Dnes to bolo modré slushie. Včera to bol iPad.
Existujú veci, o ktorých si moja takmer 4-ročná dcéra myslí, že má na ne oprávnený nárok.
Predniesla mi vyhlásenie, že ona jedáva iba „skutočné jedlá“ a tiež mi pripomenula, že strávila nespočetné množstvo hodín preháňaním sa okolo domu a hrou vonku.
Jej spravodlivé rozhorčenie vychádzalo z požiadavky, že ona si zaslúži pochúťku, lebo si na ňu zarobila.
Ach, ako nespravodlivé je to voči mne, ako rodičovi, že nie som odmenená za každý úkon alebo, že každé moje úsilie nie je ocenené osobitným zaobchádzaním!
Ale tvrdá realita je, že aj keď to je pre nás obe nepríjemné, budeme budovať jej spokojnosť, jej vďačnosť, a dokonca aj jej oddanosť príčine bez okamžitého uspokojenia.
A buduje to aj moju vlastnú odolnosť rodiča nepodľahnúť a nechváliť každú minútu aspektu života môjho dieťaťa.
5 spôsobov, ako vštepovať vďačnosť a spokojnosť našim deťom
Reklamy sú všade, kam sa otočíte, a všetky učia deti cítiť sa tak, že to všetko musia mať, jednoducho preto, lebo „všetci ostatní to majú“. Aj spoločnosť nás učí, že by sme sa mali neustále odmeňovať.
A toto môže byť nanajvýš zaťažujúce, keď sa snažíme vychovávať vďačné deti.
My však musíme vštepiť našim deťom to, že vlastniť to najnovšie a najúžasnejšie z nás nerobí lepších ľudí alebo, že získať nejakú odmenu v skutočnosti neukazuje našu cenu alebo hodnotu.
Od šiat po elektroniku, nič nie je imúnne voči zastaraniu a všetko raz vyjde z módy. Na tomto základe je potrebné výchovu detí nasmerovať k tomu, aby si vážili seba za to, kto sú a nie za to, čo majú.
Takto nasmerovaná výchova je skutočne dôležitá. Musíme poukázať na požehnania, ktoré už deti majú a inšpirovať ich k tomu, aby sa pozreli na to, ako sú ich potreby uspokojované a nebažiť po niečom, čo v skutočnosti nezlepší ich život.
1. Zaveďte vďačnosť do vašej každodennej rutiny
Podľa výskumov sa zistilo, že vďační ľudia sú najšťastnejší.
A my všetci chceme šťastné deti, že?
Zariaďte, aby sa vďačnosť stala neodmysliteľnou súčasťou konverzácie pri rodinnej večeri, alebo večernej rutiny pred spánkom.
Počas toho si urobte čas na to, aby ste sa navzájom informovali o troch veciach, za ktoré je každá z osôb vďačná alebo sa podeľte aj o zážitky, ktoré ste vnímali ako pridanú hodnotu k svojmu dňu.
Vytvorte pre deti nádobu vďačnosti, aby si mohli zapísať svoje požehnania, a potom sa mohli navzájom podeliť o to, čo ktorí z nich napísal.
Pravidelnou praxou sa vďačnosť stane trvalou súčasťou pozitívneho, spokojného postoja vašich detí.
2. Naznačte, kde je strieborná hranica
Ak dlhý rad v obchode s potravinami spôsobí vašim deťom nervové zrútenie, potom je načase hovoriť o strieborných čiarach.
Znamená to tiež, hľadať svoje vlastné strieborné čiary všade tam, kde zažívate stresovú situáciu a podeliť sa o to s vašimi deťmi. Napríklad, keď prichádza búrka počas vašej cesty domov, povedzte niečo ako: „Nuž, aspoň nemusíme dnes umyť auto!“
Nájsť požehnanie… alebo humor… v stresovej situácii naučí vaše deti, ako byť vďačnými za čokoľvek, čo im život postaví do cesty.
3. Zariaďte, aby sa služba pre iných stala súčasťou života vašej rodiny
Môžeme mať v pláne vykonať veľkú dobrovoľnícku prácu spolu s našimi deťmi, ale život sa niekedy našim dobrým úmyslom postaví do cesty. Ako väčšina vecí v našom živote, keď sa to nedostane do kalendára, je pravdepodobné, že sa to ani neurobí.
Naučte svoje deti významu služby poskytnutej druhým ľuďom tak, že zariadite s nimi stretnutie, dokonca aj pravidelne raz za mesiac.
Preskúmajte možnosti na dobrovoľníctvo spolu s vašimi deťmi na miestach, kde rady trávia čas.
Možno by sa tešili, keby sa hrali stolové hry s obyvateľmi domova dôchodcov, alebo keby mohli servírovať mäso vo výdajni polievok, alebo ak by mohli vyčistiť park.
Príležitostí je nekonečné množstvo.
4. Diskutujte o tom „Čo keď?“
Jedným z najúčinnejších spôsobov vštepovania postoja vďačnosti je učiť svoje deti o tom, aká je realita ľudí, ktorí nemajú nič.
Počas rodinnej večere sa svojich detí opýtajte trochu nepríjemné „Čo keby…“ otázky.
- „Čo keby si nemal miesto na spanie?“
- „Čo keby si bol chorý alebo poranený a nemohol by si si dovoliť ísť k lekárovi?“
Diskusie, akými sú tieto, im pomôžu uvedomiť si, ako dobre sa majú.
5. Jeden týždeň nebuďte zhovievavý
Keď sa zameriame na každý rozmar našich detí, učíme ich pocitu, že v živote majú nárok na luxusné tovary.
Aby sme im pomohli byť vďačnejšími za to, čo už majú, nechajte ich niekoľko dní bez toho, na čo sú zvyknuté.
Zistite, čo vaša rodina alebo každé z detí urobí, keď bude mať z niečoho menej. Je to zapnutie TV? Vypnutie počítača? Nemať dezert po večeri?
Odrezanie od niečoho nemusí byť pohodlné, ale je to úžasný spôsob, ako deti naučiť, aby si vážili to, čo majú.
Pridaj komentár