Vidíme ich všade, kam sa pohneme – v obchodoch, na ulici, či v parkoch. Duchom neprítomné deti so štuplíkovými slúchadlami v ušiach.
Či sa už hýbu na hudbu, sledujú filmy v televízii alebo hrajú videohry, je tu veľká šanca, že si môžu poškodiť svoj sluch.V mnohých prípadoch takéto slúchadlá môžu prispieť ku strate sluchu v dôsledku vystavenia nadmernému hluku už v mladom veku.
Denné používanie štuplíkových slúchadiel je druhou prirodzenosťou tejto generácie detí, ktorá sa zdá byť neustále priťahovaná k mobilným telefónom, tabletom a konzolám videohier.
Následky používania slúchadiel do uší
Čo však všetok ten stály hluk v ich ušiach robí s ich rastúcimi a rozvíjajúcimi sa vnútornými ušami a sluchom?
Nuž, doktori veria, že to prispieva k skorému poškodeniu či dokonca strate sluchu u mladistvých a narodených po roku 2000 vo vyššej miere, než kedykoľvek predtým.
Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of the American Medical Association, strata sluchu v súčasnosti postihuje 20 percent amerických adolescentov vo veku medzi 12 do 19 rokov.
Toto číslo predstavuje zhruba 5-percentný nárast za posledných 15 rokov.
A v inej štúdii, výskumníci z Americkej asociácie reči, jazyka a sluchu zistili, že tínedžeri počúvajú zariadenia na vyššej hlasitosti než dospelí a že tí istí tínedžeri už majú symptómy straty sluchu.
Väčšina štuplíkových slúchadiel, ale i klasických slúchadiel na trhu nie je špecificky zostrojovaná s nižšou úrovňou decibelov pre deti, a v tom spočíva problém.
Problém väčšiny slúchadiel
Ak vaše deti stratia slúchadlá tak rýchlo ako moje, potom ste pravdepodobne taká ako ja – kúpim lacnejšiu náhradu, ktorú nájdem v obchode.
Lacné slúchadlá však nie sú vybavené nastaviteľnými úrovňami hlasitosti alebo nižšou úrovňou maxima decibelov. Namiesto toho produkujú zvuk omnoho presahujúci odporúčanú hladinu počúvania 80 decibelov.
Navyše, dnešné komerčné MP3 prehrávače spravidla produkujú zvuk na úrovniach až okolo 130 decibelov. V prípade štuplíkových slúchadiel je to kvôli ich špeciálnemu k tvaru v priemere 7 až 9 krát hlasnejšie, než je zvuk klasických slúchadiel.
Kristina Rigsby, pediatrická audiologička, povedala, že počúvanie zariadení s hladinou zvuku vyššou ako 80 decibelov počas dlhších časových úsekov (čo deti dnes všeobecne robia) je nebezpečné. Vystavenie sa vysokej hlasitosti „vyčerpáva sluchový systém“.
Povedala nasledovné:
„Keď počúvate tieto zariadenia na vysokých hladinách a v dlhších časových úsekoch, vystavujete sa riziku straty sluchu.
A strata sluchu je trvalá. Takže, keď ste ho raz poškodili, už niet spôsobu, ako to vrátiť späť.“
Varovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)
Problém má potenciál stať sa takým závažným, že dokonca aj Svetová zdravotnícka organizácia má obavy.
Vydala preto vyhlásenie a usmernenia pre bezpečné počúvanie slúchadiel. Taktiež vedie kampane na zvyšovanie povedomia o nebezpečenstvách používania slúchadiel.
Upozornili na to, že až 1,1 miliardy mladých ľudí je ohrozených predčasnou stratou sluchu v dôsledku používania rôznych elektronických zariadení, ako aj z vystavenia hlučnosti na hlasných koncertoch a hudobných festivaloch.
Tak, čo môžu urobiť rodičia, aby znížili hlasitosť na úroveň hlasitosti hovorovej reči a zabrániť skorej strate sluchu?
Odporúčania pre rodičov
Nuž, okrem úplného zákazu používania slúchadiel sú k dispozícii aj miernejšie a stále bezpečné možnosti. Tie vás ale budú niečo stáť.
1. Hľadajte slúchadlá, špeciálne vyvinuté pre deti, ktoré ponúkajú voľby obmedzujúce hlasitosť.
2. Ak si ich môžete dovoliť, je takisto múdre zohnať si slúchadlá s „vypnutím šumu“. Tie prekrývajú celé ucho a obopínajú ho.
Tieto slúchadlá redukujú šum pozadia. Slúchadlá s potlačením šumu znižujú nutnosť meniť hlasitosť, aby sa odfiltrovali všetky rušivé zvuky z prostredia.
3. Môžete tiež využiť nastavenie rodičovskej kontroly od spoločnosti Apple, ktorou sa nastavujú nižšie úrovne zvuku na telefónoch iPhone a iPod. Nastavenia zostanú uzamknuté pomocou hesla, takže vaše dieťa ich nebude môcť samé zmeniť.
4. A nakoniec, experti odporúčajú, aby ste deti naučili, aké sú vhodné úrovne na počúvanie. A tiež, aby ste použili to, čo sa nazýva pravidlom 60/60. Znamená to, že hlasitosť je udržiavaná na asi 60% a vaše deti majú možnosť počúvať tieto zariadenia maximálne 60 minút denne.
Záver
Používanie slúchadiel je niečo, čomu sa naše deti nanešťastie nemôžu vyhnúť. Často sú to práve školy, ktoré dokonca vyžadujú ich využívanie v triedach, keď napríklad študenti pracujú samostatne na technických projektoch a nesmú vyrušovať.
Je však potrebné prijímať potrebné bezpečnostné opatrenia. Treba s deťmi hovoriť o tom, čo sú zdravé hlasitosti na počúvanie a vyvinúť úsilie na obmedzenie ich využívania.
Dobré je tiež pouvažovať o nahradení slúchadiel domácimi osobnými reproduktormi. Všetky tieto opatrenia je nutné dlhodobo aplikovať ako prevenciu proti potenciálnej skorej strate sluchu v dôsledku hluku.
Pridaj komentár