Škôlka je významný míľnik v živote našich detí. Zároveň však pre ne môže znamenať čas plný úzkosti a zložitých situácií.
Prinášame vám 5 spôsobov, ktoré vám pomôžu túto zmenu lepšie zvládnuť na oboch stranách.
1. Buďte pozitívni
Keď sa s dieťaťom rozprávate o nadchádzajúcom školskom roku a veľkej zmene v jeho živote, akou je škôlka, vyjadrujte sa vždy optimisticky a pozitívne. Ak z nás deti vycítia našu úzkosť, prenesie sa na nich.
Ak sa sami obávate a pociťujete napätie, nie je ľahké tváriť sa pozitívne. No majte na pamäti, že ani s pozitivizmom to netreba preháňať a vždy musíte brať ohľad aj na obavy detí.
Ak sa vám chcú zdôveriť so svojimi nepríjemnými pocitmi a strachom, pozorne ich vypočujte, ale snažte sa udržať pozitívny a optimistický prístup. Pomôže deťom túto veľkú zmenu ľahšie zvládnuť.
2. Zoznámte sa
Ak škôlka organizuje prípravné stretnutie, aby ste sa zoznámili s učiteľmi, spolužiakmi a ich rodičmi a zorientovali sa v priestoroch budovy, určite túto príležitosť využite.
Ak nie, tak si aspoň skúste dohovoriť stretnutie s triednou učiteľkou a požiadajte ju, nech vás škôlkou prevedie. Na list papiera pre ňu môžete pripraviť zoznam základných informácií o vašom dieťati: meno, prezývka, fotka, zdravotný stav, čo má a čo nemá rado, aké sú jeho záľuby a v čom má podľa vás talent.
Učiteľke to pomôže lepšie s dieťaťom nadviazať konverzáciu, aby mohli budovať spoločný vzťah. Ak máte možnosť dohovoriť si stretnutie, ktorého sa môže zúčastniť aj vaše dieťa, o to lepšie.
Ak sa spozná s pani učiteľkou ešte predtým, ako začne školský rok, úzkosť z odlúčenia bude znesiteľnejšia. Rovnako prospešné je aj stretnúť sa aspoň párkrát s nejakým spolužiakom, ktorý tiež nastupuje do škôlky, pretože potom má dieťa v triede oporu v niekom, koho už pozná.
3. Trénujte
Porozprávajte sa s učiteľkou o tom, ako bude vyzerať bežný deň v škôlke a čo bude vaše dieťa robievať počas prvých pár týždňov. Počas leta začnite tieto veci trénovať s dieťaťom doma.
Dieťa si zvykne na prichádzajúcu rutinu a prechod do škôlky preň bude jednoduchší. Okrem trénovania státia v rade, sedenia potichu, dodržiavania pokynov a podobne učte dieťa aj sociálno-emocionálnym zručnostiam.
Naučte ho predstaviť sa druhým, zapojiť k ďalším deťom do hry, včleniť sa do skupinky, vyjadriť svoje pocity a potreby, deliť sa o veci a hračky, striedať sa s druhými a hľadať vhodné riešenia problémov.
Čím viac budete trénovať, tým sebaistejšie sa bude vaše dieťa v škôlke cítiť a o to lepšie sa budú rozvíjať jeho sociálne zručnosti!
4. Nájdite niečo, čo ho bude upokojovať, keď s ním nebudete
Niektoré deti do škôlky vojdú bez problémov, iné pociťujú silnú separačnú úzkosť. Nájdite vášmu dieťaťu kotvu, ktorá mu pomôže cítiť vás blízko, aj keď ste preč.
Môže to byť hocičo – retiazka s druhou polovicou medailónu, vaša fotka, malý odkaz v podobe srdiečka alebo karty v skrinke. Je to ako poistka, ktorú si dieťa môže vziať každý deň so sebou.
5. Buďte pripravení
Pri prechode do škôlky dieťa zažije veľa nevyvážených emócií. Raz bude hore, raz dolu, ako na hojdačke. Pripravte sa na nejaké tie záchvaty a obrňte sa poriadnou dávkou trpezlivosti a empatie.
Pri všetkých tých nových zážitkoch bude jednoznačne potrebovať svoje bezpečie vo vašom náručí. Nebojte sa, určite to zvládnete!
Zdroj: creativechild.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár