Možno to máte podobne ako ja a urobili by ste čokoľvek, aby ste do vášho dieťaťa dostali aspoň nejaké zdravé jedlo. Veru, je to tak – nebránim sa „podplácaniu“, proseniu, žobroneniu, vyhrážkam, špekulovaniu ani kričaniu.
Podľa najnovšieho výskumu sa však na to všetko môžeme vykašľať a tieto „stravovacie“ nepríjemnosti môžeme hodiť za hlavu. Nemusíme sa už báť, lebo výsledky hovoria, že to celé dobre dopadne.
Podľa nedávnej štúdie, ktorú publikoval časopis Appetite, by sme nemali nútiť deti jesť jedlo, ktoré im nechutí. Môže to viesť k napätej situácii počas jedenia a ničiť vzťahy medzi rodičmi a deťmi.
Výsledky tiež odhalili, že nútenie detí do jedla, ktoré a priori odmietali, nemalo nijaký vplyv na ich hmotnosť ani to, či časom ich prieberčivosť zmizla.
„Ako môžu vedieť, či im to chutí alebo nechutí, keď to ani neokúsili?“ šepká mi zhrozene do ucha moja mama, keď ma vidí, ako im už piaty deň dávam na obed kuracie nugetky. No jednoducho – tak hovorí veda a basta.
„Tlak rodičov nemá na prieberčivosť v jedle žiadny účinok – ani dobrý, ani zlý, rovnako ani na hmotnosť populácie,“ hovorí vedúci autor štúdie doktor Julie Lumeng, pediater, výskumník a profesor na univerzite Michigan’s Center for Human Growth and Development.
„Stravovacie spôsoby detí a ich prieberčivosť v jedle sa nezmenili. Či na ne rodičia vyvíjali tak alebo nie, stravovacie návyky detí ostali rovnaké.”
Lumeng vyše roka sledoval skupinu 244 detí z rozličných etník vo veku 2 až 3 roky. Porovnával taktiky rodičov, ktorými sa snažili svoje deti prinútiť jesť, a ich vplyv na zdravý vývoj detí a obmedzenie prieberčivého jedenia.
Zistil, že stáť nad nimi „s varechou“ a nútiť ich vôbec neprináša očakávané výsledky.
„Pri pozorovaní jedného roku zo života batoliat sme zistili, že bez ohľadu na to, či deti boli prieberčivé alebo nie, ich váha sa menila priamo úmerne k výške,” hovorí Lumeng.
Hoci bývajú rodičia z takéhoto jedenia frustrovaní, deťom to nespôsobuje žiadnu zdravotnú ujmu alebo problémy. Takže naozaj môžete zabudnúť na staré pravidlo, že „treba zjesť všetko, čo je na tanieri“.
Samozrejme, že je dôležité, aby ste deťom ponúkali pestrú stravu a zavádzali im rôzne potraviny. Treba dúfať, že u nich vzbudíte záujem spoznávať a ochutnávať nové jedlá.
No určite ich netreba nútiť, aby za každú cenu zjedli všetko na tanieri, či ich stresovať, aby dojedli aj posledný hlt brokolice. Výsledky výskumu hovoria, že to dokonca môže byť kontraproduktívne.
Takže dnešný večer doprajem môjmu vyberavému dieťaťu nugetky, a to bez jediného slova. Verím, že sa mu podarí nájsť si iný dôvod, aby sa so mnou mohlo vadiť.
Neviem ako vy, ale ja ľutujem, že som o tejto štúdii nepočula už pred 40 000 kŕmeniami!
Pridaj komentár