Nedávna štúdia výskumníkov zo Cincinnati skúmala rozdiely v mozgovej aktivite počas toho, keď sú deti pred obrazovkou (TV, smartfón, tablet, laptop, počítač) a toho, keď trávia čas s knihou v ruke.
Pomocou magnetickej rezonancie skúmali špecifické vzory mozgovej konektivity pri oboch aktivitách.
Čo zistili vedci?
Výsledky zistili, že čítaním sa konektivita mozgu zvyšuje a čas strávený pri obrazovke konektivitu mozgu znižuje.
Štúdia potvrdzuje, že čítanie má obrovský význam pre zdravý rozvoj mozgu dieťaťa a jeho gramotnosť.
Viaceré organizácie (napr. Americká asociácia pediatrov či Americká asociácia psychológov) odporúčajú, aby sa rodičia snažili obmedziť čas, ktorý ich deti strávia pred obrazovkou.
Niektoré deti strávia denne aj 5 až 8 hodín sledovaním televízie. Ak rodičia sprístupnia svojim deťom digitálne médiá, mali by im tiež poskytnúť vhodný a zaujímavý materiál na čítanie.
Okrem spoločného čítania by však mali rodičia zasvätiť svoj čas aj tomu, že sa s deťmi o prečítanom texte porozprávajú.
Deťom veľmi pomáha, ak im rodičia pomôžu stanoviť si v čítaní ciele a dosiahnuté výsledky pochvália alebo inak odmenia.
Obmedzenie času, ktorý dieťa trávi nevhodnou aktivitou, neznamená, že dieťa bude automaticky tráviť čas výlučne činnosťami, ktoré podporujú rozvoj mozgu, vzdelanosť a kreativitu.
Rodičia musia nájsť vhodné aktivity a podporiť deti, aby sa do nich s chuťou zapojili. Ak im len zakážete pozerať televízor či hrať sa hry na počítači a neponúknete im vhodné a zaujímavé alternatívy, deti budú znudené a nebudú vedieť nájsť spôsob, ako sa inak zabaviť.
Pre svoj intelektuálny a spoločenský rast a osobnostný rozvoj je pre deti čas strávený s rodičmi veľmi dôležitý.
Priveľa času pred obrazovkou či s technológiami vás oberá o možnosti spoločne sa zabaviť a posilniť váš vzťah s dieťaťom.
Ak chcete obmedziť čas, ktorý vaše dieťa trávi pred obrazovkou, musíte sa postarať aj o „náhradný program“. Najlepšie je stráviť ten čas spolu s dieťaťom.
Okrem spoločne stráveného času čítaním a rozoberaním prečítaného textu zapojte aj fyzické aktivity, tvorivé hry a spoločnú zábavu.
Nezabudnite sa (napríklad pri večeri) porozprávať o tom, kto mal aký deň a čo zažil. Posilní to vaše vzťahy a vzájomnú prepojenosť.
Záver
Je nevyhnutné, aby ste upevňovali vaše rodinné putá a redukovali tak konflikty v domácnosti. Znižuje to stres a prispieva k lepšiemu fyzickému i duševnému zdraviu všetkých členov rodiny.
Pridaj komentár