Celé desaťročia panuje názor, že prostredné deti dostávajú menej pozornosti ako prvorodené alebo najmladšie. Možno to neplatí rovnako v každej rodine, ale treba si dať pozor a takejto situácii sa vyhnúť.
Čo je to syndróm prostredného (druhorodeného) dieťaťa?
Je to porucha, pri ktorej je druhorodené dieťa (v prípade, že sú v rodine len dve deti) alebo prostredné dieťa (ak sú v rodine tri deti) nejakým spôsobom negatívne „postihnuté“ prítomnosťou svojho súrodenca (svojich súrodencov).
Typická je najmä situácia, keď rodičia rozmaznávajú najmladšie dieťa a na najstaršie dieťa zas delegujú všetku zodpovednosť. Prostredné dieťa je tak ukrátené o oboje.
V knihe The Birth Order Book psychológ Kevin Leman tvrdí, že prostredné deti alebo deti, ktoré sa cítia prehliadané, trpia najviac. Nikdy sa o tom nevyjadrujú priamo, ale naznačuje to ich nespokojné správanie.
Trpia týmto syndrómom všetky prostredné deti?
Nie. Ak však rodičia výrazne uprednostňujú a zahŕňajú pozornosťou niektoré z detí, nastáva problém. V rodinách, kde sa rodičia správajú ku všetkým deťom rovnako, sa tento syndróm neobjavuje.
Prejavy a symptómy syndrómu prostredných detí
Sledujte, či sa u vášho dieťaťa prejavujú niektoré z nasledovných príznakov. Pomôžu vám pochopiť, prečo sa dieťa odcudzuje.
1. Nízka sebaúcta a žiarlivosť
Ak je prostredné dieťa neustále porovnávané so starším súrodencom, môže to poznačiť jeho sebaúctu.
Ak je práve ono tým, ktoré sa správa horšie, nevedomky mu predkladáte, že by si malo brať príklad od staršieho súrodenca. Takéto porovnávanie v ňom vzbudzuje žiarlivosť a môže sa vám začať odcudzovať.
Nikdy deti neporovnávajte. Ničí to súrodenecké vzťahy, znižuje sebaúctu porovnávaného dieťaťa a tiež jeho morálku.
2. Bezcieľnosť
Prostredné deti často nemajú žiadne ciele ani ambície. Sú zmätené, pretože rodičia sa viac zameriavajú na staršie deti. Pri nedostatku pozornosti nenachádzajú svoje zameranie a chýbajú im sociálne zručnosti.
3. Pocit, že sa od nich nič neočakáva
Keď im rodičia neprejavujú svoje uznanie a netrávia s nimi dostatok času osamote, nadobudnú pocit, že od nich rodičia nič neočakávajú.
Domnievajú sa, že nie sú na nič súce a očakávajú, že ich ľudia nebudú zaťažovať žiadnymi povinnosťami.
Syndróm druhorodeného dieťaťa – charakteristika
Donald W. Richardson, riaditeľ kliniky v North Shore Counseling Center, vo svojej knihe Birth Order and You hovorí, že prostredné deti prežívajú zmätok ohľadom vlastnej identity. Snažia sa správať ako dospelí, ale zároveň to nedokážu.
Vyplýva to z toho, že sledujú svojich súrodencov a nevedia si vybrať, ktorému by sa mali viac podobať.
Ako rodič musíte predovšetkým rozpoznať, či je vaše dieťa extrovert, ktorý nemá problém vyjadriť svoje túžby a postoje, alebo introvert, ktorý sa pred všetkými ukrýva sám do seba. Keď to zistíte, dokážete k nemu správne pristupovať.
Syndróm prostredného dieťaťa sa môže u každého prejaviť inak. Avšak bežnými prejavmi tohto syndrómu sú nízka sebaúcta, zmiešané pocity, ktoré dieťa cíti voči svojim súrodencom, pocity prázdnoty, neadekvátne správanie, žiarlivosť a nepriateľstvo.
Tu je pár ďalších prejavov:
1. Dieťa baží po vašej pozornosti
Vaše druhorodené dieťa na vaše prejavy lásky a náklonnosti možno reaguje inak ako vaše prvorodené. Ak sa vám zdá, že vás vaše druhorodené dieťa nemiluje alebo nepotrebuje, porozmýšľajte nad tým.
Potrebuje toľko lásky, koľko mu dokážete dať. Možno vám len chce naznačiť, že mu dávate menej lásky, ako by potrebovalo. Každý deň ho uistite, ako veľa pre vás znamená a ako ho ľúbite.
2. Snaží sa získať vašu pozornosť
Môže sa vás vypytovať množstvo otázok, prípadne môže pri všetkom žiadať o pomoc, odmietať robiť veci samo a plne sa spoliehať na vás a súrodencov.
Môže sa správať veľmi neposlušne, zlomyseľne a robiť všetko možné (aj nemožné), aby si získalo vašu pozornosť.
