Rozpamätajte sa na svoje detstvo. Pomaly pretrieďte svoje spomienky a myslite na časy, keď mali vaši rodičia pocit, že sú kvôli vám na konci so svojimi silami, pretože ste nespolupracovali, neposlúchali ste a v podstate ste boli vzdorovitým dieťaťom.
Vynára sa vám niečo? Viete mať lepší vzťah so svojím dieťaťom, alebo trochu viac pochopiť svojich rodičov?
I keď ja osobne som mala vždy vôľu silnejšiu než oceľ, v skutočnosti som nikdy nebola vzdorovitým dieťaťom. Myslím, že v ranom detstve som testovala svoje hranice.
V čase dospievania som sa stala pre ľudí utešovateľom, lebo si pamätám, aký som mala vystrašený pocit z toho, že so mnou budú ľudia jednať ako s rebelom od prírody.
…Ako v čase, keď ma uzemnili, lebo som vošla do dverí o 11:28 a to bolo „o chlp“ k vyradeniu.
…Alebo v čase, keď ma vyšetrovali za to, čo som vlastne robila vonku do 4-tej ráno a ja som vlastne strávila celú noc u kamaráta doma, kde sme pracovali na projekte z Angličtiny pre pokročilých.
Viem však, že ako menšie dieťa a batoľa som bola vzdorovitá, lebo je to absolútne normálne a posúvať hranice a spochybňovať sily, ktoré tam sú, je ľudské.
Rozumiem, ako môže byť pre rodiča frustrujúce, keď ho držia za celé rameno alebo, ako je frustrujúce pre dieťa, keď ho ťaháte tak, že jeho špičkami kreslíte v piesku čiaru.
Či už ide o výchovu batoliat, alebo dospievajúcich, každý rodič má dočinenia s určitou úrovňou vzdorovania zo strany svojich detí a jednoducho dúfa, že keď budú staršie, vyrastú z túžby účelovo nespolupracovať a vzdorovať.
Prečo záleží na tom, aby sme vychovávali deti k spolupráci?
Učiť sa z našej vlastnej minulosti (lebo skúsenosť je obrovským učiteľom) a uvádzať do praxe riešenia pozitívneho rodičovstva v záujme vychovania zdvorilých a spolupracujúcich detí, môže byť výzvou.
Niekedy sa nezdá, že by to stálo za to, pretože jednoduchšie by mohlo byť ponechať tomu „svoj čas“.
Keď sa toho budeme držať počas rokov vzdoru, milo a s trpezlivosťou, dieťaťu sa to vyplatí aj s úrokmi.
Poslušnosť a spolupráca sú pre deti dôležitými jemnými zručnosťami, ktoré si majú osvojiť a uplatniť v prostredí vzdelávania i na pracovisku, či už ako podriadení, alebo ako osoba, ktorá je v rozhodovacej pozícii.
Poslušnosť a spolupráca sú pre deti dôležitými jemnými zručnosťami, ktoré si majú osvojiť a uplatniť v prostredí vzdelávania a na pracovisku, či už ako podriadení, alebo ako osoba, ktorá je v rozhodovacej pozícii.
Zdvorilé a spolupracujúce deti dorastú v ľudí, ktorí…
- sú vodcami s mocou
- sú životaschopní
- sú dobrými poslucháčmi
- sú orientovaní na úlohy
- sú riešiteľmi problémov
- sú tými, ktorí riešia problémy
Prečo?
Pretože hľadajú spôsoby na udržanie mieru, plnenie usmernení, nachádzanie spôsobov na vykonanie zmien bez toho, aby zapríčinili závažné problémy, na zrealizovanie práce a mnoho iného.
Chápu, kedy je potrebné postaviť sa za niečo, a kedy nie je vhodné komentovať.
Ako prežiť rodičovstvo so vzdorujúcim dieťaťom
1. Deti budú testovať svoje hranice – je to normálne
Poznať ten správny spôsob, ako reagovať a učiť ich lepším návykom, môže byť frustrujúce.
Dajú sa však nájsť stratégie na pomoc dieťaťu a rodičovi, ktoré pomôžu preklenúť prípadné problémy správania a mocenské boje.
Sklamania sa stanú minulosťou, alebo sa dajú zvládnuť na prijateľnej úrovni, či už ide o boj s vaším batoľaťom, tínedžerom, ale dospievajúcim mladistvým.
