii medzi dvomi ľuďmi.
6. Vychovávajte ich s dobrou sebaúctou
Dieťa so zdravým, pozitívnym pocitom úcty k sebe samému bude vždy lepším priateľom.
Pomôže mu to vybrať si takých priateľov, ktorí sú pre neho vhodní, a zároveň naopak byť pre iných ľudí dobrým priateľom.
7. Rozprávajte sa o priateľstvách
Dôležité je hovoriť aj o tom, čo sa očakáva od priateľstva, čo znamená dobrý priateľ a čo znamená zlý priateľ.
Ukážte im príklady vtedy, keď ste vonku na verejnosti, alebo keď sledujete film. Pozitívne príklady majú vždy veľký vplyv.
Pridaj komentár