Rozmýšľali ste už vôbec nad tým, ako neskaziť dieťa? Viem, že to môže byť ťažké, lebo si ani neuvedomujete, že sa to deje, a potom BUM… v hlase svojho dieťaťa počujete neúctu, hrubosť a uvedomujete si, že to musíte zastaviť v jeho vlastnom záujme!
Majúc na mysli tento článok, položila som túto otázku rodičom v mojej lokálnej „materskej skupine“ a ich odpovede boli fantastické!
Viem, že to môže byť dosť ťažké pre mnohých rodičov, takže dúfam, že vám to zvýši sebavedomie a poskytne vedomosť, ktorú potrebujete, aby ste si neskazili svoje dieťa!
Pamätajte si, že kým skazenie vášho dieťaťa sa môže udiať tým, že im dávate príliš veľa a dieťa si to vôbec necení, dôvodom môže byť aj to, že vaše dieťa nemá žiadnu úctu k ostatným ľuďom, alebo si neváži žiadne veci.
Dúfajme, že to môžeme zmeniť a vychovať naše deti tak, aby boli zodpovedné a stali sa rešpektovanými dospelými… .
Najskôr – poklepte si po pleci za to, že ste urobili tento krok! To bola najťažšia časť… pripustiť, že vaše dieťa je rozmaznané alebo neúctivé.
Nemáme v úmysle mať rozmaznané deti – je to len ten deň a vek, ktorému sa to tak ľahko prisudzuje, viete? Podľa nedávnej štúdie „Drvivá väčšina rodičov – 94%, v súlade s nedávnym prieskumom, považuje svoje deti za rozmaznané,“ hovorí Dr. Bromfield.
Existujú skvelé ponuky na veľké veci, o ktorých vieme, že deti ich budú milovať. Páči sa nám vidieť, že sa smejú, a tak im dávame veci, ktoré ich robia šťastnými.
Pritom si ani vôbec neuvedomujeme, že z nich robíme nevďačných ľudí – ľudí, ktorí to niečo očakávajú. Je to v poriadku – pretože dnes je ten deň, keď začíname ODSTRAŇOVAŤ SKAZENOSŤ!
1. Buďte dôslední
Podľa môjho názoru to je kľúčom k úspechu. Videla som to, keď som bola učiteľkou, keď som bola terapeutom na liečenie hrou a vidím to tiež ako mama.
Dôslednosť je kľúčom. Vždy keď ony___, ony dostanú___. (príklad: Vždy, keď vám odvrávajú, bude im niečo dočasne zamietnuté.)
2. Používajte keď–>> potom metódu
Keď ty___, potom ty___. (Keď si urobil svoje domáce práce, potom sa môžeš hrať s iPadom.)
3. Nastavte očakávania
Urobte svojmu dieťaťu, ak to je možné, plán činností na deň.
Oznámte mu, čo má očakávať. „Dnes pôjdeme do obchodu. Ty nebudeš kupovať nič. Ak budeš niečo požadovať vtedy, keď tam budeme, zoberiem ti elektroniku, aby si si tento deň zapamätal. Musím to urobiť, pretože PRÁVE TERAZ ti hovorím, že ideme do obchodu nakúpiť potraviny a nič iné. Rozumieš tomu?“
Vy im to jednoducho vopred hovoríte a žiadate ich, aby rešpektovali to, čo ste im povedali.
4. Prestaňte kupovať svojmu dieťaťu nepotrebné veci
Vaše dieťa by vás mohlo žiadať o veci alebo vy by ste mohli kúpiť nepotrebné veci, pretože tieto veci sú:
- rozkošné
- vo výpredaji (to je to, čo ma zvyčajne dostane!)
- zábavné
- výchovné
Vaše dieťa ich nepotrebuje. I keď je milé kúpiť im nejaké veci a mať pocit, že pomáhate, musíte urobiť krok späť a opýtať sa sami seba, či ich učíte na to, že môžu mať čokoľvek, čo chcú prv, než to kúpite alebo či to naozaj potrebujú.
