
Ukázalo sa, že starým rodičom opatrovanie vnúčat prináša oveľa viac ako len krásne spomienky. Podľa najnovšej štúdie im dokonca predlžuje život.
Spomínaná štúdia vyšla v časopise Evolution and Human Behavior (Evolúcia a ľudské správanie). Svoje výsledky postavila na informáciách získaných z berlínskej štúdie, ktorá sa zaoberala starnutím.
Podľa Action News Jax táto štúdia sledovala viac ako 500 účastníkov vo veku 70 rokov a viac.
ClevelandClinic.org uvádza, že riziko úmrtia u účastníkov, ktorí sa starali o deti, bolo počas sledovaného obdobia 20 rokov výrazne nižšie ako u tých, ktorí žiadne deti neopatrovali.
Treba podotknúť jednu dôležitú vec: Starí rodičia, ktorí mali vnúčatá vo vlastnej starostlivosti, do štúdie zahrnutí neboli.
Dr. Ronan Factora z Clevelandskej kliniky, ktorý sa štúdie priamo nezúčastnil, tvrdí, že „medzi starostlivosťou o dieťa a znižovaním hladiny stresu existuje priama úmernosť. Okrem iného je známe, že stres zvyšuje riziko smrti“.
„Keďže opatrovaním vnúčat a tých, čo sú na to odkázaní, dokážeme zredukovať stres, je to spôsob, ako môžu starí rodičia urobiť niečo pre svoje zdravie,“ hovorí Factora.
Ďalej však dodáva, že existujú aj iné výhody, ktoré so sebou prináša starostlivosť o dieťa.
„S pribúdajúcim vekom je dôležité venovať sa aj fyzickej aktivite, byť spoločensky činný a zostať kognitívne stimulovaný,“ dopĺňa doktor Factora. „Všetky spomenuté veci vám umožňujú starnúť zdravým spôsobom.“
Zároveň však hovorí, že ak opatrovaniu vnúčat venujete priveľa energie, hladina stresu sa u vás, naopak, môže zvýšiť. To má, samozrejme, opačný vplyv na zdravie.
Treba nájsť tú správnu hranicu. Pomoc druhým a opatera vám dokážu priniesť zdravotné výhody, no nemali by ste to preháňať a dostať sa do stavu prílišnej vystresovanosti.
V inej štúdii vedci z Austrálie zistili, že primeraný čas strávený opatrovaním detí pomáha predchádzať Alzheimerovej chorobe. Podľa USA Today je to tým, že opatrovanie detí dokáže posilniť mozog a znížiť tak riziko rozvoja depresie.
Pridaj komentár