9-kilogramové dieťa cestujúce v aute rýchlosťou 48 km/hod udržíte na mieste a v bezpečí pôsobením sily, akoby bolo až 30-násobne ťažšie.
Deti by mali cestovať v aute v sedačke otočené chrbtom do smeru jazdy minimálne do dovŕšenia 2 rokov. Americká pediatrická akadémia (AAP) po desaťročiach výskumov zhodnotila, že pre malé deti je bezpečnejšie cestovať v protismere jazdy.
Dnes však čoraz viac rodičov trvá na tom, aby ich dieťa sedelo v protismere aj potom. Je to prehnané, alebo ide o naozaj najbezpečnejší spôsob? Aby sme mohli celú vec lepšie posúdiť, poďme sa pozrieť na to, čo sa deje pri nehode.
Prečo je lepšie sedieť v autosedačke chrbtom do smeru jazdy
Zo všetkých smrteľných nehôd len 7 % súvisí s nárazom zozadu. Drvivá väčšina (60 – 80 %) nehôd s fatálnymi následkami je spôsobená nárazom spredu alebo zboku.
Ide o kľúčovú štatistiku, pretože pri čelných nehodách je šofér vymrštený dopredu smerom k nárazu (dúfajme, že ho zaistí bezpečnostný pás), zatiaľ čo dieťa sediace chrbtom do smeru jazdy zatlačí náraz dozadu (rovno do autosedačky).
Keďže väčšina autonehôd je práve čelných, malo by byť vo vašom záujme, aby ste dieťa pripútavali v protismere jazdy.
Zvyšuje to totiž nádej, že pri vážnej nehode náraz nevymrští dieťa otočené chrbtom do smeru jazdy do bezpečnostných pásov, ale pôsobenie síl pri nehode sa rovnomerne rozloží do sedačky.
Vďaka tomu sú krk aj chrbtica dieťaťa chránené (viac o tom nižšie).
Nehoda z pohľadu fyziky
Prečo je tak dôležité, aby boli sily pri náraze rovnomerne rozložené do celej sedačky, a nie len do bezpečnostných pásov?
Pretože vlastne pri každej havárii dochádza hneď k trom zrážkam: vozidlo narazí do prekážky, telo človeka priamo zúčastneného na nehode narazí na bezpečnostný pás a jeho vnútorné orgány narazia o telesnú schránku.
Pri čelnej zrážke dieťa sedí (a preto ho sila nárazu len zatlačí hlbšie do sedačky), takže druhá a tretia zrážka sa udejú približne v rovnakom čase, čo znižuje pravdepodobnosť poškodenia vnútorných orgánov.
Mimochodom, sily, ktoré naň pôsobia, nie sú zanedbateľné. Udržať na mieste 9-kilogramové dieťa cestujúce rýchlosťou 48 km/hod si vyžaduje takú silu, akoby bolo 30-násobne ťažšie.
Vo výnimočnej situácii, kedy by došlo k silnému nárazu zozadu, by pri rýchlosti 48km/hod dieťa otočené tvárou do zadnej časti auta hodilo smerom dopredu a odpor by bol 30x vyšší ako jeho hmotnosť.
No pri oveľa pravdepodobnejšom scenári čelnej zrážky bude tá 30-násobne vyššia sila vtláčať dieťa do sedačky.
Pre kosti dojčiat je najlepšie, ak sedia v protismere
Povedzme, že na pravidlá nedbáte a umiestnite vaše ročné dieťa do sedačky, v ktorej sedí v smere jazdy.
Povedali sme si, že pri čelnej zrážke pri rýchlosti 48 km/hod pôsobí na bezpečnostný pás sila vo výške 30-násobku hmotnosti dieťaťa. Čo z toho vyplýva pre telo vášho vyvíjajúceho sa dieťaťa?
Pre miechu to nie je nič dobré. Stavce malých detí tvoria drobné kúsky chrupaviek, ktoré sa postupom času menia a spájajú sa do kostí.
Je len 50% pravdepodobnosť, že stavce krku sa zmenia z chrupavky na kosť pred dovŕšením 2. roku života. Okrem toho, vo väčšine prípadov deti nemajú plne vyvinutú chrbticu až do veku 6 rokov.
Na rozdiel od kosti, chrupavka umožňuje mieche natiahnuť sa až o 5 cm. No na druhej strane, stačí len 0,6 cm a môže spôsobiť ochrnutie alebo smrť.
Keď dospelého prudko hodí dopredu, stavce mu ochránia miechu pred prílišným natiahnutím (pokiaľ sa nezlomí kosť). Ak je však rovnakej sile vystavené dojča, jeho miecha sa môže natiahnuť až príliš, pretože ju nemá čo zastaviť.
Chrbtica dieťaťa musí zároveň udržať ťažkú váhu hlavičky (až do 25 % celkovej váhy dieťaťa). Keď teda dieťa narazí na bezpečnostný pás, hmotnosť hlavičky natiahne miechu ešte viac.
Povedané inými slovami – bezpečnostné pásy síce chránia telo vášho dieťaťa, ale nijako nepredchádzajú tomu, aby sa jeho miecha pri zrážke vo vysokej rýchlosti nepoškodila.
Preto je lepšie umiestniť autosedačku tak, aby pri náraze nebolo dieťa odkázané práve na bezpečnostné pásy. Nehodové štatistiky hovoria, že to najlepšie docielite tak, že dieťa budete voziť chrbtom do smeru jazdy.
Ako dlho by malo dieťa sedávať v autosedačke v protismere?
Ideálne by bolo, keby tam ostalo, až kým mu nespevnie chrbtica. Bez CT skenu však nie je možné určiť, kedy sa tak udeje (dokonca aj vo veku 3 roky je to ledva 50 %).
Ak sa teda rodičia rozhodnú voziť svoje dieťa v sedačke otočenej do protismeru aj po dovŕšení 2 rokov, nie je to prehnaná starostlivosť. Väčšina moderných autosedačiek zaručí pohodlie aj 3-ročným deťom.
A kým sa dovyvíjajú ich stavce, môžete ich pokojne voziť chrbtom do smeru jazdy. Určite z toho neplynú žiadne riziká (samozrejme, pokiaľ dieťa nepresahuje odporúčanú výšku a hmotnosť stanovenú výrobcom), ale naopak – môžete tým veľa získať.
„Otočenie dieťaťa chrbtom do smeru jazdy nijako nesúvisí so štýlom výchovy či s názorom rodičov, zakladá sa na vedeckých faktoch,“ uvádza nezisková spoločnosť Autosedačky pre najmenších.
„Čím máme viac poznatkov z fyziky a fyziológie, tým lepšie dokážeme ochrániť naše deti pred vážnym zranením.“
Zdroj: fatherly.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár