Novorodenci nemajú radi, keď sa s nimi posadíte. Sú ako takí maličkí seržantíkovia, ktorí nútia rodičov stáť v pozore alebo pochodovať hore-dolu po obývačke, len aby zastavili ich plač a rozhadzovanie rúčkami a nôžkami.
Prečo to tak je? Prečo dieťa vidí rozdiel v tom, či stojíte alebo sedíte? Prečo je toto skoré štádium rodičovstva neustálym plahočením sa, a nie pokojným posedávaním a tuľkaním sa?
Za všetkým stojí reakcia tela na stresovú či záťažovú situáciu v podobe úteku. Vyvinula sa u nás po niekoľkých tisícročiach nebezpečenstva, kedy bol človek vystavený útokom veľkých mačkovitých šeliem.
Keď sa človek, ktorý dieťa drží v náručí, postaví – pripraví sa na útek, dieťa chápe, že má byť pokojné. Inak by mohlo celý útek prekaziť.
„Upokojenie sa dieťaťa pri nosení je odozvou spolupráce centrálnej nervovej sústavy a motorickej a srdcovej činnosti,“ uvádzajú autori štúdie z roku 2013, ktorá bola zverejnená vo vedeckom časopise Current Biology.
Táto štúdia pozorovala „ľudské“ matky a myšie matky, ako sa snažia upokojiť svojich nervóznych novorodencov. „Bábätká vo veku do 6 mesiacov sa v náručí kráčajúcej matky okamžite prestali vrtieť, utíšili sa a rýchlo sa im znížila tepová frekvencia.”
Pre rodičov to síce môže byť veľmi vyčerpávajúce, no zároveň ide o evolučnú výhodu. „Tento druh upokojenia pomáha zvýšiť šance na prežitie v prípade, ak je matka s dieťaťom napadnutá a musí náhle ujsť,“ dodávajú výskumníci.
Počas štúdie bolo 12 zdravých bábätiek pripojených na EKG. Výskumníci požiadali matky, aby deti vložili do postieľky, popestovali v sede alebo ich po dobu 30 sekúnd nosili na rukách po miestnosti.
Výsledky potvrdili, čo je väčšine rodičov už dávno známe – deti sú šťastné, keď ich nosíme na rukách, mrzuté, keď sedíme, a výrazne nešťastné, keď ich vložíme do postieľky.
Výskumníci v štúdii okrem iného pozorovali aj to, ako sa deťom spomalila tepová frekvencia zakaždým, keď sa ich matka postavila.
„Analýzou zmien tepovej frekvencie sa zistilo, že … [pokles srdcovej frekvencie] bol výrazne vyšší počas nosenia ako počas držania dieťaťa v náručí,“ uvádzajú autori štúdie.
„To naznačuje, že dojčatá boli uvoľnenejšie počas nosenia ako počas pestovania na rukách v sede, čo sa prejavilo nielen v ich správaní, ale aj po fyziologickej stránke.“
Nižšie si môžete pozrieť jeden z experimentov štúdie. Všimnite si, že keď matka kráča, tepová frekvencia dieťaťa sa spomaľuje.
(Graf v dolnej časti obrazovky signalizuje interval medzi jednotlivými údermi srdca, ktorý je opakom k tepovej frekvencii, takže vysoké stúpania grafu v skutočnosti odzrkadľujú nízku tepovú frekvenciu. Áno, je to trochu mätúce…)
Ukázalo sa, že rovnaký jav sa vyskytuje aj u myší. Výskumníci zistili, že mláďatá myší sa tiež upokoja, keď ich matka chytí za kožu na zátylku a prenáša v papuľke na iné miesto.
Rovnako pozorovali, že aj myši majú problém udržať svoje mláďa, keď sa príliš vrtí alebo je neprirodzene chabé. Na základe pozorovaní autori zhodnotili, že z tohto dôvodu sa u detí časom vyvinula schopnosť upokojiť sa, keď ich matka nesie.
Pre matku je ľahšie udržať pokojné dieťa a vďaka tomu dokáže s potomkom v prípade nebezpečenstva rýchlejšie utiecť.
Po tom, čo myš v nasledujúcom videu zachráni pár zo svojich zdravých mláďat, zistí, že zostávajúce mláďa je neprirodzene ochabnuté (zrejme vinou výskumníkov, ktorí mláďa pre účely experimentu nadrogovali). Podarí sa jej ho preniesť do bezpečia až po niekoľkých pokusoch:
Tieto zistenia ponúkajú rodičom bezprostredné a vedecky overené riešenia, ako upokojiť deti po bolestivom očkovaní alebo desivom burácaní hromu: zoberte dieťa na ruky a prechádzajte sa s ním.
Tento prastarý spôsob vám pomôže znížiť ich tepovú frekvenciu a upokojiť ich. Pre rodičov, ktorí sa nemôžu posadiť bez toho, aby u svojho potomka nespustili následnú tirádu plaču, môžu byť výsledky tejto štúdie aspoň nepatrnou útechou.
„Vedecké chápanie takejto fyziologickej reakcie detí by mohlo rodičom pomôcť pochopiť, že na detský plač treba reagovať primeraným spôsobom,“ dúfajú autori štúdie.
„Toto pochopenie by mohlo byť pre rodičov veľmi prospešné, pretože by ich dokázalo do veľkej miery zbaviť frustrácie. Neutíšiteľný plač je totižto hlavný rizikový faktor pri týraní detí.”
Zdroj: fatherly.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár