Jedným z mojich primárnych cieľov ako rodiča je vychovávať deti, ktoré spolu navzájom dobre vychádzajú. Všetky moje deti majú radi remeslá a tvorenie, ale každé z nich má svoju vlastnú, odlišnú osobnosť.
Rozdielne osobnosti však znamenajú, že môže dochádzať k ich stretom a tieto strety spôsobujú súrodeneckú rivalitu! Vidieť, že deti medzi sebou bojujú, je pre rodiča srdcervúce.
Našťastie, mám niekoľko rodičovských tajomstiev, ktoré používam vo výchove tak, aby súrodenci navzájom vychádzali. V tom je ten rozdiel.
V súčasnosti som testovala tipy úspešného rodičovstva na výchovu súrodencov a tiež som čerpala z mojich vlastných výchovných skúseností.
Spôsob výchovy, ktorý uplatňujem, je inšpirovaný mojím vlastným detstvom. Bola som štvrtým z desiatich súrodencov a na počudovanie sme všetci spolu dobre vychádzali.
Môj spôsob výchovy je ovplyvnený tiež knihami o rodičovstve, ktoré som prečítala. Tie boli zamerané na prevenciu súperenia medzi súrodencami.
Naplánujte si spoločný voľný čas rodiny
Trávte čas spoločne ako rodina. Nezáleží na tom, čo robíte. Dôležité je to, že je to čas, keď ste spolu. Odporúčam činnosti, ktoré poskytujú priestor na rozprávanie sa, rozhovory a smiech.
Aktivity, keď ste do činnosti zapojení všetci, ale nemáte zároveň veľa príležitostí na interakciu, sú oveľa menej účinné.
Ísť na prechádzky, kresliť, remeselné činnosti, hrať modifikované verzie šachu či monopoly a spoločne si užívať hudbu sú v našej rodine obľúbenými spoločnými činnosťami.
Učte a vytvárajte úctu
Moje deti rozumejú tomu, že navzájom potrebujú rešpektovať emócie toho druhého.
Je to pravda aj vtedy, keď tieto emócie pre nich neznamenajú nič (povedzme, že súrodenec bude prehnane reagovať na situáciu).
Modelujte tú istú úctu, keď máte do činenia so svojimi deťmi a ich emóciami.
Riešte nezhody medzi deťmi len vtedy, keď je to nevyhnutné
Zistila som, že moje deti spravidla nájdu riešenia aspoň také férové, akými by boli tie, s ktorými by som prišla ja.
Tento proces riešenia problémov ich naučí lekciám v tom, ako sa robia kompromisy a zároveň aj tímovej spolupráci.
Keď chceme, aby naše deti spolu dobre vychádzali, musíme im dať príležitosť na to, aby sami našli riešenia, po svojom.
Sústreďte sa na riešenie problému
Ak musíte moderovať nezhodu, sústreďte sa na ťažiskové skutočnosti a na riešenie problému. Nenechajte si odpútať pozornosť tým, kto povedal alebo urobil niečo ako prvý.
Uvedomte si skutočnosť, že niektoré deti vedia lepšie ako ostatné vyjadriť svoje názory a opísať situáciu. Sústreďte sa na vyriešenie problému.
Je konflikt jediným problémom alebo sú deti len hladné a unavené? Venovali ste im vy, ako ich rodič, pozornosť, ktorú potrebovali?
Pozerajte sa na deti ako na individuality
Nedefinujte deti podľa toho, v akom poradí sa narodili, alebo podľa toho, ako vnímate ich talent. Poskytnite im priestor, aby boli samými sebou a ony vás budú prekvapovať znova a znova.
Nesnažte sa kategorizovať deti, alebo ich triediť ako do krabíc.
Obmedzuje to ich rast a rodičom zabraňuje spoznať svoje vlastné deti, zatiaľ čo v deťoch sa tým zosilňuje odpor.
Nenechajte, aby deti uprednostňovali predmety pred súrodencami
Moje deti vedia, že keď kvôli niečomu bojujú, nech už je to hračka, film alebo počítačová hra, stratia privilégium používať tento špecifický predmet.
Žiaden predmet nie je dôležitejší, než ľudská bytosť.
Všimnite si dobré veci, ktoré robia jeden pre druhého
Pozitívne podporovanie má dlhšiu trvácnosť!
Všimnite si malé láskavosti, ktoré vaše deti robia jeden pre druhého.
Záver
Aké sú vaše najlepšie tipy na prevenciu súrodeneckej rivality a výchovu detí tak, aby spolu dobre vychádzali?
Prosím, podeľte sa o ne v komentároch pod článkom, alebo na našej Facebookovej stránke.
Pridaj komentár