Existuje množstvo mýtov o potravinových alergiách. Na začiatku tejto širokej škály stoja tí, ktorí sú presvedčení, že potravinové alergie neexistujú a rodičia to preháňajú. Na opačnom konci sú tí, ktorí si myslia, že ich deti sú alergické takmer na všetko.
Potravinové alergie sú pomerne časté, ale nie až tak, ako sa mnohí rodičia domnievajú.
Tým sa dostávame k prvému mýtu, ktorý panuje v oblasti potravinových alergií:
1. Všetky symptómy, ktoré sa u vás dostavia po skonzumovaní potravín, sú príznakmi potravinových alergií
Potravinové alergie postihujú od 6 do 8 % detí, no oveľa viac rodičov verí, že ich deti majú alergické reakcie. V skutočnosti to však alergické príznaky nie sú.
Môže to byť napríklad intolerancia laktózy, potravinová averzia alebo iné symptómy, ktoré s alergiou nemajú nič spoločné (plynatosť, hyperaktivita).
Na rozdiel od potravinovej intolerancie, skutočná potravinová alergia nastáva, keď nejaká potravina spustí reakciu imunitného systému.
V tejto reakcii zohráva dôležitú úlohu protilátka IgE (imunoglobulín E), ktorá v niektorých bunkách imunitného systému uvoľňuje histamín, čo je dôvodom väčšiny symptómov potravinovej alergie.
2. Potravinovú alergiu zapríčiňujú len určité druhy potravín
Pravdou je, že potravinové alergie najčastejšie vyvolávajú len určité druhy potravín, no deti môžu byť alergické takmer na čokoľvek, vrátane rôznych druhov ovocia aj zeleniny (orálny alergický syndróm).
Najčastejšie potraviny, ktoré stoja za vznikom alergických reakcií, sú vajíčka, mlieko, arašidy, orechy, sója, pšenica, ryby a morské lastúrniky.
3. Deti z potravinových alergií dokážu vyrásť
V závislosti od toho, na čo sú deti alergické, deti dokážu z potravinovej alergie vyrásť. Danú potravinu však musia z jedálnička minimálne na 2 až 3 roky úplne vypustiť.
Až vyše 85 % detí sa zbaví potravinovej alergie na mlieko, ale menej na arašidy, orechy alebo morské plody.
Z alergie na arašidy môže vyrásť až 20 % detí.
4. Najbežnejšou potravinou, ktorá u detí spôsobuje alergiu, sú arašidy
Alergia na arašidy dokáže vyvolať život ohrozujúce reakcie (anafylaktický šok), ale malé deti sú najčastejšie alergické na kravské mlieko.
5. Ak sa vám v testoch potvrdil výskyt protilátok, ste alergickí na jednu alebo viac potravín
Nemusí to byť pravda. Novšie alergologické testy ako RAST (krvný rádioalergosorbentový test) a Imunocap RAST nedávajú jednoznačné odpovede na otázky, či má vaše dieťa alergiu.
Udávajú hladinu protilátok, ktorá môže byť záporná, nízka až veľmi vysoká. Deti so zápornou alebo nízkou hladinou protilátok, dokonca aj tie s mierne zvýšenou hladinou, nemusia byť na danú potravinu zrovna alergické.
Preto sa výsledky testov musia interpretovať na základe symptómov, ku ktorým dochádza, ak dieťa konzumuje príslušné potraviny.
Ak napríklad RAST testy preukážu nízku úroveň protilátok pri vaječných bielkoch, ale vaše dieťa jedáva vajíčka každý deň a nikdy sa uňho neprejavili žiadne symptómy potravinovej alergie, pravdepodobne na vajíčka alergické nie je.
Nesprávna interpretácia výsledkov testov je jedným z dôvodov, prečo sú niektorým deťom diagnostikované viacnásobné potravinové alergie alebo diagnóza znie, že sú alergické takmer na všetko.
6. Varením sa alergény v potrave oslabujú
Proteíny spúšťajú alergické reakcie. Niektorí ľudia sa domnievajú, že varením sa proteín natoľko zmení, že dieťa naň prestane byť alergické.
Preto sa stáva, že rodičia dieťaťu dovolia jesť koláč, v ktorom sú vajíčka, hoci majú podozrenie, že dieťa má na vajcia alergiu.