3. Neznáša, keď ho porovnávate
Zakaždým, keď vaše deti porovnávate, sa to druhorodené urazí a urobí pravý opak toho, čo od neho žiadate. Snažte sa porovnávaniu súrodencov vyhýbať.
Druhorodenému dieťaťu hrozí väčšie riziko, že sa uňho vyvinú emočné problémy, najmä ak sa cíti nemilované a prehliadané.
Ak jeho potrebám, rozvoju a úspechom nevenujete dostatok pozornosti, bude sa cítiť demotivované. Oceňte každý jeho úspech a všetko nové, čo sa naučí. Dajte mu pocítiť, že je pre vás rovnako výnimočné ako jeho súrodenci.
4. Introvert alebo extrovert
Komplex menejcennosti, ktorý vyplýva práve z nedostatku pozornosti, môže vyústiť do extrému, kedy si dieťa prestane hľadať priateľov a uzavrie sa do seba.
Stáva sa z neho introvert a vyhýba sa ľuďom. Na druhej strane, ak je extrovert, svoje frustrácie si ventiluje najčastejšie hnevom. Dokážu ho rozčúliť úplné banality.
5. Súrodenecká rivalita
Jedným z najčastejších prejavov je práve rivalita medzi súrodencami. Nielenže sa budú biť, akoby boli najväčší nepriatelia, ale nebudú sa vedieť na ničom dohodnúť.
Ich vzťahy sa môžu naplniť negatívnymi pocitmi a zatrpknutosťou. Najstarší súrodenec sa síce môže aj naďalej starať o svojich mladších súrodencov, no prostrednému dieťaťu to môže prekážať.
Možné spúšťače syndrómu prostredného dieťaťa
Druhorodené dieťa si môže všimnúť rozdielny postoj rodičov k svojim deťom už pomerne zavčasu. To môže vyvolať rivalitu medzi súrodencami a poznačiť jeho sebaúctu, čo má za následok rozvinutie tohto syndrómu.
Hlavnou príčinou býva síce nedostatok pozornosti, existujú však aj iné dôvody.
1. Kríza identity
Dieťa, ktoré trpí týmto syndrómom, je presvedčené, že svoju pozornosť venujete jednému alebo viacerým deťom, len jemu nie. Spôsobuje to uňho krízu identity.
Nerozumie, v čom je horšie ako druhé dieťa (prípadne deti) a prečo mu nevenujete rovnakú lásku a pozornosť. Hľadá, kam by zapadlo a nedokáže situáciu pochopiť.
2. Podpora rodičov
Rodičia sa zvyknú zameriavať na jedno dieťa viac ako na druhé. Príčin môže byť viacero: niektoré deti sú príliš malé a potrebujú väčšiu starostlivosť, iné majú veľa úloh a príprav do školy a potrebujú pomoc rodičov.
Rodičia musia byť opatrní, aby svoj čas, pozornosť aj lásku rozdelili rovnomerne medzi všetky svoje deti.
Tipy, ako sa vyhnúť syndrómu druhorodeného dieťaťa
Starostlivosť a správne poradenstvo sú tým najlepším spôsobom, ako poraziť syndróm druhorodeného dieťaťa.
Správna starostlivosť rodičov, ich podpora a usmernenia rodiny a priateľov dokážu zázraky. Prinášame vám zopár tipov:
1. Nerobte medzi deťmi rozdiely
Ako sme už spomínali, porovnávanie vedie k rozbrojom medzi deťmi. Dospelí porovnávanie tiež neznášajú, no deti sú naň ešte citlivejšie. Nevychvaľujte pred nimi staršieho / mladšieho súrodenca a nehovorte im, že je v niečom lepší.
Ak sa tešíte zo správania vašich ostatných detí, ukážte aj prostrednému, čo by malo robiť. Nevyjadrujte však, ktoré z detí sa správa najlepšie. Dajte mu čas, aby sa to mohlo naučiť, a reagujte naň pochvalou.
2. Nepreháňajte to s rozmaznávaním
Maznať a láskať sa s deťmi je dôležité, pretože ich to napĺňa spokojnosťou a šťastím, no nesmiete to preháňať.
Ak sa častejšie maznáte so svojím najmladším alebo najstarším, v duši prostredného dieťaťa to môže zanechať jazvu. Správajte sa k svojim deťom rovnako a učte ich nezávislosti.
3. Počúvajte, neodsudzujte
Počúvajte, čo vám chce dieťa povedať. Neničte jeho nadšenie či zvedavosť. V tomto zraniteľnom veku k vám dieťa vzhliada, žiada vás o pomoc, a vy tu preň musíte byť.
Neodmietajte ho s tým, že sa vám niečo zdá hlúpe alebo neopodstatnené.
4. Akceptujte ich rozdielnosť
Predstavte si, že je vaše prvorodené dieťa výnimočne nadané na nejaký šport. Veľmi si prajete, aby jeho súrodenec kráčal v jeho šľapajach. Nevystavujete ho priveľkému tlaku?