(Plus, keď im neprestajne nekupujete veci, budú si to vážiť viac, keď im niečo kúpite.)
Pamätajte si – vy môžete povedať NIE veciam. V jednom článku v časopise New Yorker som čítala, že „(Francúzski rodičia) vnímajú to, že sa niekto naučí vyrovnať sa s „nie“ ako zásadný krok v evolúcii dieťaťa.
Donúti ich to pochopiť, že na svete žijú aj iní ľudia, ktorí majú tiež potreby tak dôležité, ako ich vlastné.“ – Druckerman
5. Stará sa vaše dieťa o svoje veci? Váži si svoje veci?
Myslí si vaše dieťa, že nahradíte rozbitú hračku ihneď? Zahodia deti hračku do krabice s hračkami? Alebo sa s ňou opatrne hrajú a ukladajú si svoje hračky vhodným spôsobom?
Ak by ste im zobrali všetky ich hračky, budú plakať preto, že ste to urobili alebo budú plakať preto, lebo im skutočne hračky chýbajú (inými slovami – bude ich trápiť myšlienka, že nemajú žiadne hračky alebo im budú skutočne chýbať hračky)?
Zistila som, že väčšine detí dokonca ani nechýbajú hračky, ktoré už nemajú!
6. Naučte ich, aby si sami kupovali hračky
Hodnota tvrdej práce by sa nikdy nemala prehliadať. Ak vaše dieťa niečo chce, povedzte mu, koľko to stojí a nechajte ho tvrdo pracovať, aby si tie peniaze zarobilo.
Ako nádherne sa budú deti cítiť, keď to dokážu sami! Budú na seba také hrdé!
7. Nechajte, aby si vaše dieťa viedlo zoznam vecí, ktoré chce a koľko to stojí
Ak vaše dieťa chce nový skúter, má na to niekoľko možností:
1. Požiada o to na svoje narodeniny.
2. Dá to na vianočný zoznam a dúfa, že to dostane.
3. Ušetrí si svoje peniaze, aby si to kúpilo (môžete mu dokonca dorovnať k jeho sume. Ak on dá 5 € do svojej pokladničky – prasiatka, vy pridáte tiež 5 €.)
8. Naučte svoje dieťa dávať
Už dávno som počula, že by ste sa mali vzdať jednej veci za každú novú vec, ktorá príde do domu.
Ak vaše dieťa dostane novú hračku, nechajte ho darovať jednu inú niekomu druhému (nie rozbitú, alebo menej hodnotnú, ale takú, ktorú ten niekto druhý bude milovať).
9. Skúste zredukovať to, čo máte
Po prvé – nepotrebujete to všetko.
Po druhé – vaše dieťa sa bude tešiť, keď on/ona pôjde niekde (škôlka, družina, telocvičňa alebo kamarátov dom), kde sú nové hračky.
Nepotrebujete ich mať vo svojom dome, menej je viac. Vaše dieťa sa môže stať zahlteným z príliš veľkého množstva hračiek tak isto, ako aj nás dospelých zahlcuje prílišné množstvo vecí.
10. ČAS znamená viac
Strávte viac času tým, že budete so svojím dieťaťom. Nemusíte mu „kúpiť“ veci. Len s ním strávte čas.
Keď sa bude správať požadovačne alebo neúctivo, pohovorte si s ním. Sadnite si a vysvetlite mu to. POTOM postupujte prostredníctvom použitia následkov.
Nikdy nepoužívajte prázdne vyhrážky. Raz som zistila, že by som nikdy nemala použiť obrovskú hrozbu, ako je napríklad toto: „Ak budeš pokračovať v takomto konaní, toto leto nepôjdeme do Disneylandu!“, pretože by sme tam nakoniec nikdy nešli.
Je to skutočne o vás. Vaše dieťa napodobňuje to, čo ste ho naučili. Buďte jeho veľkým vzorom!
Pridaj komentár