Americká Akadémia pre alergiu, astmu a imunológiu tvrdí, že väčšina potravín „môže vyvolať alergickú reakciu aj po uvarení“, hoci „niektoré alergény (najčastejšie v ovocí a zelenine) spôsobujú alergie výlučne v surovom stave“.
7. Ak ste na nejakú potravinu alergickí, môžete si ju dopriať len v malom množstve
Ide o veľmi nebezpečný mýtus. Aj keď sa u vášho dieťaťa po konzumácií takej potraviny doposiaľ neobjavila žiadna alergická reakcia, neznamená to, že sa neobjaví nabudúce.
Okrem toho platí, že z potravinovej alergie dieťa môže vyrásť, pokiaľ sa konzumácii danej potraviny niekoľko rokov prísne vyhýba. Ak ju konzumuje hoci aj v malých množstvách, šance na zbavenie sa potravinovej alergie sa znižujú.
8. Potravinové alergie v skutočnosti neexistujú
Ale áno, existujú. U niektorých ľudí sa dokonca vyskytnú alergické reakcie aj vtedy, ak bol pri príprave ich jedla použitý riad (nôž), ktorým sa krájala pre nich nebezpečná potravina, alebo ak sa danej potraviny čo i len dotknú (bez toho, aby ju zjedli).
Potravinové alergie môžu byť veľmi nebezpečné. Rešpektujte upozornenia rodičov a upovedomte ich aj deti, ak ste pripravili pokrm obsahujúci potravinu, na ktorú je dieťa alergické.
9. Potravinám, na ktoré je dieťa alergické, sa dá poľahky vyhnúť
Nie je problém vyhnúť sa potravinám, na ktoré je dieťa alergické – vynecháte jednoducho mlieko alebo vajcia. Skutočný problém však tkvie v tom, že tieto potraviny sú pomerne častou ingredienciou mnohých jedál.
Je veľmi náročné sledovať si zloženie všetkého, čo dieťa vloží do úst, no pre bezpečnosť dieťaťa je to nevyhnutné a rodičia musia starostlivo zvážiť, čo mu dajú zjesť.
Čítajte etikety o zložení potravín, pýtajte sa, ako a z čoho je pripravené jedlo v reštaurácii, v školskej jedálni, u kamarátov alebo príbuzných. Zistite, či dané jedlo neobsahuje potraviny, na ktoré je vaše dieťa alergické.
10. Potravinové alergie nie sú nebezpečné
Potravinové alergie môžu zapríčiniť smrť. Každý rok umrie približne 150 ľudí na závažné alergické reakcie po skonzumovaní nejakej potraviny.
Uvádzame niekoľko z nahlásených prípadov úmrtí detí a mladistvých, u ktorých sa po požití určitej potraviny vyvinula fatálna alergická reakcia:
- V škole na krúžku varenia (16 rokov, alergia na vlašské orechy)
- Sušienka na školskom výlete (9 rokov, alergia na arašidy)
- Pečivo doma (16 rokov, alergia na mlieko)
- Vaječná rolka (12 rokov, alergia na arašidy)
- Wrap (18 rokov, alergia na arašidy)
- Sušienka u kamaráta (17 rokov, alergia na arašidy)
- Cukrík u kamaráta (17 rokov, alergia na lieskovce)
- Arašidové maslo v tábore (17 rokov, alergia na arašidy)
- Arašidy doma (5 rokov, alergia na arašidy)
- Mlieko v tábore (9 rokov, alergia na mlieko)
- Vaječná rolka v reštaurácii (14 rokov, alergia na arašidy)
- Proteínový šejk doma (17 rokov, alergia na mlieko)
- Čokoládový nápoj doma (7 rokov, alergia na mlieko)
- Kandizované jablko na karnevale (11 rokov, alergia na arašidy)
- Wrap v nákupnom centre (13 rokov, alergia na arašidy)
- Sušienka u kamaráta (16 rokov, alergia na arašidy)
Ak má vaše dieťa potravinovú alergiu, naučte ho, ako zistiť, čo dané jedlo obsahuje a ako sa vyhnúť potravinám, na ktoré je alergické.
Zabezpečte, aby pri sebe vždy nosilo EpiPen, keby uňho náhodou došlo k závažnej potravinovej alergickej reakcii.
Zdroj: verywellfamily.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Lea says
Je niečo účinné na to aby sme sa zbavili ekzému sprevádzajúcemu alergiu na lepok ? Lepok už zo stravy vymizol ale ekzém ostal… čo by zabralo ?