Nielenže ovplyvníte jeho morálku, ale aj zničíte jeho sebaúctu. Dovoľte deťom vybrať si svoju vlastnú cestu. Veďte a sprevádzajte ich, buďte im oporou.
5. Buďte s nimi
Vytvárajte si spoločné spomienky. Dávajte svojim deťom pocítiť, že je pre vás každé z nich jedinečné. Venujte pozornosť prostrednému dieťaťu a prežívajte s ním jeho úspechy aj pády. Buďte súčasťou jeho života.
6. Dajte svojmu dieťaťu najavo, že je výnimočné
Nesmiete medzi nimi robiť rozdiely, ale môžete každému z nich ukázať, že je výnimočné. Nedovoľte, aby malo prostredné dieťa pocit, že je oproti svojim súrodencom ochudobnené o čas s vami.
Naplánujte si s ním spoločné chvíle alebo si naň vyčleňte extra čas pri písaní domácich úloh.
7. Naučte deti vzájomnej láske
Je pravda, že z prostredných detí vyrastajú dobrí vyjednávači a empatickí ľudia, no musia sa naučiť milovať aj svojich súrodencov.
Je na vás, aby ste ich naučili spolu sa hrať a pracovať, aby pochopili, že ich súrodenci nie sú zvýhodňovaní a že spolu môžu žiť šťastne pod jednou strechou.
8. Naučte ich deliť sa o vás
Keď si vás prostredné dieťa moc neužije, hovorte s ním a vysvetľujte mu dôvody. Počúvajte ho a snažte sa pochopiť jeho obavy. Musí vedieť, že nie vždy môžete byť s ním a niekedy sa musí zaobísť aj bez vás.
Vysvetlite mu, že menšie dieťa potrebuje viacej starostlivosti. Buďte pokojní a komunikujte vhodným spôsobom. Vždy mu vysvetlite, prečo konáte tak, ako konáte.
V čom to má prostredné dieťa ťažšie
Prostredné dieťa to nemá ľahké. Toto tvrdenie môžeme podporiť viacerými bodmi:
1. Musí byť presvedčivejšie
Keďže má nedostatok pozornosti svojich rodičov, je preň ťažké vyznať sa im zo svojich pocitov. Presvedčiť ich je ťažké, preto si radšej si zvolí ostať ticho. Buď sa vzdá, alebo sa podvolí.
2. Vždy „dodiera“ po staršom
Prostredné deti sú niekedy nútené používať veci, ktoré používali ich starší súrodenci. Nielenže sú tak trochu ochudobnené o možnosť slobodne si vybrať, ale to v nich dokonca vyvoláva pocit, že sú menej dôležité.
Nemajú pocit, že sú dôležité, pretože nemajú taký prístup k novým veciam, s ktorými by sa mohli predviesť a pochváliť.
3. Neustále riešia spory medzi starším a mladším súrodencom
Často vystupujú ako rozhodcovia. Nemajú priestor presadiť si svoj vlastný názor, ani sa pridať na niečiu stranu. Z dlhodobého hľadiska je však táto vlastnosť výhodou, pretože sa z nich stávajú dobrí vyjednávači.
Pozitívne vlastnosti prostredných detí
Prostredné deti sú náchylné trpieť syndrómom druhorodeného dieťaťa, môžu byť však v živote veľmi úspešné.
Keďže nejde o klinickú poruchu, ale skôr o nedostatok pozornosti zo strany rodičov, môžu sa tieto deti snažiť dosiahnuť vyššie ciele.
Uvádzame niekoľko pozitívnych vlastností, typických pre druhorodené (prostredné) deti:
1. Dokážu zmieriť druhých
Keďže dobre vedia, ako by reagovali obaja ich súrodenci, poznajú ľavú aj pravú stranu mince. Preto dokážu druhých ľahko zmieriť a vhodne komunikovať.
Vedia situácie riešiť. Sú to zruční diskutéri a manipulátori.
2. Sú súťaživé
Keďže sa musia neustále usilovať, aby získali pozornosť, majú prirodzene rozvinutú schopnosť zabojovať, keď treba.
Sú súťaživé, pretože musia dokazovať svoju hodnotu, a sú vynikajúce v čomkoľvek, do čoho sa pustia s vervou.
3. Diplomati
Keďže vedia zmieriť obe rozhádané strany, bývajú z nich aj dobrí diplomati. Vedia, ako vystupovať tak, aby počas prezentovania svojho názoru nikoho neurazili.
4. Sú flexibilné
Prostredné deti sú naučené prispôsobiť sa akejkoľvek situácii. Sú zvyknuté byť samy so sebou, preto sa vedia prispôsobiť aj krajným situáciám. Bývajú nezávislé a mávajú nadhľad. Preto z nich vyrastajú vynikajúci tímoví hráči a partneri.
Pamätajte si: Syndróm prostredných detí nie je klinická porucha a vyžaduje si hlavne vašu pomoc, lásku a podporu.
Zdroj: momjunction.com, Spracoval: Skvelyrodic.sk
Pridaj komentár