2. Všimnite si dobré správanie a pochváľte ho
To neznamená povedať „dobrá práca“ zakaždým, keď dieťa urobí niečo úžasné, alebo ich odmeniť pozornosťou za to, že zjedia večeru a nabudúce to už nebude vhodné, lebo dezert nebude v ponuke.
3. Je to viac o postupnom podávaní slovných afirmácií počas dňa
Ak vidíte niečo, čo chcete, aby vaše dieťa urobilo lepšie, dajte mu to vedieť.
Poznamenajte, ako správne sa súrodenci spolu hrajú, alebo ako dobre sa batoľa správa v momentoch, keď sa mu niečo nedarí. Všimnite si, keď sú ostatní mladí spurní a vaše dieťa sa nepridáva do chaosu.
Poďakujte deťom za to, že sa vhodným spôsobom najedli s rodinou, povedzte svojmu dieťaťu ako dobre ste sa zabavili namiesto toho, že by ste boli sledovali TV.
Komentujte drobné chvíle, ktoré za normálnych okolností zostanú nepovšimnuté.
Potom ponúknite objatie, päť bodov, alebo čokoľvek, čo vaša rodina považuje za vhodné ako podporu pri upevňovaní dobrého správania.
4. Namiesto toho, aby ste povedali „stop“ alebo „nie“, nájdite pozitívny protiklad
Stanovte, čo chcete, aby vaše dieťa robilo a povedzte mu to. Takže namiesto „Nenechaj svoje veci na zemi“ poviete „Prosím, daj svoje veci do koša.“
5. Pokyny dajte len raz
Neposlušnosť ľahko vyprovokujete tým, že jej budete venovať veľa pozornosti.
Keď sa sústredíte na vzdorovitosť detí, tá v skutočnosti len porastie. Čím skôr dieťa pochopí, že keď na prvýkrát neposlúchne, ponesie za to následky, tým skôr urobí to, o čo ho žiadate.
Stane sa, že je potrebné niečo pripomenúť, ale keď rodičia prestanú podpichovať a namiesto toho racionálne komunikujú, dokonca aj s batoľaťom, vytvorí sa vzájomný rešpekt.
6. Prestaňte sa správať provokatívne
Keď dospelí prestanú venovať pozornosť takémuto správaniu, dieťa nemá žiaden dôvod, aby v ňom pokračovalo.
Keď to začnete aplikovať prvýkrát, vaše dieťa môže skutočne reagovať viacerými záchvatmi, pretože ste narušili zvyčajný spôsob, ako si získava vašu pozornosť a nefunguje to.
Prípadne zistí, že to už viac nefunguje a prestane to skúšať.
7. Hádky, záchvaty a emočné zrútenia sa nemusia riešiť okamžite
Vaším cieľom je to len prekonať… nie je nevyhnutné riešiť to.
Ostaňte v kľude a vaše dieťa sa rýchlejšie upokojí. Počas jeho frustrácie s ním hovorte jemne, aby ste mu pomohli utíšiť sa.
8. Použite krátke a okamžité disciplinárne opatrenia
Ak nemôžu, alebo nechcú niečo urobiť, citeľne ich potrestajte. Napríklad, nejsť do postele načas bude znamenať ísť do postele skôr v nasledujúci deň, alebo odvrávanie bude znamenať stratu privilégia na stanovený časový úsek.
V našej rodine sa nesnažíme pridávať viac trestov za to, že sa dieťa háda; to je samostatný problém.
Dlhšie a tvrdšie tresty nie sú spravidla účinnejšími. Disciplinárne opatrenie má zodpovedať správaniu a malo by byť okamžité alebo časovo primerané tak, aby si dieťa vedelo previazať svoje konanie s následným trestom.
9. Princípy pre výchovu detí so vzdorovitým správaním
Pokračujte v realizácii tipu č.1.
Záver
V ideálnom prípade s deťmi komunikujeme a vychovávame ich v pozitívnom duchu v 90% času. Všimnite si správne chovanie dieťaťa a pozitívne naň reagujte.
Je len ľudské, že chceme urobiť viac z toho, za čo sme boli pochválení. Zmeňte svoje rodičovské odozvy a reakcie, a dieťa zmení tie svoje!
Pridaj komentár