
Všetci dobre poznáme staré známe porekadlo: „Ohýbaj ma, mamko, pokiaľ som ja Janko…“
Toto slovenské porekadlo akoby dáva povolenie, aby rodičia fyzicky potrestali neprístojné správanie detí namiesto toho, aby ovládli svoje vlastné emócie a efektívne vyriešili problémové správanie.
Bohužiaľ, niektorí rodičia aj dnes naozaj bijú svoje deti, či už rukou alebo nejakým predmetom, aby sa poddali a správali sa tak, ako sa od nich očakáva.
Rodičia často používajú výhovorku, že to tak fungovalo mnoho generácií u nich doma a pomáhalo to.
Súčasné zistenia vedcov
No časopis Psychology Today uvádza, že mnohí z týchto rodičov tiež presadzovali rasizmus, fajčili či pili alkohol počas tehotenstva, utláčali ženy a robili mnoho ďalších vecí, ktoré by sme určite neoznačili ako správne.
Skutočnosť je taká, že veľa rodičov bije svoje deti a pritom sa ani len nepokúsi niečo ich naučiť a tak zmeniť ich správanie.
Bitka im jednoducho slúži na to, aby sa uvoľnili a odreagovali. Musíme sa posunúť ďalej a zmeniť to. Poslúži to celej spoločnosti.
Výsledky štúdie preukázali, že bitím detí z nich môžete vychovať násilníckych a agresívnych jedincov s emocionálnymi problémami.
Na CNN predstavili štúdiu z lekárskej univerzity v Texase, ktorá skúmala 800 dospelých a zistila, že väčšinu účastníkov výskumu, ktorí sa vo vzťahoch správali násilnícky, rodičia doma bili.
„Bez ohľadu na to, či išlo o týranie alebo nie, samotný výprask bol u detí spúšťačom ich neskorších násilníckych sklonov”, vyjadril sa pre CNN vedúci autor štúdie a profesor psychiatrie na lekárskej univerzite v Texase Jeff Temple.
Podľa výsledkov štúdie bitkou deti učíte, že fyzické násilie je jediný spôsob, ako vyriešiť problém. Takéto „ponaučenie“ ich môže sprevádzať po celý život.
„Rodičia sú silnejší a väčší ako deti. Majú však aj viac skúseností a ich mozog je plne vyvinutý, čo im umožňuje lepšie sa ovládať,“ píše v Psychology Today doktor Denise Cummins.
„Ak sa rodič snaží dosiahnuť disciplínu dieťaťa tým, že ho zbije, odovzdáva mu informáciu, že menších a slabších môže pokojne zbiť, aby od nich získal to, čo chce.
Prečo je potom pre rodiča takým prekvapením, keď to isté dieťa bije v škole ostatných, alebo z neho vyrastie tyran, ktorý bude biť svoju manželku?“
Záver
Ešte treba doplniť, že podľa výsledkov štúdie z bitých detí vyrastajú rozhnevaní a mrzutí dospelí jedinci, ktorí majú množstvo psychických a emocionálnych problémov.
„Veľká metaanalýza štúdií, ktoré sa zaoberali vplyvom fyzických trestov, zistila, že čím viac sú deti fyzicky trestané, tým sú voči rodičom a autoritám vzdorovitejšie, tým majú s rodičmi slabšie vzťahy a o to je pravdepodobnejšie, že budú biť aj svojho partnera”, píše ďalej Cummins.
„Veľmi často trpia psychickými problémami ako úzkosť a depresia, užívajú drogy a bývajú menej empatickí. Tiež je pre nich ťažšie osvojiť si normy morálneho správania.”
Pridaj komentár